Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİş Sağlığı ve İş GüvenliğiİKSD Güvenli Hayat Güvenli İskele Projesi

İKSD Güvenli Hayat Güvenli İskele Projesi

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali iş birliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı (IOHS) uygulanmaktadır.  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı (İKGPRO) tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir. Programın Operasyon Faydalanıcısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM)’dür.

Program kapsamında 400’ün üzerinde başvuru arasından başarılı bulunan 37 projeden bir tanesi olan Safe Scaffolding for Safe Life/Güvenli Hayat, Güvenli İskele projesi, İskele Kalıp Sanayicileri Derneği (İKSD) tarafından yürütülmektedir. Proje 14 ay (Şubat 2021-Mart 2022) sürecek olup toplam bütçenin %81,66’sı Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmekte, kalan yüzde ise İKSD‘nin eş finansman katkısıdır.

1 Şubat 2021 tarihi itibariyle faaliyete geçen Safe Scaffolding for Safe Life/Güvenli Hayat, Güvenli İskele projesinin genel amacı; inşaat sektöründe güvenli iskele kullanımı özelinde iş sağlığı ve güvenliği koşullarını iyileştirmek ve konuyla ilgili tüm paydaşların bilgi ve farkındalığını arttırmaktır. Bu genel amaç doğrultusunda; hedef grupların bulunduğu iş yerlerinde güvenli işyeri kültürü oluşturmak, inşaat firmalarının iskele güvenliği ve buna bağlı iş kazalarının önlenmesi konusunda kapasitelerini arttırmak özel amaçlardır.

Bu çerçevede çalışılacak birincil hedef gruplar; sektörde çalışan işçiler, işverenler ve bu grupların diğer aile bireyleridir. İkincil hedef gruplar ise üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğrenimine devam eden üniversite öğrencileri, sektöre ara eleman yetiştiren meslek lisesi öğrencileri, eğitimcileri ile sektörde faaliyet gösteren STK’lar, meslek kuruluşları ve şirketlerin yöneticileridir.

Ağustos 2021 itibariyle projenin önemli adımlarından birisi olan “Düşünceden Davranışa Algı Araştırması” kapsamında çalışan ve işverenler için hazırlanan anket çalışmaları online/çevrim içi olarak yürütülmektedir. Bu araştırma ile 350 çalışan ve 25 işverene ulaşarak çalışma alanlarında güvenli iskele kullanımı özelinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının mevcut durumunun değerlendirilmesi diğer bir deyişle eğitim ihtiyacının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Elde edilen veriler analiz edilecek ve sonuçlarına göre çalışan, işveren ve çalışan aileleri için oluşturulacak yüz yüze ve e-learning eğitim içerikleri hazırlanacaktır.

Proje kapsamında önümüzdeki aylarda İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya, Gaziantep, İzmir ve Trabzon Şubelerinde proje tanıtım toplantıları, sektörel toplantılar, mesleki gelişim ve farkındalık seminerleri gerçekleştirilecektir.

Okul temelli çalışmaların büyük önem arz ettiğini düşünerek okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla beraber; proje için seçilen birden fazla meslek lisesinin inşaat bölümlerinde eğitim gören 90 öğrenci ve 40 eğitmenin sektörle tanışmaları, İSG yasa ve yönetmeliklerinin uygulama pratikleri ve gereksinimlerini yerinde görerek, bu konunun önemini fark edebilmeleri amacıyla mesleki gelişim seminerleri düzenlenmesi ve meslek liseleri için müfredat geliştirme çalışmaları yapılması planlanmaktadır.

Üniversitelerin (ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve YTÜ) inşaat mühendisliği bölümlerinde eğitim gören öğrenciler ve eğitmenleri için sektörle tanışmaları, İSG yasa ve yönetmeliklerinin uygulama pratikleri ve gereksinimlerini yerinde görerek, bu konunun önemini fark edebilmeleri amacıyla mesleki gelişim seminerleri düzenlenmesi planlanmaktadır. Üniversitelerde 1 hafta süreyle Demo Güvenli İskele sergi alanı kurulacak olup bu alanda iskele kurulum-söküm örnekleri gösterilecektir. Ayrıca üniversitelerde güvenli iskele temalı kısa film ve fotoğraf yarışmaları düzenlenecek ve tüm etkinliklere katılıma teşvik etmek ve konuya dikkat çekmek amacıyla öğrencilere ilk baretleri ve farklı promosyonlar dağıtılacaktır.

Projenin önemli parçalarından birisi olan yurt dışı çalışma/saha ziyaretleri kapsamında güvenli iskele konusunda lider ülke konumunda olan Almanya’ya 04-07/10/2021 tarihlerinde Duesseldorf, Dortmund ve Köln’de bulunan iskele eğitim merkezlerine ve çatı kuruluşlara var olan iyi uygulamaları görmek amacıyla çalışma ziyaretleri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında İSG uygulamalarının kullandığı standartların geliştirilmesinde konusundan önde gelen ülkelerden olan Belçika ve İngiltere’ye de benzer ziyaretler gerçekleştirilecektir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER