Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİş Sağlığı ve İş GüvenliğiArma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal: “Yatırımlarımıza 2021’de de hız...

Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal: “Yatırımlarımıza 2021’de de hız kesmeden devam etmek istiyoruz”

“2021 yılında üretim hedeflerimiz doğrultusunda İstanbul Beylikdüzü’nde yeni bir üretim tesisi açtık. 5 milyon TL’lik yatırımla hayat verdiğimiz tesisimiz ile üretim kapasitemizi de yüzde 60 artıracak ve dış pazarlara odaklanacağız. Kiralama modeliyle yatırım yaptığımız yeni tesisimizde akıllı şehirlere yönelik projeler, insansız ödeme teknolojisi, yeni tasarım ve ürünlere odaklanarak, mevcut müşteri sayısını iki katına çıkarmayı planlıyoruz.”

Dünya çapında adından söz ettiren bir marka olma yolunda adım adım ilerleyen Arma Kontrol, her geçen gün başarı ivmesini arttırarak çalışmalarını sürdürüyor. Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal ile sektördeki faaliyetleri, yeni ürün çalışmaları ve önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladıkları projeleri konuştuk.

Firmanızın faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Arma Kontrol olarak, 2006 yılından itibaren tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibimizle birlikte yüksek güvenlik önlemi gerektiren alanlara özel bariyer ve güvenlik teknolojileri geliştiriyoruz.

Ürün gruplarımız arasında; road blocker, mantar bariyer, kollu bariyerler, sel bariyerleri, yer tuzakları, otopark geçiş sistemleri, turnikeler, kayar kapı ve motorları, kişisel otopark direkleri ve trafik ekipmanları bulunuyor. Ürünlerimiz yurt içinde ve yurt dışında kamu ve özel sektördeki birçok önemli noktada kritik noktaların güvenliğini sağlıyor. Yer aldığımız referans projeler arasında, devlet binaları, askeri tesisler, petrol tesisleri gibi güvenliği üst düzeyde tutulan kritik noktalar bulunuyor.

Yıllık 2 bin mantar bariyer, 400 road blocker, bin adedin üzerinde kollu bariyer üretiyoruz. Arma Kontrol olarak Türkiye pazarında önemli bir yerimiz bulunuyor. Bugün Türkiye güvenlik bariyerleri pazarının yüzde 40’ına hakimiz ve pazardan 14 milyon TL’lik gelir elde ediyoruz.

2021 yılı sizler için nasıl ilerliyor?

Pandemiyle birlikte, insanların en temel ihtiyaçları arasında yer alan güvenliğin önceliği de değişti. İnsanların sokaklara çıkamadığı ve üretim tesislerinin üretime daha az kişi ile devam ettiği pandemi döneminde güvenlik ve bariyer sistemlerinin önemi arttı. Koronavirüs nedeniyle 2020 yılında pazarda yüzde 40’lik bir talep artışı oldu. Bu talep artışının da geçtiğimiz yıla oranla sektörde yüzde 25’lik bir büyüme gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Bu dönemde diğer sektörlerin aksine çalışmalarımız hızlandı. İç satışlarımızın yanı sıra ihracatımızı da bu dönemde artırdık.

Pandeminin ilk başladığı dönemlerde özellikle üretim tesisi ve fabrikalardan yoğun talep aldık 2021 yılıyla da talepler devam ediyor. Yılın ilk aylarını geride bırakmış olmamıza rağmen oldukça hızlı bir büyüme gerçekleştiriyoruz. Bu dönemde ayrıca her alanda olduğu gibi  güvenlik sistemlerinde de teknoloji ve dijitale yönelim söz konusu oldu. Nesnelerin interneti ve yapay zeka teknolojilerinin yer aldığı bariyer ve güvenlik sistemleri bu dönemde oldukça yoğun talep alıyor. Yılın ilk ayında satış ve taleplerde geçen yıla kıyasla yüzde 70’lik artış sağladık. İnsanların pandemiyle birlikte güvenliğe olan farkındalığı arttı. Pandeminin etkileri azalıp, hayat normale dönse de güvenlik ve bariyer pazarındaki büyümenin devam edeceğini düşünüyorum.

Sektörün genelinde ihracata yönelik bir odaklanma mevcut.  Siz şirket olarak bu konuyu nasıl ele alıyorsunuz?

Arma Kontrol olarak kuruluşumuzdan bugüne Türk Malı kalitesini dünyayla tanıştırmak istiyoruz. Bu doğrultuda günün değişen ihtiyaçlarını ve teknoloji trendlerini yakından takip ediyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana hayata geçirdiğimiz ‘ilk’ niteliği taşıyan ürünlerimizle Türk Malı kalitesini dünyayla tanıştırdık.

Güney Kore, Fransa, Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Malezya gibi farklı coğrafyalarda 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracatımızın yüzde 60’ını Road Blocker, Mantar Bariyer ve yüksek güvenlikli ürünler oluşturuyor. 2020 yılında ihracatımızı bir önceki yıla göre yüzde 20 artırarak yaklaşık 2,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2021 yılında yeni ürün ve teknolojilere odaklanarak ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısını da 75’e taşımayı amaçlıyoruz. Bugün dünya güvenlik ve bariyer pazarından yüzde 15 pay alıyoruz. Her geçen gün ihracatımızı artırmaya yönelik girişimlerde bulunuyoruz. Bu anlamda Ar-Ge’ye her yıl ciddi yatırımlar yapıyoruz. Çabalarımızla 2021 yılında da ihracatımızda yüzde 30 artış hedefliyoruz.

Rusya ve Meksika gibi yeni pazarlar için görüşmelerimiz devam ediyor. ABD, Çin, Japonya, İngiltere ve İspanya gibi teknolojik rekabetin son derece yoğun olduğu pazarlarda da yer almak istiyoruz. Amacımız Türkiye’yi dünyanın bariyer ve güvenlik sistemleri merkezine dönüştürmek.

Müşteri beklentilerine paralel olarak değişen ürün ve hizmet modellerinde ana stratejinizi neye dayandırıyorsunuz?

Arma Kontrol olarak kendimizi teknoloji firması olarak konumlandırıyor, stratejimizi de Ar-Ge temelinde geliştiriyoruz. Bu anlamda da Ar-Ge en önemli ve güçlü kasımız oluyor. Ar-Ge kasımızı geliştirmek için de oldukça fazla yatırım yapıyoruz. Üretime geçeceğimiz yeni fabrikamızda, Ar-Ge merkezi de kuracağız ve ciromuzun yüzde 20’sini Ar-Ge’ye ayıracağız.

“Güvende olmanız için bariyer sistemleri üretiyoruz” sloganıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ar-Ge’de odak noktamız Nesnelerin İnterneti, Hizmetlerin İnterneti ve Siber-Fiziksel Sistemler şeklinde 3 yapıdan oluşuyor. Üretimimizde otomasyona ve robotik teknolojilere yatırım yapıyoruz. Böylece üretimdeki ve ürünlerdeki standardizasyonu, kaliteyi en üst noktaya çıkarmayı hedefliyoruz. Tüm bunlara ek olarak 2020’nin ilk aylarında yapay zeka ve nesnelerin interneti üzerine Türkiye’de faaliyet gösteren bir yazılım şirketiyle yüzde 50 ortaklık gerçekleştirdik.

Son teknoloji sensörler ve yazılımlarla donattığımız ürünlerimizde yapay zeka ve makine öğrenmesini sağlayarak, hizmet verdiği ortamdaki verileri toplayıp analiz ederek, otomatik olarak tehdidi algılaması ve insana ihtiyaç duymadan tehdide karşı gerekli pozisyona geçmesini amaçlıyoruz. Yapay zeka ve makinelerin internetinin yer aldığı ürünlerimiz henüz geliştirilme aşamasında. Gerekli test ve güvenlik denemeleri sonrası ürünü piyasaya sunacağız. Ar-Ge anlamında yatırımlarımıza 2021’de de hız kesmeden devam etmek istiyoruz.

Yatırım planlarınız içerisinde yakın zamanda hayata geçireceğiniz projeler var mı?

2021 yılında üretim hedeflerimiz doğrultusunda İstanbul Beylikdüzü’nde yeni bir üretim tesisi açtık. 5 milyon TL’lik yatırımla hayat verdiğimiz tesisimiz ile üretim kapasitemizi de yüzde 60 artıracak ve dış pazarlara odaklanacağız. Kiralama modeliyle yatırım yaptığımız yeni tesisimizde akıllı şehirlere yönelik projeler, insansız ödeme teknolojisi, yeni tasarım ve ürünlere odaklanarak, mevcut müşteri sayısını iki katına çıkarmayı planlıyoruz. Dış pazar ve ihracat ağırlıklı ürünleri geliştireceğimiz tesiste, ilk etapta otoban bariyerleri, ödeme sistemleri üreteceğiz. İstihdamımızı da yüzde 30 artıracak tesissimiz, Arma Kontrol’ün Avrupa’ya açılan kapısı olacak. Yeni yatırım planlarımızda da yeni tesisimizin geliştirilmesi üzerine odaklanacağız. 

Akıllı şehirlere yönelik ne tür ürün ve çalışmalarınız bulunuyor?

Son dönemde akıllı şehirlere yönelik kişisel otopark bariyeri, sel bariyerleri ve Türkiye’nin ilk patentli Ters Yön Engelleyici’sini geliştirdik.

Askeri alanlar, emniyet binaları, otoparklar, alışveriş merkezleri, site gibi alanlarda mevcut geçiş düzenine aykırı hareket eden araç geçişlerini engellemek amacıyla üretilen Ters Yön Engelleyici Bariyer’i, diğer yer tuzaklarının aksine ters yönden geçen araçların tekerleklerini patlatmayan, tamamen caydırıcı bir sistem olarak tasarladık. Ar-Ge ve üretimi tamamen Arma Kontrol mühendislerine ait olan bariyer, modüler olarak üretiliyor ve son derece sessiz çalışıyor. 80 mm olan bıçak yükseklikleri kullanıcı taleplerine göre özel ölçülerde de üretebiliyoruz. 19 kg ağırlığında olan bariyerin Türk Malı, Faydalı Model Belgesi bulunmasının yanı sıra muadillerine göre ıslak ortamlarda da çalışabiliyor. 

Akıllı sel bariyeri ise,  yağmur sensörü, su seziciler, loop dedektörü gibi teknolojilerle güvenlik seviyesi artırılan ve yağmur anında otomatik olarak çalışan sel bariyerlerimizle baskınların bir felakete dönüşmesini engelliyoruz. Farklı yükseklik ve uzunluk alternatifleriyle fabrikalardan üretim tesislerine, apartmanlardan sitelere kadar istenilen her alana uygulanabilen sel bariyerlerimiz yüksek mukavemetiyle toprak kayması ve erozyon gibi doğal felaketlere karşı kalkan görevi görüyor. Sel bariyerimiz ayrıca riskli kamu alanlarında emniyet ve savunma duvarı olarak da görev alabiliyor.

Otopark alanlarını ihlallere karşı korumak için sunduğumuz, üretiminden yazılımına kadar yüzde 100 yerli ve öz sermayeyle geliştirdiğimiz bariyerlerimiz aynı anda özel park alanlarının kişiselleştirilmesini de sağlıyor. Bariyerleri bluetooth, Wi-Fi ağları ile mobil kullanıma entegre ederek engellilerin hayatlarını da kolaylaştırıyoruz. Uzaktan kumandalı kullanım seçeneği de bulunan kişisel alan bariyerleri, mobil aplikasyon üzerinden kullanıma açık park alanlarını kullanıcılara göstererek, park yeri arama derdinden de kurtarıyor. 6 ila 12 voltluk dahili bataryasıyla yeni bir alt yapı çalışmasına gerek bırakmayan bariyer sistemi, düşük enerji tüketimi ve yüksek verimi bir arada sunuyor. Tek şarj ile ortalama 250 ila 300 kez açılıp kapanan bariyer sistemleri, zorlamalara karşı sinyal vererek yabancı sürücüleri ikaz ediyor. El ile yapılan müdahalelerde yay sistemini devreye alan bariyer sistemi, alanlara ve kişiye özel üretilebiliyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER