Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİş/İnşaat MakineleriPi Makina Satış ve Pazarlama Direktörü Onur Kalkan: “Ulaştırma projelerinde firmalara büyük...

Pi Makina Satış ve Pazarlama Direktörü Onur Kalkan: “Ulaştırma projelerinde firmalara büyük kolaylıklar sağlıyoruz”

“Ülkemizin veya dünyanın herhangi bir coğrafyasında, makinelerimizin kullanıldığı projeler bizim için büyük gurur kaynağı. 50 yıl boyunca eriştiğimiz tüm başarımlar, mantalitemizden ödün vermememiz sayesinde oldu. Şimdi ise hedefimiz, oturttuğumuz bu standartları dünya pazarında henüz tanışmadığımız bazı lokasyonlara da ulaştırmak.”

Son dönemde geliştirdiğiniz ürün grupları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Son dönemde, sektörde en yoğun talep gelen ürünlerden beton santralleri ve kule vinçler üzerine yoğunlaştık.

Pandemi süreçlerinin sona ermesiyle, inşaat ve yol projeleri hem yerel hem de global ölçekte büyük ivme kazandı. Bu değişim pek çok farklı türde proje anlamına geliyor. Bizim açımızdan baktığınızda ise farklı özellik ve kapasitelere sahip ürün talepleri şeklinde yorumlanıyor. Bu nedenle bir süredir çok iyi iş çıkardığımız beton santralleri ve kule vinçler alanında yaptığımız geliştirme ve iyileştirmelerle zirveyi hedeflemiş durumdayız.

Mobilite ve hızın önem kazandığı bu süreçte, mobil santrallerimizin taşıma kolaylığı, kurulum süresi, pratikliği, kapasiteleri ve mikser alternatifleri üzerinde çalıştık. Tek çekiciyle taşınabilen yüksek kapasiteli ve kaliteli beton üreten santraller elde ettik.

Sabit santrallerimizde prekast hazır beton üretimi yapan ürünler üzerinde yoğunlaştık. Son kullanıcının yüksek kalitede hazır beton üretebilmesi için ürünlerimizi en iyi duruma getirdik. Prefabrik üreticileri için yoğun bir dönem olacağından onlara kusursuz, sağlam ve güvenli ürünler sunuyoruz.

Kule Vinçlerde ise daima yaptığımız gibi kullanıcı geri dönüşlerini dikkate aldık. Kule Vinçlerde ürünümüzü kullanan neredeyse tüm operatörlerin ürün hakkındaki değerlendirmelerini öğreniyoruz. Zaten sorunsuz ve hızlı çalışan vinçlerimizde küçük iyileştirmeler gerçekleştirdik. Bunlar kabin içi ergonomisi olarak özetlenebilir.

Özellikle ulaştırma sektöründe gerçekleşen projelerde hangi ürün gruplarınızla yer aldınız / alıyorsunuz? Birkaç örnekle biraz bahseder misiniz?

Pi Makina olarak bu konuda çok önemli bir yere sahip olduğumuzu söylersek yanlış olmayacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin pek çok iş ve inşaat makinesinin ilk üreticisi olmamız sebebiyle bugüne kadar çok önemli projelerde yer aldık. Atatürk Havalimanı, Antalya Havalimanı, Kars Havalimanı gibi önemli projelerde birden fazla ürünümüz kullanıldı. Önceki dönemlerde üretimini yaptığımız asfalt finişeri, transmikser, asfalt silindiri ve ekskavatör gibi ürünlerimiz Türkiye’nin en önemli ulaştırma projelerinden olan havalimanlarının yapımında başarıyla görev aldı.

Ek olarak greyder, kazıcı yükleyici, yükleyici, beton santrali gibi ürünlerimiz bu tür projelerde zaten sürekli tercih edilen makineler. Safranbolu-Bartın karayolu ile geçtiğimiz yıl açılışı yapılan ve Türkiye’nin en akıllı yolu olarak ifade edilen Ankara – Niğde Otoyolu’nun yapımında da çok sayıda Pi Makina ürünü kullanıldı. Adet belirtmek gerekirse;  otoyolun hafriyat aşamasında 11 adet ekskavatör, 24 adet kazıcı yükleyici ve  18 adet lastik tekerlekli yükleyicimiz görev aldı. Zemin hazırlama, dolgu hazırlama, şev meyillendirme, hendek kazma gibi aşamalarda 20 adet greyderimiz kullanıldı. Beton yapıların üretimi için 8 adet beton santralimiz çalıştı. Bu santraller yaklaşık 1.5 milyon metreküp beton üretimi sağladı. Kavşak, anayol ve üst geçit köprüleri, alt geçitler ve menfezlerin yapımı için saatte 130 ve 140 metreküp beton iletme kapasitesine sahip 5 adet kamyona monte beton pompası kullanıldı.

Temel ürünlerimizin dışında otoyol projesi için özel ürettiğimiz 100 tonluk portal vinç ile kalıp beton dökümü kolay ve hızlı şekilde tamamlandı. Taşıma, nakliye, çekici gibi ihtiyaçlar için ürettiğimiz 52 adet 4×4,6×4 ve 8×4 damperli kamyon mobilizasyon ihtiyacını üst düzeyde sağladı. Pi Makina olarak bunun gibi proje bazlı ürünleri ihtiyaç halinde kısa zaman içinde üreterek ulaştırma projelerinde firmalara büyük kolaylıklar sağlıyoruz. Ülkemizin güncel ve önemli bir projesi olan Ankara- İzmir Yüksek Hızlı Tren Yolu yapımında da pek çok Pi Makina iş ve inşaat makinesi yerini almış durumda.

Sizlerle çalışan çözüm ortaklarınıza sunduğunuz katma değerler neler?

Öncelikle çözüm ortağımız olan firmaların memnuniyeti bizim için çok önemli. Bu hem bir motivasyon kaynağı hem de yaptığımız işin doğru olduğunun bir kanıtı. Memnuniyeti sağlamak için onlara işletme maliyeti düşük ve uzun ömürlü iş ve inşaat makineleri sağlıyoruz. Bu konu bizim için çok önemli. Global düzeyde kendini göstermeye başlayan maliyet artışları, sahip olduğunuz makine parkının önemini iyice artırıyor. Bu nedenle makinelerimizi yüksek kalitede üretiyoruz. Temel vizyonumuz Avrupalı üreticilerin kalitesinde yerli üretim yapmaya devam edip, daha uygun fiyatlı ürünler sunmaktır.

Örneğin kalite konusunda, kullanılan çeliğin kalitesi bakımından global düzeyde en üst sıralardayız. Kullanıcıların, güçlendirilmiş şase sayesinde, karşılaştıkları zor durumları kolayca atlatmasını sağlıyor ve çalışmalarının durmasını engelliyoruz. Yine santraller için konuşmak gerekirse, otomasyon yazılımları tamamen kendi geliştirdiğimiz ve Cobasys adını verdiğimiz yüzde yüz yerli ve bize ait bir uygulama. Firmanın ve projenin ihtiyaçlarına göre kalbirasyonu yapılıyor, geri bildirimlere göre devamlı olarak geliştiriliyor. Verimliliği daima üst düzeyde tutuyor ve sunduğu kolaylıklarla iyi bir çözüm ortağı olmamızı sağlıyor. Bu avantajı tescilli bir Ar-Ge merkezi olma özelliğimize ve yetenekli mühendislerimize bağlıyoruz.

Yine sektördeki 50 yılı aşkın tecrübemiz, inşaat sahalarında ve ulaştırma projelerinde ortaya çıkabilecek tüm olumsuz koşullara karşı bir çözüm yolu bulmamızı sağlıyor. Örneğin kule vinçler inşaat sahalarında güvenlik açısından hassas bir konumda. Bu yüzden vinçlerimiz gerek malzeme kalitesi, gerek yazılımları gerekse üretim politikamız açısından kendini defalarca kanıtlamış üst düzey güvenlik özelliklerine sahip. Bu sayede inşaat sahasındaki çalışmayı aksatmadan ve kötü sürprizlere mahal bırakmadan güvenli ve rahat bir çalışma ortamı sağlıyor. Bu durum inşaat sahasına inildiğinde çok kıymetli.

Son olarak ürünlerin bakım ve yedek parça ihtiyacı kaçınılmaz bir maliyet. Zaman kavramı herkesin bildiği gibi bu sektörde de çok önemli. Bir gün dahi çalışmayan bir makine, ekstra maliyet ve işin yavaşlaması anlamına gelir. Bu sebeple çözüm ortağı olduğumuz firmalara en düşük maliyetle en hızlı satış sonrası hizmeti sağlamak amacıyla bakım ve servis ağımızı her geçen gün genişletiyoruz. Böylece, firmaların ‘eli-ayağı’ olarak tabir edeceğimiz makine konusunda hiçbir zaman mağduriyet yaşamamasını sağlıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Ülkemizin veya dünyanın herhangi bir coğrafyasında, makinelerimizin kullanıldığı projeler bizim için büyük gurur kaynağı. 50 yıl boyunca eriştiğimiz tüm başarımlar, mantalitemizden ödün vermememiz sayesinde oldu. Şimdi ise hedefimiz, oturttuğumuz bu standartları dünya pazarında henüz tanışmadığımız bazı lokasyonlara da ulaştırmak. Gerek Turquality teşvikleri gerekse kendi bünyemizde yaptığımız fedakarlıklar ve yatırımlar ile her geçen gün daha çok projede yer alıyor ve adımızdan söz ettiriyoruz. Ülkemiz bazında ise yerli ürün olma avantajını kullanarak daha düşük maliyetlerle üst düzey kalite, güvenlik ve konfor sunabiliyor olmanın peşinden gidiyoruz. Çünkü ürettiğimiz her ürünün, ülkemize verdiğimiz bir hizmet olduğunun bilincindeyiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER