Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİş/İnşaat MakineleriMercedes-Benz Türk Kamyon Ürün Yönetimi Grup Müdürü Çağdaş Özen: “Müşterilerimizin beklentilerine göre...

Mercedes-Benz Türk Kamyon Ürün Yönetimi Grup Müdürü Çağdaş Özen: “Müşterilerimizin beklentilerine göre yenilikler gerçekleştiriyoruz”

“Tüm model ailesinde müşterilerimizin beklentilerine göre yenilikler gerçekleştirdik. Geniş ürün portföyümüz ile Mercedes-Benz Türk olarak 2021 yılında da Türkiye kamyon pazarında yıllardır süregelen tartışmasız liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz.”

Türkiye’deki faaliyetlerinde 53 yılı geride bırakan Mercedes-Benz Türk, 2020 itibarıyla faaliyetlerini yeni yapılanması ile sürdürmeye başladı. Daimler AG’nin global projesi kapsamında 01.01.2020 itibarıyla Kamyon ve Otobüs faaliyetleri Mercedes-Benz Türk A.Ş. şirketi altında yürütülmeye devam ederken, Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar faaliyetleri ise yeni kurulan Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. A.Ş. altında yürütülmeye başlandı. 1 milyar avroyu aşan yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir. Günümüzde yurt içi pazarında satış yapmak ve uluslararası pazarlara ihraç etmek üzere İstanbul Hoşdere Fabrikası’nda şehir içi ve şehirler arası otobüsler, Aksaray Fabrikası’nda ise orta ağır ile ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten Mercedes-Benz Türk A.Ş. Daimler Truck AG’nin üretim ve AR-GE ağının önemli bir parçası konumunda. Mercedes-Benz Türk Kamyon Ürün Yönetimi Grup Müdürü Çağdaş Özen ile bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetleri kısaca konuştuk.

Firmanızın faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Türkiye’deki faaliyetlerinde 53 yılı geride bırakan Mercedes-Benz Türk, 2020 itibarıyla faaliyetlerini yeni yapılanması ile sürdürmeye başladı. Daimler AG’nin global projesi kapsamında 01.01.2020 itibarıyla Kamyon ve Otobüs faaliyetleri Mercedes-Benz Türk A.Ş. şirketi altında yürütülmeye devam ederken, Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar faaliyetleri ise yeni kurulan Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. A.Ş. altında yürütülmeye başlandı. 1 milyar avroyu aşan yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir. Günümüzde yurt içi pazarında satış yapmak ve uluslararası pazarlara ihraç etmek üzere İstanbul Hoşdere Fabrikası’nda şehir içi ve şehirler arası otobüsler, Aksaray Fabrikası’nda ise orta ağır ile ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten Mercedes-Benz Türk A.Ş. Daimler Truck AG’nin üretim ve AR-GE ağının önemli bir parçası konumundadır.

2021 yılı sizler için nasıl ilerliyor?

Mercedes-Benz Türk olarak Türkiye kamyon pazarında 2020 yılını da liderlikle tamamladık. 2021 yılı için Actros, Arocs ve Atego’dan oluşan çekici, inşaat ve kargo-dağıtım gruplarında yeni modellerinin üretimine ve satışına başladık. Pazar koşulları ve müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda model ailesinde yenilikler gerçekleştirdik. Yeni nesil kamyonlarımız ile güvenlik, konfor ve 2. El değerinin korunması anlamında hem filo müşterilerinin hem de bireysel kullanıcıların ilk tercihi olmayı sürdürmeyi hedefliyoruz.

Müşteri beklentilerine paralel olarak değişen ürün ve hizmet modellerinde ana stratejinizi neye dayandırıyorsunuz?

Tüm model ailesinde müşterilerimizin beklentilerine göre yenilikler gerçekleştiriyoruz. İnşaat sektöründeki müşterilerimize sunduğumuz Mercedes-Benz Arocs serisi kamyonlarımızda, yine müşterilerimizden gelen geri bildirimler doğrultusunda 2021 yılı için çok kapsamlı yenilikler sunduk. Mevcut modellerde yeni opsiyonlar ve paketler sunmaya başladık.

İnşaat kamyon grubunun en güçlü modellerinden Mercedes-Benz Arocs 8×4 Damper Serisi araçların motor güçlerinde revizyon yapıldı. Dört akslı çift çeker damper üst yapısına uygun Arocs kamyonların motor güçleri, 2021 yılı itibarıyla yaklaşık 30 PS arttırılarak daha da güçlü hale getirildi. Bu segmentte Arocs 4145 K, 4148 K ve 4851 K modellerini müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

Hazır beton sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimizin beklentilerinin hem teknik hem de ekonomik açıdan karşılamak amacıyla araç portföyüne, 8×4 Mikser segmentindeki yeni Arocs 3740’ı katıyoruz.

Beton pompası üst yapısına uygun çift çeker Arocs kamyonların, 2021 yılı itibarıyla motor güçleri yaklaşık 10 PS arttırıldı. Bu araçların “off-road” yani arazi kullanım karakteristikleri de iyileştirildi. Bu segmentte sunulan ürünleri, üç akslı Arocs 3343 P, dört akslı Arocs 4143 P ve 4443 P olarak yeniden düzenledik.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Tüm model ailesinde müşterilerimizin beklentilerine göre yenilikler gerçekleştirdik. Geniş ürün portföyümüz ile Mercedes-Benz Türk olarak 2021 yılında da Türkiye kamyon pazarında yıllardır süregelen tartışmasız liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER