Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİş/İnşaat MakineleriBorusan Cat Türkiye Genel Müdürü Hasan Tahsin Güven: “Müşteri deneyimini mükemmel seviyede...

Borusan Cat Türkiye Genel Müdürü Hasan Tahsin Güven: “Müşteri deneyimini mükemmel seviyede tutmak en büyük önceliğimiz olmaya devam edecek”

“Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz” anlayışımız ile Türkiye yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede faaliyetlerimizi sürdürmeye ve müşterilerimize değer katmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki süreçte de yatırımlarımızı özellikle dijital alanlarda sürdüreceğiz.”

Borusan Makina ve Güç Sistemleri yeni ünite ve makine satış, kiralama ve ikinci el opsiyonlarını sunduğu iş modeliyle, müşterilerinin hem çözüm ortağı hem de güvenilir bir danışmanı konumunda faaliyetlerini sürdürüyor. Firma Türkiye’de benzeri olmayan garantili ikinci el hizmeti sunmasının yanı sıra, katma değerli mühendislik hizmetleriyle inşaat sektörünün dışında enerji çözümleri, denizcilik ve petrol işlerinde anahtar teslim çözümleri de sağlıyor. Borusan Cat Türkiye Genel Müdürü Hasan Tahsin Güven ile gerçekleştirdikleri çalışmalar, yeni iş modelleri, değişen müşteri beklentileri ve bu noktada ortaya koydukları çalışmaları ele aldık. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Güven, şirket olarak içerisinde bulunduğumuz süreçteki önceliklerine “Müşterilerimizin faaliyetlerini durmaksızın sürdürmelerine odaklanan iş modelimizi en iyi şekilde uygulamak ve müşteri deneyimini en üst seviyeye çıkarmak en büyük önceliğimiz oldu…” sözleriyle vurgu yaptı.

Sektördeki yenilikler ve gündeminizdeki konu başlıklarından biraz bahseder misiniz?

Belirsizliklerle geçen küresel salgın dönemi sonrası tüm sektörlerde hızlanmayı yaşayacağımız yepyeni bir döneme hazırlanıyoruz. Borusan Cat olarak kaliteli geniş ürün yelpazemiz, müşterilerimizi odak noktamıza alan anlayışımız, hizmetlerimiz ve çözümlerimiz ile sektörde fark yaratmaya ve müşterilerimize bu farkı yaşatmaya devam edeceğiz.

Zorluklarla geçen 2020 yılında sektörlerin ve pek çok markanın aksine Borusan Cat olarak son derece başarılı bir performans ortaya koyduk. Sektöre yeni bir soluk getiren proaktif iş modelimiz B’Daha ile müşterilerimizin bu kritik dönemde saha operasyonlarını hiç aksamadan, kesintisiz bir şekilde devam ettirmelerine olanak sağladık. Müşterilerimizin faaliyetlerini durmaksızın sürdürmelerine odaklanan iş modelimizi en iyi şekilde uygulamak ve müşteri deneyimini en üst seviyeye çıkarmak en büyük önceliğimiz oldu.  Sektörde fark yaratan B’Daha ile kullanım ömrünü tamamlamış motor, güç aktarma, hidrolik gibi ana bileşenler (komponent) Borusan Cat Sertifikalı olarak Revizyon Merkezi’nde yenileştiriyoruz. Orijinal Cat parçalar kullanarak yenisi gibi yüksek kaliteli, daha düşük maliyetli ve garantili olarak Borusan Cat  kalitesi ile üretilmiş, yeni ekonomik ömür kazandırılmış komponentler böylelikle ikinci hatta üçüncü bir yaşama sahip oluyor. Dijital dönüşüme yönelik çalışmalarımız ise proaktif iş modelimizi kusursuzlaştırmamıza olanak tanıyor.

Önümüzdeki süreçte de dijitalleşmenin tüm olanaklarını kullanarak müşteri deneyimini mükemmel seviyede tutmak en büyük önceliğimiz olmaya devam edecek. Bu noktada geçtiğimiz günlerde Borusan Cat Müşteri Manifestosu’nu da yayınladık. Operasyonlarımızın olduğu tüm ülkelerimizde, Müşteri Manifestosu ile müşterilerimize verilen tüm sözleri, şeffaf bir anlayışla yerine getirmeyi, adil rekabete saygı duymayı, müşterilerimizi uzun dönemli iş ortağı olarak görerek onları her daim desteklemeyi taahhüt ediyoruz. Dijitalleşmenin tüm olanaklarını kullanarak müşterilerimizi olası sorunlardan uzak tutmayı ve çözümler üretmeyi, teknoloji ile onların ihtiyaçlarına tam olarak cevap veren yenilikçi ve yaratıcı çözümler sunmayı, müşteri geri bildirimlerine kulak vererek iş süreçlerini bunlara göre şekillendirmeyi, öncü uygulamalarla sektöre liderlik etmeyi ve sürdürülebilir bir dünya ve toplum için tüm çalışmaları sorumluluk bilinciyle yürütmeyi garanti ediyoruz.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz projelerden birkaç örnek verebilir misiniz?

Borusan Cat olarak pandemi döneminde de müşterilerimizin yanında yer almaya devam ettik. Bu doğrultuda son olarak yeni ürünlerimizi, hizmet ve çözümlerimizi düzenlediğimiz “Borusan Cat Durmaz” Youtube etkinliği ile tanıttık.

Hizmet verdiğimiz tüm endüstrilerin yer aldığı etkinlikte yeni nesil ekskavatörlerden greyder ve yükleyicilere, dizel jeneratörlerden deniz motorlarına kadar pek çok ürün ve çözümü, Ali İhsan Varol moderatörlüğünde, uzmanlarımızın detaylı sunumlarıyla izleyicilerle buluşturduk.

Youtube etkinliğimizde ayrıca iş kayıplarını önleyen ve iş sahalarının durmadan çalışmasına olanak tanıyarak operasyonel verimliliği artıran B’Daha iş modelimiz, makine komponentlerinin yenilendiği Revizyon Merkezlerimiz, iş makinelerinde arıza olasılıklarını önceden tespit edebilen Müneccim uygulamamız başta olmak üzere Easypower, SITECH, Mine Star gibi  teknolojik çözümlerimizi aktardık.

Etkinlik hem sektörümüzde bir ilk olması hem de ülkemizde pek yapılan bir aktivite olmaması sebebiyle dikkat çekti.

Pandemi döneminde müşterilerimize çözüm ortağı olduğumuz birçok yenilik gibi hayata geçirdiğimiz bir diğer yenilik de Komponent Revizyon Merkezlerimizi 360 derece gezebildikleri Sanal Tur oldu. Türkiye genelindeki tüm ekipman ve komponent revizyonlarını bu merkezlerimizde yapıyoruz. Gebze tesisimizde 10 bin metrekare, Ankara tesisimizde ise 6 bin metrekare kapalı atölye alanı bulunuyor. Revizyon Merkezlerimizle müşterilerimizin işini olabilecek en uygun maliyetle, hızlı ve kaliteli şekilde yaparak çözüm üretmeye devam ediyoruz. B’daha Exchange merkezimizde müşterilerimizin komponentlerini garantili yenilenmiş komponentleri sunarak müşterilerimize hem işlerinde zaman kaybetmemesini hem de ekonomik bir seçenek sunarak çözüm üretiyoruz. Müşterilerimiz, Revizyon Merkezlerimizi merak edebiliyor ve bu yüzden tesislerimize gelerek gezmek istiyorlardı. Ancak pandemi şartları nedeniyle ziyaret kabulünü kısıtlamak durumunda kaldık.  Bu süreç içerisinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri, salgın dönemine rağmen şeffaf bir şekilde müşterilerimize aktarabilmek için sanal tur hizmetini geliştirdik. 360 derece sanal tur sayesinde müşterilerimiz Revizyon Merkezlerimizi diledikleri an sanal olarak ziyaret edebiliyor ve sunduğumuz hizmetlerimizi yakından inceleyebiliyor.

Müşterilerimiz bu hizmete, https://www.borusancat.com/360revizyonmerkezi/  üzerinden kolayca ulaşabiliyor.

Ar&Ge çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Kısa vadede ne gibi yenilikler söz konusu?

Tamamı Türk mühendislerden oluşan Borusan Cat Ar&Ge Merkezimizin hayata geçirdiği “Müneccim” uygulaması, iş makinelerine yerleştirilen nesnelerin interneti teknolojisi ile arıza olasılıklarını, herhangi bir sorunla karşılaşmadan çok önce tespit ediyor. Müneccim uygulaması ile iş makinelerinin yüzde 80’e yakın kısmı nesnelerin interneti teknolojisi ile donattık, bu makineler üzerinde bulunan minimum 900 sensörden her gün milyonlarca satır veri akışı gerçekleşiyor. Sistem sayesinde arıza olasılığı yüzde 97’lere varan bir hassasiyetle tespit edebiliyoruz. İş makinesi komponentlerinde yaşanabilecek potansiyel bir sorunu Müneccim öngörebiliyor, buna göre Revizyon Merkezlerinde komponentlerdeki sorunlar ortadan kaldırılıyor. Komponentlerin yenileştirme çalışmaları sırasında iş sahalarının hiç durmadan çalışabilmesine olanak tanımak adına ikame ürünleri de müşterilerimize sağlıyoruz. Öte yandan dijital ve tek bir platformda teknisyen planlama, takip ve raporlama ile kapsamlı bir operasyon yönetimi gerçekleştirdiğimiz WeKing ve süreçlerimizde kullandığımız robotlarla verimliliği en üst seviyeye taşıyoruz. Finanstan, teklif süreçlerine farklı alanlarda İş süreçlerimize entegre ettiğimiz 137 yapay zeka robotu ile yıllık 4.161 insan/gün tasarruf sağlıyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızla son olarak dünyanın saygın, akıllı otomasyon çözümleri üreticisi Kofax’ın düzenlediği “Müşteri Mükemmelliği Ödülleri”nde “Müşterilerin Seçimi” ödülüne de layık görüldük. 

Müşterilerimizin ihtiyaç duydukları yedek parça temini ile ilgili hem onları bilgilendirip hem de online sipariş yapabildikleri Parts.cat.com (PCC) ile de online satış kanalımızla 7/24 hizmet vermeye devam ediyoruz. İnternet bağlantısı olan her cihazdan, her an ulaşılabilen PCC platformumuz müşteri sayımızı katlayarak artırmamıza olanak tanıyor.

Yeni pazar hedefleri ve yatırım planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

“Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz” anlayışımız ile Türkiye yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede faaliyetlerimizi sürdürmeye ve müşterilerimize değer katmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki süreçte de yatırımlarımızı özellikle dijital alanlarda sürdüreceğiz.  

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER