Perşembe, Aralık 7, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriVaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Kayaoğlu: “Sunduğumuz hizmetleri...

Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Kayaoğlu: “Sunduğumuz hizmetleri daha da iyileştirme hedefiyle çalışıyoruz”

“Vaillant olarak ürettiğimiz tüm sistem çözümlerinde sürdürülebilirlik kavramını gözetiyoruz. Her yıl yenilenebilir enerji için yüksek Ar-Ge yatırımları gerçekleştiriyoruz. Aynı şekilde ürettiğimiz tüm ürünlerde bu konuyu göz önünde bulunduruyoruz. Yeni ürün geliştirme çalışmalarında tüm yaşam döngüleri boyunca enerji verimli ve çevre dostu ürünler önceliğimiz oluyor.”

Vaillant Türkiye, merkezi Remscheid / Almanya’da bulunan Vaillant Group şirketinin %100 iştirakli bir yan kuruluşudur. 1992 yılından beri Türkiye piyasasında faaliyetlerini sürdüren firma, tüm yurda yayılmış yetkili satıcı ve servis teknikerleriyle en yüksek seviyede müşteri memnuniyeti için hizmet vermeyi sürdürüyor. Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Kayaoğlu ile Ar&Ge çalışmaları, bu yıl pazara sürecekleri yeni ürünleri ve 2021 için kurguladıkları genel faaliyet planlarını konuştuk.

2021 yılı için hedeflerinizi nasıl temellendiriyorsunuz? Üretim ve satış stratejinizi nasıl kurguluyorsunuz?

Vaillant Group Türkiye olarak, müşteri ve piyasa odaklılığımızı geliştirerek daha çevik bir yapıya ulaşma hedefiyle çalışıyor, her yıl alacağımız satış ve pazarlama aksiyonlarımızı bu doğrultuda planlıyoruz. Grup olarak her zaman önceliğimizi sürdürülebilirlik olarak belirliyoruz. 2020 yılında yaşadığımız zorlu dönemde de bu önceliklerimizden vazgeçmedik ve hiçbir fabrikamızın üretimi aksamadan yolumuza devam ettik. Bu durum Vaillant Türkiye olarak bizim de bu yıla dair performansımızın hedeflerimiz paralelinde gitmesine yardımcı oldu.

Hem sektörümüzün hem de tüketicilerin dinamikleri her dönemde farklılık gösteriyor. 2019 yılında başlattığımız “Müşteri Odaklı Organizasyon Projesi” ile müşteri ve piyasa kanallarına yön veren birimler olan Satış ve Pazarlama süreçlerinin geliştirilmesini önceliklendirdik. 2021 yılında da yeni yapılanmamız ve önceliklerimiz doğrultusunda markalar arasındaki sinerjiyi artırmayı, müşteri ihtiyaçlarını hızlı ve etkin bir şekilde karşılamayı, müşteri deneyimini iyileştirmeyi, yeni ürün ve hizmet trendlerine daha fazla odaklanmayı hedefliyoruz.

1 Ocak tarihinden itibaren Satış ve Pazarlama departmanlarımızın, tüm markalarımıza hizmet verecek şekilde yeniden yapılanmasını sağlıyoruz. 2021 yılında Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak yeni sorumluluk alanım, tüm markalarımızın satış ve pazar payı hedeflerine ulaşması ve odağımızdan asla kopmayacak olan rakipsiz müşteri deneyimi oluşturmak olacak.

Bu yıl pazara sunacağınız yeni ürünleriniz olacak mı?

Vaillant olarak en önemli zenginliğimiz kombiden VRF sistemlerine, ısı pompasından solar sistemlere dek uzanan çok geniş sistem çözümleri sunmamız. Çevreci ve yenilenebilir enerjilere yönelik geniş ürün yelpazemiz ile doğa dostu bir kuruluş olma özelliğine sahibiz. Yeni ürün geliştirme çalışmalarında tüm yaşam döngüleri boyunca enerji verimli ve çevre dostu ürünler önceliğimiz oluyor. Bu kapsamda geliştirdiğimiz Green IQ felsefesi ile üretilen ürünlerimiz bu hedeflere ulaşmamızda en önemli araçlarımızdan biri oldu. Kaynakları korumayı ve bunları sorumlu bir şekilde kullanmayı, CO₂ emisyonlarını azaltmayı ve ayrıca çevreyi aktif olarak korumayı ve rahatlatmayı amaçlıyoruz.

2020 yılı ürün lansmanları için önemli planlar yaptığımız bir zaman dilimiydi. Pandeminin etkisiyle yaşadığımız zorlu sürecin planlarımızı ertelemesine izin vermedik. Bu yıl bizim için en önemli adımlardan biri seçili ürünlerde başlattığımız Green iQ felsefesi ile üretilen yeni ürünlerimizi kullanıcılarla buluşturmak oldu. Standart kombilere oranla daha fazla tasarruf sağlayan ecoTEC exclusive, %85 oranında geri dönüştürülebilirlik değeri, çevre dostu düşük maliyetli enerji kullanımı ile dünyamızın korunmasına katkıda bulunuyor.

Yine Green iQ felsefesi ile üretilen premium segmentteki yeni ısı pompası flexoTHERM’i piyasaya çıkardık. “flexoTHERM exclusive” ve “flexoCOMPACT exclusive” olmak üzere iki üründen oluşan flexoTHERM’i farklı çevre ısı kaynağını kullanacak şekilde yapılandırdı. Almanya’da tasarruflu ve sürdürülebilir bir şekilde üretilen cihazlar, yenilikçi konseptiyle üç enerji kaynağında da yüksek tasarruf vadediyor.

Bu süreçte enerji tüketiminde önemli ölçüde verim sağlayan oda termostatlarımızda da bir dizi yeniliğe gittik. Müşteri beklentilerine uygun olarak yenilediğimiz akıllı oda termostatları ile evlere ekstra konfor getiriyoruz. Yenileme çalışmaları kapsamında Modülasyonlu Oda Termostatları ürün ailemizde yer alan VRT 350/350f, VRT 370/370f, VRT 450/450f yenilenerek VRT 380/380f sensoHOME; VRC 700/700f serisi ise yenilenerek VRC 720/720f sensoCOMFORT adını aldı. Ayrıca internet bağlantısı ile kombi, kaskad sistemleri, ısı pompası sistemlerini uzaktan kontrol etmek için tasarlanan VR 920 internet erişim modülünün yeni serisi VR 921 sensoNET’i de kullanıcılarımıza bu dönemde sunma imkanı bulduk.  Ayrıca fonksiyonel ve şık tasarımlı oda termostatları ailemizin en uygun maliyetli üyesi olan vSmart Pro’yu da bu sene tüketicilerimizle buluşturduk.

Vaillant olarak dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırımlarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.

Ar&Ge ve İnovasyon çalışmaları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Vaillant 1874’te, yani bundan 146 yıl önce kurulan ve kurulduğu günden beri sadece ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren bir firma. Aradan geçen zaman zarfında bugün hepimizin kullandığı kombi, şofben gibi cihazları icat etmiş, sektöründe birçok ilke imza atmış bir geçmişe sahip.

Vaillant olarak ürettiğimiz tüm sistem çözümlerinde sürdürülebilirlik kavramını gözetiyoruz. Her yıl yenilenebilir enerji için yüksek Ar-Ge yatırımları gerçekleştiriyoruz. Aynı şekilde ürettiğimiz tüm ürünlerde bu konuyu göz önünde bulunduruyoruz. Yeni ürün geliştirme çalışmalarında tüm yaşam döngüleri boyunca enerji verimli ve çevre dostu ürünler önceliğimiz oluyor.

Bunun yanı sıra dünyadaki dijitalleşmeye paralel olarak ısıtma sektöründe de dijital ürünlerin ve hizmetlerin payı artış gösteriyor ve sektör trendlerinde belirleyici rol üstleniyor. Dijitalleşmenin öneminin farkındalığı ile bu alana düzenli olarak yatırım yapıyor, sunduğumuz hizmetleri daha da iyileştirme hedefiyle çalışıyoruz. Müşterilerimize bize rahatlıkla ulaşmaları için telefon dışındaki alternatifleri de sunduk. Bu strateji kapsamında Türkiye’de sektörümüzde WhatsApp Business’ı ilk kullanan firma olduk. Bugün, kurumsal çağrı merkezi numaramız 0 850 222 2 888 üzerinden hizmet veriyoruz ve IT sistemlerimizin tam entegrasyonu sayesinde 150’yi aşkın çağrı merkezi müşteri temsilcimiz hem telefon çağrılarını hem de WhatsApp ve benzeri platformlardan gelen çağrıları aynı şekilde yanıtlıyorlar.

İşimizin her alanında olduğu gibi satış hizmetlerimizde de bu sene hayatımıza yenilikler kattığımız, dijitalleşme yönündeki adımlarımızı bu alana da kaydırdığımız bir dönem oldu. Sosyal izolasyonun ve minimum temasının hepimiz için öneminin arttığı bu süreçte “Görüntülü Ücretsiz Keşif” projesini hayata geçirdik. Satın alma sürecinde iki kez yapılan ev ziyaretini bire düşürdüğümüz uygulamayı devreye aldığımız ilk 15 günde gelen keşif taleplerinin yüzde 20’sini ‘Görüntülü Ücretsiz Keşif’ uygulaması ile gerçekleştirdik. Görüntülü keşif taleplerinin ise yüzde 23’ü satışa döndü. Görüntülü olarak yaptığımız keşiflerden yüzde 50 daha fazla satış oranı yakalıyoruz.

Bu dönem dijitalleşme yolunda attığımız adımların ve yaptığımız yatırımların sonuçlarını aldığımız verimli bir süreç oldu. Bunu müşteri memnuniyetinde kaydettiğimiz başarılı sonuçlarda da görüyoruz. 

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2020, güçlü başlayan ancak pandeminin hayatımızdaki etkisini artırmasıyla beraber zorlu dönemler yaşadığımız bir yıl oldu. Pandemi süreci bugüne kadar deneyimlemediğimiz birçok olumlu veya olumsuz gelişmeyi hayatımıza soktu. Sosyal izolasyon sürecinde doğanın kendine geldiğine dair birçok örnekle karşılaştık. Bilim dünyasının yaptığı açıklamalarda ozon tabakasında rekor seviyede bir iyileşme olduğunu gördük. Aynı zamanda hava kirliliğinde de ciddi oranlarda azalma yaşandı. Çevre bilincinin daha da önem kazandığı bu süreçte geliştirdiğimiz yenilikçi ve çevreci ürün ve hizmetlerimizle tüketicilerimizin tercihi olmaya devam etmek için çalışıyoruz.

2020 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde satış rakamlarımız 100 bin adedin üzerinde gerçekleşti. Eksik çalışma günleri ve pandemi ile başlayan durgun sürece rağmen, 2019’da elde ettiğimiz büyümenin bir hayli üzerine çıkmayı başardık. Hedefimiz 2020 yılını yüzde 30’a yakın bir büyüme ile kapatmaktı. Tüm zorluklara rağmen bu yılı yüzde 50 büyüme ile kapatacağımızı memnuniyetle paylaşmak isterim. Adetsel bazda ise yılı, yüzde 20’nin üzerinde büyümeyle bitireceğimizi öngörüyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER