Pazar, Aralık 10, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriÜNTES Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Süleyman Kavas: “Doğaya saygılı bir üretim...

ÜNTES Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Süleyman Kavas: “Doğaya saygılı bir üretim anlayışını benimsenmiş bulunuyoruz”

“Üntes olarak iklimlendirme sektörüne yönelik birçok ürünümüz bulunuyor. Klima santrallerinden fancoillere ısı geri kazanım cihazlarından soğutma gruplarına kadar çok geniş bir ürün gamında üretim yapıyoruz. Ayrıca ısı pompaları ve VRF klima sistemlerini de ithal ederek ülkemizdeki satışlarını gerçekleştiriyoruz.”

Sürdürülebilir konfor ve verimlilik hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla Üntes, müşterilerine yarım asırdır yenilikçi ve entegre çözümler sunmakta. Salgın dönemini gayet başarılı bir şekilde yöneten firma, bu süreçte ortaya koyduğu yüksek performans ile güvenilir bir marka olduğunu bir kez daha ispat etmiş oldu. ÜNTES Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Süleyman Kavas ile içerisinde bulunduğumuz dönemde geliştirdikleri ürün ve çözümleri ele aldık.

Salgın sürecinde geliştirdiğiniz ürün modelleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Salgın sürecini göz önüne alarak bu dönem geliştirdiğimiz ürünlerde ana stratejimizi salgın öncesi verimi salgın sırasında da devam ettirerek insan sağlığını ön planda tutmak olarak belirledik. Bu kapsamda tavan tipi havalandırma cihazımızı geliştirdik. ThermoFresh Plus olarak adlandırdığımız cihazımız Ecodesign gereksinimlerine uygun, karşıt akışlı ısı geri kazanım sistemi sayesinde %90’a varan ısıl verim sağlayacak ve çift cidarlı yapısı sayesinde ısıl sızıntıyı minimum seviyede tutacak şekilde tasarlandı. Thermofresh Plus serisi havalandırma ve ısı geri kazanım üniteleri, yüksek verimli EC plug fanlar ile oransal akış kontrolü yapmakta, tam performansta bile minimum ses seviyesinde çalışmaktadır. 8 farklı modelde üretilen üniteler, 3.600 m3/h’a kadar hava debisi sağlamakta, gelişmiş filtreleri ile kullanıcılara optimum düzeyde iç hava kalitesi sunmaktadır.

Ayrıca pandemi kapsamında çok fazla talep gören UV lambalar ile ilgili olarak da çalışmalar gerçekleştirdik. Bu ürünlerin hem yeni cihazlarda kullanımı hem de var olan klima santrali, rooftop, fancoil ve ısı geri kazanım cihazlarına uygulanmaları için hijyenik çözümler geliştirdik.

Bu geliştirdiğiniz ürünler sektörde istediğiniz karşılığı buldu mu?

Taze ve temiz hava kullanımının önemi pandemi ile birlikte daha iyi anlaşıldığından geliştirdiğimiz ürünlere olan talep de buna paralel artmış ve bu talep bizim satışlarımıza da yansımıştır. Özellikle ThermoFresh serisi ürünlerimizin şu anki durumundan gayet memnunuz. Hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarda müşterilerimizin ilgisini çekmeye başladı. Yakın zamanda yüksek satış adetlerine ulaşacağını düşünüyoruz.

UV lamba konusuna gelirsek; bu konu oldukça istismar edildi ve işin ehli olmayan birçok kişi tarafından uygulandı. Bizim de oldukça muzdarip olduğumuz konu ile ilgili müşterilerimizi aydınlatmak ve teknik destek olmak amacıyla çok fazla emek sarf ediyoruz. Her ne kadar birçok uygulama yapsak da bahsettiğim nedenlerden dolayı istediğimiz sonuçlara ulaştığımızı düşünmüyorum. 

Şu an en rağbet gören ürün modelleri hangileri?

Üntes olarak iklimlendirme sektörüne yönelik birçok ürünümüz bulunuyor. Klima santrallerinden fancoillere ısı geri kazanım cihazlarından soğutma gruplarına kadar çok geniş bir ürün gamında üretim yapıyoruz. Ayrıca ısı pompaları ve VRF klima sistemlerini de ithal ederek ülkemizdeki satışlarını gerçekleştiriyoruz. Ürün gamımızdaki hemen hemen tüm ürünlerde pazar lideri konumunda veya ilk üçte yer alıyoruz ve ürünlerimiz tüm sektör tarafından beğeni ile kabul ediliyor. Özellikle klima santrali, rooftop, fancoil ve soğutma gruplarında çok yüksek satış rakamlarına ulaştığımızı söyleyebilirim.

Bu yıl için yeni ürün ya da yeni bir hizmet modeli üzerine çalışmalarınız var mı?

Yeni geliştirdiğimiz sessiz ve düşük enerji tüketen EC motorlu fancoil ünitelerimizi piyasaya sürmeye hazırlanıyoruz. Bu ürünümüzle ilgili Eurovent sertifika sürecini tamamlamak üzereyiz. Enerji verimliliği kriterini dikkate alarak geliştirdiğimiz bu ürünler ile hem Türkiye pazarını hem de yurtdışı pazarını hedefliyoruz.

Yakın zamanda piyasaya süreceğimiz Eurovent sertifikalı rooftop cihazlarımızla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Yıl bitmeden yeni tasarım rooftop cihazlarımızı müşterilerimizin beğenisine sunmayı planlıyoruz.

Ayrıca Haziran ayı itibariyle HISENSE marka split klimaların Türkiye’deki tek yetkili satıcısı olarak bayilerimiz aracılığıyla satışlarına başlıyoruz. Böylelikle hem merkezi sistem hem de bireysel klima sistemleri pazarında faaliyet gösteren nadir firmalardan biri olacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

ÜNTES olarak doğaya saygılı bir üretim anlayışını benimsenmiş bulunuyoruz. Bu doğrultuda ürünlerimizi minimum enerji harcayarak üretmeye çalışıyoruz. 2018 yılı Haziran ayında yatırımını tamamlayarak devreye aldığımız güneş enerjisi santrali kapsamında fabrikalarımızın çatısını fotovoltaik panellerle kapladık. GES sayesinde yaklaşık 3 yıldır kendi enerjimizi üretiyoruz. Toplam 3.000 adet panelden oluşan ve 810 kWp kurulu güce sahip olan sistemimiz sayesinde 2020 yılında tükettiğimiz enerjinin %90’nını güneş enerjisinden sağlamış olduk. Ayrıca önümüzdeki yıllarda ülkemiz gündemine girecek karbon ayak izi konusunda da şimdiden çalışmaya başladık.

Öte yandan enerji verimli ürünlere yönelik ar-ge çalışmalarımız ve yatırımlarımız da devam ediyor. Yukarıda bahsettiğim %90’a varan ısıl verimliliklere ulaşabilen taze hava cihazımız, EC motorlu fancoillerimiz, yakında piyasaya süreceğimiz ecodesign kriterlerine uygun rooftoplarmız ve invertörlü kompresörlere sahip yeni soğutma gruplarımızın tamamı doğaya saygılı üretim anlayışımızın sonuçları olarak ortaya çıkan ürünlerdir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER