Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriSystemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu: “Sektörümüzdeki ihracat oranını artırmak için hız...

Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu: “Sektörümüzdeki ihracat oranını artırmak için hız kesmeden çalışıyoruz”

“Systemair olarak başta klima santralleri olmak üzere fanlar, hava dağıtım ekipmanları, hava perdeleri ve soğutma ürünleriyle birçok ülkede lider konumunda yer alıyor ve ihracat alanında fark yaratıyoruz.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

2021 yılı tüm dünya için yeni normale adapte olmayı sağlayacak bir geçiş dönemiydi ancak iklimlendirme sektörü adına daha farklı fırsatları beraberinde getirdi. Pandeminin insanlarda oluşturduğu temiz hava hassasiyetinin de etkisiyle yüzde 30’luk bir büyüme elde eden sektörümüzün yaşadığı bu gelişme şirketimize de olumlu yansıdı. Systemair olarak 2021 yılında özellikle ofisler, fabrikalar, hastaneler, okullar, AVM’ler gibi toplu alanlara yaptığımız yatırımlarla pazarın en çok talep gören firmaları arasında yer aldık. Tüm planlama ve tasarım süreçlerinin sadece ülkemizde yapıldığı teknolojilerle ihracat kanalımızda önemli bir büyüme kaydettik. Stratejik planlamasından geliştirilmesine, dizaynından pazar araştırmasına kadar tüm Ar-Ge çalışmalarını Türkiye’de yaptığımız mutfak filtrasyon cihazı Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi ile özellikle Avrupa ülkelerinden ciddi oranda talepler aldık. Endüstri 4.0’a uyumlu fabrikamız ile üretkenliğimizi ve ihracat potansiyelimizi büyük oranda artırdık. İhracatın toplam ciro içindeki oranını yüzde 37’nin üzerine çıkardık. Bu anlamda 2021 yılı için belirlediğimiz büyüme hedefine de ulaştığımızı söyleyebiliriz. Şu an için en önemli hedefimiz ise elde ettiğimiz bu başarıyı daha ileriye taşıyarak önümüzdeki 5 yıl içinde bu oranı yüzde 50’ye taşımak ve ihraç ettiğimiz ürünlerimizi daha fazla coğrafyaya ulaştırmak.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

50 yılı aşkın süredir müşterilerimize yenilikçi, sürdürülebilir ve enerji açısından verimli HVAC çözümleri sunuyor, Türkiye’deki üretim merkezimizle 25’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Şu anda Dilovası’ndaki yeni nesil fabrikalarımızda iç tedarikin yanı sıra ihracata da odaklanmış durumdayız. İhracat yaptığımız bazı ülkeler arasında; Avusturalya, İngiltere, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkmenistan, Almanya, Romanya, İsrail, Gürcistan, Tacikistan, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Pakistan, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yunanistan, Bulgaristan, Belçika, Fransa, Fas, Cezayir, İran, Lübnan ve Şili yer alıyor. Geçen sene Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlere yoğunlaştırdığımız ihracat faaliyetlerimizi 2022 yılında Avrupa’da da sürdürmeyi ve Türkiye’de ürettiğimiz katma değerli ürünlerimizi artırarak HVAC sektöründe sürdürülebilir fark yaratmayı amaçlıyoruz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

Systemair olarak başta klima santralleri olmak üzere fanlar, hava dağıtım ekipmanları, hava perdeleri ve soğutma ürünleriyle birçok ülkede lider konumunda yer alıyor ve ihracat alanında fark yaratıyoruz. Şöyle ki şirketimiz, dünya genelindeki 13 klima santrali fabrikası ile Avrupa’da klima santrali pazar liderliğini sürdürürken fan ve hava dağıtım ekipmanlarında da dünyada ilk 3 marka arasında yer alıyor. Türkiye’de de uzun yıllar sektöre liderlik eden bir şirket olarak taze hava misyonunu üstlendik. Şirketimizin öne çıkan ürünleri arasında Flexline NG Modüler Klima Santrali, Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi, Veri Merkezi Soğutma Ürünleri, FLCompact Kompakt Klima Santrali, SysReco Isı Geri Kazanım Cihazı ve FLPool Nem Alma Santrali bulunuyor. Özellikle de sadece Systemair Türkiye fabrikamızda üretilen inovatif Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi çözümümüzle ihracata odaklanmayı sürdürüyoruz. Bu ürününün bizim için önemli olmasının temel sebebi tüm süreçlerin tamamen tarafımızca yürütülüp grup bazında satılabilir bir ürün haline getirilmiş olmasıdır. Endüstriyel mutfaklar için ürettiğimiz bu teknolojiyi özellikle Hindistan ve Pakistan mutfaklarının yoğun olduğu İngiltere gibi ülkelere ihracatını gerçekleştiriyoruz. Temel hedefimiz ise 2022 yılında bu teknolojiyi daha fazla ülkeye ulaştırmak.

Diğer bir önemli hedefimiz ise HVAC kulvarına yeni bir soluk getirmenin ötesinde sektördeki dengeleri değiştirmek ve Systemair Türkiye’nin ihracattaki stratejik konumunu güçlendirmek için çok önemli bir yatırımı hayata geçirmek. Bu yatırımımız, veri merkezi soğutma cihazlarının testlerini gerçekleştirebilen DCC (Data Center Cooling) laboratuvarımız olacak. Test laboratuvarı, veri merkezi soğutma sistemlerinin olmazsa olmazı olan fabrika kabul testlerini kendi bünyemizde gerçekleştirerek iş ortaklarımıza eksiksiz ürün ve hizmet sunmamızı sağlayacak. Avrupa’nın en yüksek kapasiteli merkezi olmaya hazırlanan bu tesisin ihracat kanalımız için çok önemli fırsatlar sunacağını düşünüyoruz.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekonomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

Ülkelerin ihracata dayalı ekonomiyi tercih etmesi döviz girdisi açısından büyük önem taşıyor. Ülke ekonomisinin büyümesi ve gayri safi milli hasılanın artması ihracata dayalı ekonomi modeliyle mümkün oluyor. Bu model sayesinde hem ülkemizin üretim yeteneklerinin gelişmesi hem de ekonomide yaşanan dalgalanmaların stabil hale geleceği öngörülüyor. Biz de Systemair olarak üretim ve ihracat kanallarını her zaman şirketin önceliği olarak kabul ediyoruz. Şirketimiz, global olarak Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Orta Doğu, Asya ve Güney Afrika’da konumlanarak 50 ülkede faaliyet gösterirken Systemair Türkiye olarak Dilovası’ndaki fabrikamızda ürettiğimiz ürünleri çok sayıda ülkeye ulaştırıyoruz. Bu model, zaten bizim yıllardır şirket kültürümüzün ve büyüme stratejimizin bir parçası. Ülkü ekonomisine katkı sağlamak ve sektörümüzdeki ihracat oranını artırmak için hız kesmeden çalışıyoruz. Dolayısıyla ülkemize katma değer sağlayacağına inandığımız bu modelin sürdürülebilir olmasını umuyor, üretim mekanizmalarımızı güçlendirerek bu süreçte aktif rol almayı hedefliyoruz. Yeni nesil fabrikamızdaki üretim kapasitesini yüzde 100’e çıkarmak ve ihracatın payını artırmak üzere çalışmaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Yüksek kaliteli havalandırma, ısıtma ve soğutma ürünleri ve sistemlerinin önde gelen küresel tedarikçisi olarak hem sektörümüzün hem de ülke ekonomimizin kalkınması adına üretimi destekleyen ve ihracata odaklanan rotamızla ilerleyişimizi sürdüreceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER