Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriSoğutma Her Zaman Önemliydi, Artık Yaşamın Sürdürülebilirliğinin Temel Koşulu

Soğutma Her Zaman Önemliydi, Artık Yaşamın Sürdürülebilirliğinin Temel Koşulu

2019 yılından bugüne “Dünya Soğutma Günü” olarak belirlenen 26 Haziran, modern yaşamın tam kalbinde olan soğutmanın önemine odaklanılarak tüm dünyada farkındalık yaratılması amacıyla kutlanıyor. Aldağ A.Ş., Dünya Soğutma Günü’nde 2022 yılı için belirlenen “Soğutma Önemlidir” temasının da içeriğini oluşturan sürdürülebilir soğutma ve iklimlendirme çözümlerine ışık tutuyor.

Küresel ısınma veya güncel ifadesi ile iklim krizi ile mücadelede önemini çarpıcı biçimde ortaya koyan faktörlerden biri, sıcaklığın düşürülmesine hizmet eden serinletme ve soğutma sistemleridir. Dünya Soğutma Günü, bu sistemlerin önemi ve ‘sürdürülebilir’ bir yaşamın hizmetinde, ‘sürdürülebilir teknolojilere sahip’ olarak geliştirilmesine dikkat çekmek için 2019 yılından beri 26 Haziran tarihinde kutlanıyor. Bu yıl Dünya Soğutma Günü’nün teması olarak belirlenen ‘Soğutma Önemlidir’ ile soğutmanın temel faydaları, günlük yaşamı nasıl etkilediği ve teknoloji seçimlerinin gelecek nesillerin çevresel refahını nasıl desteklediği konusunda farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

Soğutma, her zaman önemliydi ancak küremizin önlenemeyen ısınmasıyla birlikte bu önem artarak; soğutmayı yaşamın devamlılığı, sürdürülebilirliğinin kritik koşullarından biri haline getirdi. Artık soğutma, yaşamın tam kalbinde yer alıyor.

2050 yılına kadar tahmin edilen klima sayısının 5.6 milyara ulaşması, yani bugünün küresel stoğunun üç katına çıkması bekleniyor. Bugünün enerji tüketimi ile iklim krizi ve küresel ısınmayı maksimum 2°C’de tutma hedefi düşünülecek olursa, enerji tüketen klimaların üç katına çıkabileceği öngörüsü, dünyamızı nasıl bir tehditle karşı karşıya bırakabileceğine işarettir. Konuya ilişkin olarak Aldağ A.Ş. İstanbul Bölge Müdürü Okan Önal şunları söylüyor:

Aldağ A.Ş. İstanbul Bölge Müdürü Okan Önal

“Çözümün parçası olmalıyız”

“Soğutma, serinletme ihtiyacı her yerdedir ve birçok yaşamsal amaca hizmet eder. İlaç, aşı, gıda muhafazasının hayati öneminin dışında, öğrenme başarısı, özellikle dikkat gerektiren işlerde gösterilecek performans, yaşam kalitesi ve konfor, iklimlendirme sistemlerine bağlıdır.

Pandemi ile yine önemini maksimize eden bir diğer konu ‘iç ortam hava kalitesi’dir. Yani sağlıklı, derin bir soluk alabilmek de iklimlendirme sistemlerinin sorumluluğundadır. Zira dünya nüfusunun ağırlıklı bölümünün yaşadığı kentlerde, insanlar, zamanlarının neredeyse %90’ını kapalı mekanlarda geçiriyor. Mimari açıdan öngörülebilecek doğal havalandırma yöntemleri, en basit çözümü ile ‘pencereleri açma’ bir yere kadar ‘işe yarayabilecek’ olsa da cebri havalandırma, serinletme sistemlerine ihtiyacımız bulunuyor.

Bizler, insanların yaşamına sağlık ve konfor sunan teknoloji geliştiricileri olarak, ‘küresel iklim krizi’ ile mücadelenin çözüm ortakları olmalıyız. Aldağ A.Ş.’nin, Türkiye İklimlendirme Sektörünün gururları arasında yerini alan ‘tescilli’ Ar-Ge Merkezi, kendisini bu amaca adadı. Aldağ A.Ş.’nin geçmişi, sektöründe pek çok ‘ilk’e attığı imzalarla dolu. Aldağ A.Ş. yüzde yüz yerli sermayeli bir kuruluş olsa da hizmet etmek istediği alanı ülkesi ile sınırlı görmek yerine tüm dünya olarak belirledi.

Sektörümüzün toplumumuzda da sahip olduğu önemli rolü vurgulayan uluslararası bir farkındalık kampanyası olan Dünya Soğutma Günü, aslında Aldağ A.Ş. olarak bizim de ‘sürdürülebilir soğutma’ çözümlerine daha yüksek motivasyonla odaklanmamızın gerekliliğine işaret ediyor.

Tüm bunlarla birlikte Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG’ler) ulaşmak için gereken bir dizi sürdürülebilir soğutma çözümü bulunuyor. Sürdürülebilir soğutma çözümleri, temel soğutma ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde, ekonomi genelinde ülkelere, şirketlere ve genel olarak nüfusa önemli fayda sağlıyor. Isınan bir dünyada, sürdürülebilir soğutmaya erişim bir lüks değil; bir eşitlik meselesidir ve SDG’lere ulaşmak için herkese sunulması gereken bir hizmettir.

“Azalt, değiştir, iyileştir”

Bugüne kadar, Paris anlaşması kapsamındaki ulusal emisyon azaltma taahhütleri, küresel sıcaklık artışını 2ºC’de sabitlemek için gerekenin sadece üçte birini ve 1.5ºC için gerekenin beşte birini oluşturuyor. Şu anda 3°C’lik bir ısınma yolundayız- eğer emisyonlar 2030’dan önce hızla azaltılmazsa, 1,5°C ve hatta belki 2°C’lik ısınmayı önleyemeyeceğiz. Bu nedenle, mümkün olan her yerde eylemi hızlandırmak, önümüzdeki on yıl çok önemlidir.

Soğutma, iklimlendirme sektörü, iklim değişikliği ile mücadelenin temel itici gücüdür. Soğutma hem sağlık hem de refah için hayati öneme sahiptir. Önümüzde soğutmayı gerektiği gibi ‘sürdürülebilirlik’ anlayışı ile yapmak için önemli bir fırsat var. Unutmayalım; soğutma, iklimlendirme cihazları, tüm küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 10’unu oluşturuyor ve bu, havacılık ile denizcilikten kaynaklanan emisyonların toplamından iki kat daha fazla.

Bu sistemlerin ‘yaşamın sürdürülebilirliği’ için tasarlanmaları gerekiyor. Aldağ A.Ş., işte bunun için çalışıyor.”

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER