Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriSamsung Electronics Türkiye İklimlendirme Çözümleri Direktörü Okan Tutcu: “Samsung olarak iklimlendirme sektörüne...

Samsung Electronics Türkiye İklimlendirme Çözümleri Direktörü Okan Tutcu: “Samsung olarak iklimlendirme sektörüne de yön veren bir markaya dönüştük”

“Araştırma ekiplerimiz, kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayarak teknoloji ve inovasyona yön veriyor. Kullanıcılarımıza ve iş ortaklarımıza satış öncesinde ve sonrasında farklı hizmetler üretiyoruz. Bu vizyon ile iklimlendirme sektöründe kullanıcıların daha iyi bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak yeniliklere öncülük etmeyi sürdüreceğiz. Önümüzdeki süreçte de tüketicilerin ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak geliştireceğimiz ürünlerimizle hem ticari hem de bireysel alanlarda büyümeye devam edeceğiz.”

Salgının ortaya çıkması ile birlikte iç hava kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar dünya çapında hız kazanmıştı. Şu an ev ekonomisinin, online alışverişin ve hijyen odaklı yaşamın daha fazla öne çıktığı bir süreçteyiz. Salgının başından bu yana geliştirdiği hızlı ve etkili çözümlerle değişen müşteri taleplerine cevap veren Samsung, şimdiki süreçte de pek çok alternatifi bir arada sunuyor. Samsung Electronics Türkiye İklimlendirme Çözümleri Direktörü Okan Tutcu ile gündemdeki çalışmaları ve geliştirdikleri ürünleri konuştuk.

Salgın sürecinde geliştirdiğiniz ürün modelleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Salgının ortaya çıkması ile birlikte iç hava kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar dünya çapında hız kazandı. Pandemiden sonra ev ekonomisinin, online alışverişin ve hijyen odaklı yaşamın daha fazla öne çıktığı yeni bir dönem içerisine girdik. Samsung olarak iç mekân hava kalitesi ve konforunu göz önüne alarak hayata geçirdiğimiz WindFree™ teknolojisine sahip klimalarımız, öncelikle odayı istenilen derecede hızlıca soğutup ısıtabilen ürünler olarak sektörde öne çıkıyor. Örneğin WindFree™ Elite PM 1.0 Duvar Tipi Split klimamız, rahatsız edici rüzgâr oluşturmadan konforlu bir serinlik sağlıyor. Bu teknolojimiz sayesinde hava, yumuşak bir şekilde klima üzerinde yer alan binlerce mikro hava deliğinden dağılıyor. WindFree™ teknolojisi hava hızını 0,15 metre/saniyenin altına düşürerek ortamda iklimlendirme standardı ASHREA’ye göre hava hareketi olmadan, ortamın serin tutulmasını sağlayan bir teknolojimiz. WindFree™ klimalarımızın filtre teknolojilerine de değinecek olursak, bu ürünlerimizde kullandığımız PM 1.0 Filtre, ultra ince partikülleri dahi hızlı bir şekilde yakalıyor, sigara dumanı ve yemek kokusu gibi havada istenmeyen en ufak partikülleri filtre yüzeyine hapsederek ortam havasını temizliyor. Üstelik PM 2.5 filtreye kıyasla iki kat daha fazla temizleme hızına sahip olduğunun da altını çizmek isterim. Ayrıca Soğutma ya da Isıtma Modu Hava Temizleme Modu ile ayrı ayrı ya da beraber kullanılarak hava kontrol edilebiliyor. Cihaz üzerinde yer alan Aurora aydınlatma göstergesi ise mevcut hava kalitesini gösteriyor ve temizlik zamanı geldiğinde PM 1.0 Lazer Sensör ile akıllı telefon üzerinden alarm veriyor. Bu klimalarımız Wi-Fi erişimi ile Samsung’un sağladığı SmartThings (Akıllı Ev) uygulaması üzerinden her yerden kontrol edilebiliyor. Böylelikle kullanıcılar taşınabilir akıllı ürünleri üzerinden kolaylıkla ortam sıcaklığını değiştirebiliyor, klima ayarlarını yapabiliyor, performansa ve günlük enerji kullanımına ilişkin gerçek zamanlı güncellemeleri ya da gerektiğinde tamir/bakım işlemleri için çözüm önerilerini alabiliyor. Tüm bunların yanı sıra yıkanabilir filtreleri de bakım maliyetinde tasarruf sağlıyor.

Bu geliştirdiğiniz ürünler sektörde istediğiniz karşılığı buldu mu?

Sektörde klimanın verdiği rahatsızlıklara çözüm arayan ve çözüm bulan bir markayız. Klimalarımızda yer verdiğimiz teknolojilerle rahatsız edici soğuk ve cereyan sorunlarının önüne geçiyoruz. WindFree™ klimalarımızın dünyada ilk rüzgârsız serinlik teknolojisini kullanan klimalar olması zaten sektörde bizi öne çıkardı. Kullanıcıların sorunlarına çözüm oldu ve kullanıcılar tarafından beğenildi ki her sene WindFree™  model cihazımızın satışları katlanarak artıyor. Rüzgârsız serinlik özelliğine ek olarak üstün filtreleme, yapay zekâ, akıllı göz gibi kullanıcı dostu özelliklerle de farklı tüketici ihtiyaçlarına çözüm sunuyoruz. Sadece ev tipi klimalarda değil aynı zamanda ticari ürünlerde de önemli bir çözüm ortağı olduğumuzu da belirtmek isterim. 2017 yılından bu yana rüzgârsız serinlik teknolojisinin faydalarını tüketicilerimize aktarıyoruz. WindFree™ ürününü kullanıcılar çocuk odalarında dahi gönül rahatlığı ile kullanıyorlar, klimadan etkilenip sağlık sorunu yaşayanlar ve hatta yaşlılar bu cihazı özellikle tercih ediyorlar. Doğrudan hava temasını engelleyerek, hafif esinti modunda rüzgârsız bir serinlik teknolojisi ile tamamen yeni bir konfor deneyimi sunarak rakiplerden de ayrışıyoruz. Oldukça düşük hava hızı ve çok daha az ses seviyesi ile ilgi odağı olan WindFree™ klimalarımız az önce de ifade ettiğim üzere PM 1.0 filtresi sayesinde havadaki en küçük zararlı partikülleri dahi tutarak üst düzey bir filtreleme de sağlıyor. Sunduğumuz bu ve bunun gibi daha birçok üstün teknoloji sayesinde klima satışlarımız ve tüketicilerin bu ürünlerimize ilgisi beklentimizi de oldukça karşılıyor. İnovatif ürünlerimiz ve kurduğumuz güçlü hizmet yapımız ile bu yıl da hedeflerimize emin adımlarla ulaşıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de pazarda üst sıralardaki konumumuzu korumaya devam edeceğiz.

Şu an en rağbet gören ürün modelleri hangileri?

Havaların ısınmaya başlaması ile WindFree™ ve PM 1.0 Filtre teknolojilerini kullanan klima modellerimize de talep artıyor. Özellikle Samsung AR9500T kodlu WindFree Elite PM 1.0 modeline oldukça büyük ilgi gözlemliyoruz. Bu modelimiz WindFree™ Rüzgârsız Serinlik Teknolojisi, Yapay Zekâ Soğutma, SmartThings ile her yerden erişim özelliklerinin yanı sıra PM 1.0 Filtre teknolojisi ile yaşam kalitemizi artırıyor. İç mekan hava kalitesi hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlığı ve yaşam kalitesi için önemli. Bakıldığında temiz görünen havada aslında solunum hastalıklarına neden olan partiküller bulunuyor. Bu teknolojilerimizle soluduğumuz havanın temizliğini engelleyen sorunlara da kökten çözüm bulmuş olduk. Samsung olarak tüm teknolojilerimizde olduğu gibi klima teknolojilerinde de oldukça iddialıyız.

Bu yıl için yeni ürün ya da yeni bir hizmet modeli üzerine çalışmalarınız var mı?

Yılın ilk yarısı bizim için satış kanalı yapımızdaki atılımla da önemli bir dönem olmaya devam ediyor. Yalnızca iklimlendirme ürünleri satan bayi yapılanması sayesinde oluşturduğumuz güçlü yapı ile artık Türkiye’nin her yerine ulaşan geniş satış ve servis ağımız ve ihtiyaçlara daha hızlı cevap veren daha büyük bir ekibimiz bulunuyor.  Aynı zamanda bu yılın mayıs ayında başlayan WindFree™ dijital lansmanımız ile de bu ürünümüzün faydasını ve hangi tüketici şikayetlerine hangi teknoloji ile çözüm getirdiğimizi eğlenceli ve dinamik bir dille anlatıyoruz. Kalıpları kıran bir iletişim dili kullanıyoruz. Pazarlama faaliyetlerimize ek olarak pandemi ile birlikte mevcut ve potansiyel tüketicilerimize ulaşabilmek amacıyla servis tarafında da dijitale yatırım yaparak Ücretsiz Görüntülü Keşif hizmetimizi hayata geçirdik. Samsung’un klima satın alacaklar için doğru kapasite seçimini kolaylaştıran ve kurulum aşamasını hızlandırmak için detayları internet üzerinden incelemeyi mümkün kılan “Görüntülü Keşif” uygulaması sayesinde, ekiplerimiz dijital ortamda evlere konuk oluyor. Böylelikle müşterilerimiz pandemi döneminde dahi sağlıklı bir şekilde evlerine servis gelmeden ücretsiz klima keşfini yaptırmanın kolaylığını yaşayabiliyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Samsung olarak, öncelikle kullanıcıların yorum, beklenti ve isteklerine kulak veriyoruz. Büyüme stratejimizi de kullanıcılarımızdan aldığımız bu geri dönüşlere göre geliştirdiğimiz ürünlerin gücüyle sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda bu yaklaşım ile geliştirdiğimiz teknolojik ve inovatif ürünler ile Ar-Ge alanında yıllardır atıl olan iklimlendirme sektörüne ivme kazandırdık. Geldiğimiz noktada artık diğer ürün gruplarımız gibi sektörüne de yön veren lider bir markaya dönüştük. Araştırma ekiplerimiz, kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayarak teknoloji ve inovasyona yön veriyor. Kullanıcılarımıza ve iş ortaklarımıza satış öncesinde ve sonrasında farklı hizmetler üretiyoruz. Bu vizyon ile iklimlendirme sektöründe kullanıcıların daha iyi bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak yeniliklere öncülük etmeyi sürdüreceğiz. Önümüzdeki süreçte de tüketicilerin ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak geliştireceğimiz ürünlerimizle hem ticari hem de bireysel alanlarda büyümeye devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER