Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriİSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal: “Sene boyunca 20’ye yakın fuara katılım...

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal: “Sene boyunca 20’ye yakın fuara katılım sağlayacağız”

“İSİB DTİM olarak temel amacımız İklimlendirme Sektöründe Birliğimiz bünyesinde bulunan firmaların ihracatlarının artması ve pazarlarının çeşitlendirmesine yardımcı olmak. Bu noktada, hiçbir Türk firmasının ihracat bilgilerinin diğer firmalar ile paylaşılmaması yönünde önemli bir etik karar almış bulunmaktayız.”

Son dönemde gerçekleştirdiğiniz faaliyetler ve gündemdeki öncelikleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Türk İklimlendirme Sektörü’nün 2022 yılının ilk üç aylık ihracat sonuçlarını İSİB olarak açıkladık. 2022 ilk üç ayında 1,6 Milyar Dolarlık ihracat büyüklüğü ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,9 büyüme kaydettik.

Türk İklimlendirme Sektörü, 2022 yılının ilk 3 ayı itibari ile tüm alt ürün gruplarında ihracatını artırdı. 2022 yılında 2021 yılının aynı dönemine göre, yüzde 39,9 artış ile Soğutma Sistem ve Elemanları, yüzde 37,6 artış ile Klima Sistem ve Elemanları, yüzde 38,9 artış ile Yalıtım Malzemeleri en çok ihracat artışı sağlayan alt sektörler oldu. 2022 yılında ihracatın en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa ve İspanya oldu. Sektörün kilogram birim fiyatı 2021 yılında 4,6 dolar iken 2022 yılının ilk 3 ayı itibari ile 5,2 Dolara çıktı.

Sektör olarak 2021 yılında ihracatın tüm kalemlerinde ciddi büyüklüklere ulaştıklarını ifade eden İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal açıklamada şunları söyledi: “Sektör olarak 2022 yılının sonu için yüzde 15’lik bir büyüme ile 7 Milyar Dolarlık ihracat büyüklüğünü hedef olarak belirledik. Stratejik olan, en önemli hedefimiz dış ticaret fazlası veren sektör olmak. Ülkemiz ihracatı adına her geçen gün büyüyor ve uluslararası piyasalarda etkinleşiyoruz. Pazarlamadan satışa, iletişimden uygulamaya kadar Türk İklimlendirme sektörü, tüm paydaşları ile koordineli ve verimli bir şekilde ilerliyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra, potansiyel vadeden ve ülkemizin hak ettiği kadar pazar payı alamadığı Orta Asya ülkeleri, Balkan ülkeleri, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde pazar payımızı artırmak istiyoruz. Bu yıl Haziran ayında Türkiye’nin partner ülke olarak yer alacağı MCE – Mostra Convegno Expocomfort Fuarı için de ciddi çalışmalar içindeyiz. Ülkemizi bu fuarda en iyi şekilde temsil edeceğiz ve ihracatçılarımıza katma değer sağlayacağız.”

Bununla birlikte bu ay İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB) 19-22 Nisan 2022 tarihleri arasında Çekya’nın başkenti Prag’da gerçekleştirilen Aquatherm Prag Fuarı’na  Info Stand ile iştirak ettik. Fuar’a ağırlıkta Doğu Avrupa ülkelerindeki taahhüt, inşaat ve ithalat firmaları katıldı.  Fuara iştirak eden İSİB Yönetim Kurulu üyeleri ve yöneticileri, Eurovent başta olmak üzere Çekya Soğutma ve Klima Derneği ile Slovakya Bilim ve Teknik Dernekleri Birliği yönetici ve yetkilileri ile karşılıklı görüşmeler yaparak ülkeler arası bilgi alışverişinde bulundu. İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bakanay, yaptığı açıklamada Doğu Avrupa ülkeleri ve özellikle Çekya bizim için hedef ihracat pazarlarımızdan biri olduğunu ifade etti. İklimlendirme sektöründe 19 Milyar USD civarında ticaret hacmi olan Çekya’ya bu yıl sektör olarak ihracat oranımızı artırmak için tüm paydaşlarımızla çalışmalarımızı yoğunlaştırdıklarını söyledi. 

İSİB olarak pandemi süreci ile birlikte yaygınlaşan dijital ticari heyet faaliyetlerine 2021 yılında hız kesmeden devam ettik. Kazakistan, Katar, Ukrayna ve Kolombiya, Özbekistan, Birleşik Krallık, Kanada, Brezilya, Vietnam, Arjantin, Paraguay, Uruguay ile Nijerya’ya dijital ticari heyet organizasyonu gerçekleştirdik. Pandemi sebebiyle ara verdiğimiz fuar katılımlarımıza 2022 yılında tekrar başladık. Sene boyunca 20’ye yakın fuara katılım sağlayacağız.

Yurt dışı pazarlardaki gelişmeler ve gündemdeki faaliyetleriniz hakkında biraz bilgi verir misiniz? Üyelerinizin ihracat çalışmalarına yönelik kısa vadede ne tür projeleriniz bulunuyor?”

Son dönemde üye kuruluşlarımızın ihracat potansiyelini artırmak ve pazar çeşitliliği sağlamak amacıyla Dış Ticaret İstihbarat Merkezini bünyemizdekurduk. Bununla birlikte aynı amaçla members.isib.org.tr altında yeni bir Ürün Arama Motoru platformumuzu hayata geçirdik.

İhracatçı Birlikleri içerisinde bir ilk olan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’ne (DTİM) personel istihdamı sağladık ve bu personellerimizin eğitimlerini tamamladık. İSİB DTİM olarak temel amacımız İklimlendirme Sektöründe Birliğimiz bünyesinde bulunan firmaların ihracatlarının artması ve pazarlarının çeşitlendirmesine yardımcı olmak. Bu noktada, hiçbir Türk firmasının ihracat bilgilerinin diğer firmalar ile paylaşılmaması yönünde önemli bir etik karar almış bulunmaktayız.

Üyelerimizin ihracatını artırmak, onlara yeni müşteriler bulmak adına hazırladığımız bir diğer projemiz de Ürün Arama Motorumuz oldu. İSİB olarak kurulduğumuz günden bu yana yurt dışında birçok alanda tanıtım faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu tanıtım faaliyetlerinin daha da anlam kazanması için web sitemizin üyelerimize daha aktif bir şekilde fayda sağlamasını istedik. Üye firmalarımız, kurumsal kimlikleri ile beraber tüm ürün ve hizmetlerini bu platforma girdiler. Yurt dışındaki tüm reklamlarımızda yönlendirmelerimiz bu platforma yönelik oluyor. Bu sayede İSİB’in reklam verdiği web sitelerinde, sponsor olduğumuz faaliyetlerde, katılım sağladığı fuarlarda ve daha birçok tanıtım mecrasında dolaylı olarak firmalarınızın tanıtımları gerçekleştirilecek.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER