Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme Sistemleriİmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörü Bilgi Akkaya: “Birçok yenilik ve...

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörü Bilgi Akkaya: “Birçok yenilik ve yeni ürünlerimiz var”

“Mevcut ürünlerimize ilave olarak 2021-2025 yıllarında pazara sunmayı planladığımız; Ar-Ge merkezimizde tasarımlarında son aşamasına gelinmiş enerji tasarrufu ile verimliliği yüksek yeni ürünlerimiz bulunmaktadır.”

30 yıldır enerji verimliliği ile kaliteyi ön planda tutarak sürekli Ar-Ge yatırımı yapan İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri, yeni ürün ve teknoloji üretme kabiliyetini sürekli geliştirmekte. Dünyada çok kompresörlü merkezi sistem soğutma grubunda ilk invertör uygulamasını gerçekleştiren firma, Türkiye’de ise; ilk taşınabilir paket klima, yolcu yürüme köprüsü kliması üretimi, park halindeki uçaklar için taze hava şartlandırma ünitesi, güneş destekli çatı tipi klima gibi sektörde birçok ilke imza attı. İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörü Bilgi Akkaya ile gerçekleştirdikleri faaliyetler, Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarını konuştuk.

Salgın sürecinde geliştirdiğiniz ürün modelleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri olarak 30 yıldır enerji verimliliği ile kaliteyi ön planda tutarak, Ar-Ge yatırımlarımızla yeni ürün ve teknoloji üretme kabiliyetlerimizi geliştirmeye önem veriyoruz.

Dünyada ilk çok kompresörlü merkezi sistem soğutma grubunda invertör uygulaması , Türkiye de ilk taşınabilir paket klima, yolcu yürüme köprüsü kliması  üretimi ,park halindeki uçaklar için taze hava şartlandırma ünitesi, güneş destekli çatı tipi klima gibi sektörümüzde birçok ilke imza atmaktan da gurur duyuyoruz.

COVID salgını sürecinde de deneyimimizi üretime yansıtarak daha çok mevcut ürünlerimizde değişen şartlara uygun geliştirmeler de bulunduk. 30 yıllık  entellektüel birikimimiz sayesinde cihaz tasarımlarımız uygun olduğu için UV filtre ve gerekiyorsa iyonizer özelliğini ekledik ve bu olanağımız mevcut olduğu için sahada çalışan ve müşterilerimizin talep ettiği  projelerde cihazlarımızı % 100 taze havayla da çalışabilir konuma ayarladık.

Bu geliştirdiğiniz ürünler sektörde istediğiniz karşılığı buldu mu?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz cihazlarımıza yönelik hem iç pazardaki hem de dış pazardaki ilgiden oldukça memnunuz. Iç pazardaki güçlü oyunculardan biri olarak yolumuza devam ediyoruz. Dış pazarda ise 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz ve ihracat pazarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle Avrupa’da Almanya, Avusturya, İngiltere, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan gibi çok sayıda ülkede ürünlerimiz tercih ediliyor. Bunun yanında Türk Cumhuriyetleri’nde, Arabistan yarımadasında ve Afrika kıtasında da çok sayıda projede cihazlarımız kullanıldı. Geçtiğimiz yıl içerisinde Mauritius, Uruguay gibi uzak coğrafyalara da ürünlerimizi ulaştırabilmekten ayrıca memnuniyet duyuyoruz.

Cihazlarımız, konutlar dışında her mekanda kullanıldığı için geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyoruz. Son bir yıl içerisinde hastenelerden veri merkezlerine, laboratuvarlardan askeri tesislere, fabrikalardan alışverişmerkezlerine, eğitim kurumlarından soğuk hava depolarına kadar çok farklı projelerde ürünlerimiz tercih edildi. Ancak bunun bizi rehavete sevk etmesine izin vermiyoruz ve sürekli kendimizi geliştirerek iş alanlarımızı geliştirmeye odaklanıyoruz.

Şu an en rağbet gören ürün modelleri hangileri?

Çatı tipi klimalar, hassas kontrollü klimalar, soğutma gruplarımız ve soğuk depo cihazlarımız öne çıkan ürün gruplarımız. Türkiye’de %100 yerli tasarımlı Eurovent sertifikasına da sahip olan çatı tipi klimamız yurtiçinde ve yurtdışında çok çeşitli projelerde tercih edilen alanında kendini ispatlamış bir ürünümüz. İlk üretimine 2001 yılında başladığımız hassas kontrollü klimamız hassas sıcaklık ve nem kontrolü gereken laboratuvarlar ve test odalarında, son dönemde de ihtiyacın daha da arttığı veri depolama alanlarında, server ve arşiv odalarında uzun süredir kullanılıyor. Ayrıca hassas kontrollü klimalarımızla, veri merkezleri için bütüncül çözümler de sunabiliyoruz. Bu iki ürünümüzün ve bu ürünlerimizin satış grafiği hızla yükseliyor.

Özellikle yurtdışı pazarlarda kullanım alanı geniş olan çatı tipi klima, taşınabilir çatı tipi klima ve tropik hava sıcaklıklarına sahip T3 bölgelerine yönelik olarak hazırlanan domestik soğutma gruplarımız da yüzümüzü güldüren cihazlar. Ayrıca havaalanlarında kullanım alanına sahip yolcu yürüme köprüsü klimamız da ilgi gören ürünlerimizden.

Bu yıl için yeni ürün ya da yeni bir hizmet modeli üzerine çalışmalarınız var mı?

Şu an üç yıl, beş yıl sonrası için pazara yeni ürünler hazırlamakla meşgulüz. Mevcut ürünlerimize ilave olarak 2021-2025 yıllarında pazara sunmayı planladığımız; Ar-Ge merkezimizde tasarımlarında son aşamasına gelinmiş enerji tasarrufu ile verimliliği yüksek yeni ürünlerimiz bulunmaktadır. Bunlardan üç tanesi TÜBİTAK-TEYDEP tarafından desteklenmeye uygun bulunmuş olan Ar-Ge ve inovasyon projeleri. 2021 yılında ürün gamımıza katılmasını planladığımız yeni nesil, yüksek verimli çatı tipi klima, soğutma grupları ve hassas kontrollü klimalarımıza yönelik birçok yenilik ve yeni ürünlerimiz var.

Firmamız enerji verimliliği yüksek, yenilenebilir enerji kaynaklarının en etkin kullanıldığı kompresörlü soğutma cihazları üretmeye odaklanmıştır.

2021 yılına girmeden hazır olduğumuz ERP-2021 kriterlerine uygun cihazlarımızın Avrupa ülkelerindeki partner ve distribütörlerimize 2021 yılı başı itibarı ile satışlarına başladık .

Bilindiği üzere paket klima cihazları örneğini ele aldığımızda EN 14825 standartlarında sezonsal verimlilik  SEER değeri ERP 2018 kriterlerine göre 3 ve buna bağlı sezonsal verimlilik değeri eta_sc=117 %  olması yeterli iken  ErP 2021 uyumlu cihazlarda  SEER değeri 3.525 ve buna bağlı sezonsal verimlilik değeri eta_sc=138%  olması gerekmektedir.  

Önemsedğimiz diğer bir konu da Avrupa’da 2022 yılında, ülkemizde ise 2025’te uygulamaya geçecek olan yeni gaz protokolüne uygunluğun sağlanması. Bu konuda da, İmbat olarak F-gaz regülasyonuna uygun yeni gazlar ile çalışmaya hazır durumdayız.

Türk mühendisliğinin gücünü ve yeteneğini uluslararası arenalarda 2003 yılından beri gösteren firmamızda, özellikle pandemi gibi tüm dünyayı sarsan ve seçimlerin olabildiğince güçlendiği bir dönemde de yüksek verimli ve yenilikçi ürünleri sayesinde küresel rakiplerden sıyrılmayı başarmak şüphesiz ki ekibimiz için büyük motivasyon kaynağıdır.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER