Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme Sistemleriİmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri İhracat Sorumlusu Özgen Gümrükcüler: “İhracat bizi ilk...

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri İhracat Sorumlusu Özgen Gümrükcüler: “İhracat bizi ilk günkü kadar heyecanlandırıyor”

“Hızlı karar alabiliyor, pazarlara adaptasyon sürecimizi ivedi bitirip reel sonuçlara varabiliyoruz. Böylece pazara özel ürünlerimizi ihtiyaç anında hazır etme konusunda esneklik ve hız kazanıyoruz. Bu özelliğimizin değerini yurt dışı pazarlarında sıkça görüyoruz.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

HVAC sektöründe distribütörlük yapan şirketler, 2020 yılında üreticilerinden şikayetçi olsalar da alışkanlıklarını bozma konusunda çok çekinceli davrandılar ama bu, İmbat’ın ihracat çalışmalarında sürdürdüğü agresif tutumu değiştirmedi. İmbat’ın bu alandaki stratejisi, anında satış beklemeden uzun vadeli ve sürdürülebilir ilişkiler kurmak yönünde, geleceğe yapılan yatırım olmasına rağmen, 2020 yılı sona ermeden İmbat, yeni girdiği pazarlara ilk satışlarını yapmayı başardı ve tohumlarını ekmeye devam ederken meyvesini almaya başladı.

Katma değeri olmayan ürünler ancak büyük ölçekli üretim ile ve büyüyen pazarlarda yer bulabilir.

İmbat’ın ürünleri, katma değer taşıyan ürünlerdir. 2003’ten beri sürekli ihracat yapan bir şirket olarak pandeminin bizi yavaşlatmasına, ihracat kültürümüze dokunmasına izin vermedik. 2020 yılında tüm hızıyla ihracat aktivitelerini sürdürmemizin etkisi, ihracat oranlarımıza 2020 yılından başlayarak yansıdı. İmbat tohumları ekti, suladı ve kök salmalarını sağladı. Bu sağlam kökler üzerine çıkan fidanlarımız, yere sağlam basan, sürdürülebilir ve güven üzerine kurulu ikili ilişkiler ve dolayısıyla distribütörlük anlaşmalarına döndü. Bu ışık altında, gururla söyleyebilirim ki 2021 yılı ihracat beklentilerimizi aştı.  İhracat hedeflerimiz doğrultusunda İmbat’ın yurtdışı satışları %50’nin üzerine çıktı. Biz bu oranı daha da büyütmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Yeni bir pazara girdiğimizde ilk yaptığımız şey, pazarda yeri olan, ürünlere servis ve bakım sağlamak konusunda tecrübeli ve kapasitesi büyük, pazarın dalgalanmalarını tanıyıp kendine iyi yön verebilen firmaları tespit etmektir. Bu şirketleri bulduktan ve kendimizi tanıttıktan sonra ilk satışımızdan itibaren şirketler, kalitemizi ve onlara verdiğimiz sonsuz önemi gördüklerinde yolumuz açılıyor.

Bir ülkede bir partner edindikten sonra geniş ürün yelpazemizin bir köşesinden başlanmış oluyor. Pazarda derinleşirken, bir tek ürünün satışlarına odaklanmanın yanında, yeni ürünlerimizi de aynı distribütöre tanıtıyor, eğitimlerini veriyoruz. O şirketin satıcıları, zaten inanmış oldukları İmbat bayrağı altında yeni bir ürünü pazarlarken rahat ve özgüvenli olabiliyorlar.

İmbat’ın genel stratejisi, her zaman var olan ilişkilerine önem vermek, kat edilmiş yola harcanan enerjiyi doğru kanalize edip, bu ilişkilerden maksimum verim almaktır. Var olan ilişkiler yerinde, sürdürülebilir ve karlı olarak ilerlerken de yeni ihtimallere bakılır, yeni denizlere yelken açılır. Bu yıllarda kurduğumuz ilişkilere verdiğimiz önem, yurt dışı satış partnerlerimizin her konuda yanlarında bulunmamız, adımlarımızı sağlam atmış olmanın bize kazandırdığı zaman ve ekstra enerji ile yepyeni pazarlara girme ve bu pazarlarda söz sahibi olma şansı yakaladık.

Şu ana kadar başarı yakalamamızı sağlayan stratejimize devam edecek, var olduğumuz pazarlarda daha derine inerken, bunu bize kazandırdığı maddi gücü, oluşturduğumuz marka bilinirliğimizi ve ürünlerimizin kalite algısını başka pazarlara taşımaya devam edeceğiz. Her kıtada, her ülkede ismimizi duymayan oyuncu kalmayana kadar, gururla ‘dünya markası’ lakabını taşıyana kadar durmayacak, ilk günkü hırs, motivasyon ve isteğimizle yolumuza devam edeceğiz. İhracat bizi ilk günkü kadar heyecanlandırıyor. Kadromuza, partnerlerimize ve ürünlerimize çok güveniyoruz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

İhracatta çatı tipi klima konusunda oldukça güçlüyüz. Kendimize, ürünlerimize, partnerlerimize güvenimiz tam. Son yıllarda, hazırda distribütörlük ilişkisi içinde olduğumuz şirketler, ürün portfolyolarına İmbat’ın yeni ürünlerini koyuyor, tanıtımlarını gururla yapıyor ve başarıya ulaşıyorlar. Aynı pazarda derinleşmemiz buradan kaynaklanıyor. Bunun dışında, daha yeni ve dolayısıyla daha heyecanlı olan ürünlerimizi pazarlara tanıtmak, zaten var olduğumuz pazarlarda kolaylaşıyor. Hassas kontrollü klima için de yeni yatırımlar ve yeni tasarımlarımızla daha verimli cihazlarımızla 2021’de daha güçlüydük. Sonucu olarak bu alanda da ihracatımız kayda değer ölçüde arttı.

İmbat, pazarlara kolay adapte olabilir ve bunu yaparken pazarların özel isteklerine 30 yıllık üretim ve dizayn tecrübesi ile hızlı cevap verebilir kapasitede bir dizayn şirketidir. Rakiplerimizin aksine hızlı karar alabiliyor, pazarlara adaptasyon sürecimizi ivedi bitirip reel sonuçlara varabiliyoruz. Böylece pazara özel ürünlerimizi ihtiyaç anında hazır etme konusunda esneklik ve hız kazanıyoruz. Bu özelliğimizin değerini yurt dışı pazarlarında sıkça görüyoruz.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekonomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

İmbat, katma değer üreten ve bu katma değeri yurt dışına çıkarabilen bir şirket olarak bu durumdan faydalanmıştır; zaten hızla büyüyen ihracat kapasitesinde ivme yakalamış ve rüzgarı arkasına alarak yoluna devam etmiştir. Firmamızın stratejisi olan Ar-Ge odaklı, üretim ve ihracata dayalı büyüme yeni bir yaklaşım değil. Şirket kültürümüz tamamen bu konseptin üzerine kurulmuş durumda. Ürettiğimiz ürünler uluslararası dev boyutlardaki rakiplerimizden daha iyi olmazsa, yeni pazarlarda yer bulamayız veya yerimizi koruyup gelişme gösteremeyiz. Yeni ekonomik yaklaşımlar, her ne olursa olsun çizgimizden ayrılmayacak, ülkemize katma değer katmaya devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER