Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriForm Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun: “Ar-Ge çalışmalarımızın meyvesi olan...

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun: “Ar-Ge çalışmalarımızın meyvesi olan yeni ürünlerimizi ISK-SODEX fuarında sergiliyor olacağız”

“Form olarak Ar-Ge ve yerli üretime çok değer veriyoruz. Sektör tecrübemiz ve yerli üretime verdiğimiz değerle pandeminin etkilerini en aza indirgemek adına birçok yeni ürün ve hizmet ürettik.”

Konsept mağazaları ve geniş servis ağı ile Türkiye’nin her yerinde faaliyetlerini gerçekleştiren Form Grup, bu yıl içerisinde Ar-Ge, inovasyon ve üretime ağırlık vererek ihracat çalışmalarını da artırmayı hedefliyor.

Bu hedefler doğrultusunda gerçekleştirdikleri çalışmalar ve gündemdeki konu başlıklarını ele almak üzere Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun ile bir röpotaj çalışması gerçekleştirdik.

Türkiye’nin ihracatına yüzde 100 yerli ürünlerimiz ile katkıda bulunmak en büyük hedefimiz.” ifadeleriyle yerli üretim ve ihracat hedeflerinin altını çizen Korun; bu yıl içerisinde geliştirdikleri yeni ürünlerini ISK-SODEX fuarında sergileyeceklerini de söyledi.

Gündeminizdeki konu başlıklarından biraz bahseder misiniz?

2021 yılında aşı uygulamasının ve toplumsal bağışıklığın nispeten artmasıyla piyasalar tekrar hareketlendi. Biz de bu yıl içerisinde başarılı iş birliklerimize yenilerini ekleyerek, Ar-Ge ve yerli üretime ağırlık vererek planlarımıza uygun biçimde büyümeye ve pazar payımızı artırmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte ürün gamımıza eklenecek olan yeni ürünler ile öncelikle Türkiye’nin iklimlendirme alanında üretim yapan ciddi oyuncuları arasında olmak, ardından ilerleyen yıllarda Avrupa’da söz sahibi olarak Türkiye’nin ihracatına yüzde 100 yerli ürünlerimiz ile katkıda bulunmak en büyük hedefimiz.

Form olarak özellikle sektörel ve ekonomik gelişmeleri de göz önüne alarak, son yıllarda Ar-Ge ve yerli üretim çalışmalarımıza hız verdik. Her sene üretim ciromuzun %1.5’unu Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Bu kapsamda tasarımını ve üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizle, sektör deneyimimizi birleştirerek müşteri portföyümüzün ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunuyoruz.

Yalnız iklimlendirme grubu ürünlerimiz değil, aynı zamanda pandemi ile hızlıca geliştirdiğimiz ve Sağlık Bakanlığı’ndan da onayını aldığımız NEFFES ürünümüzün yeni versiyonları üzerinde çalışmalarımız da devam ediyor. Daha küçük ve daha büyük boyutlu olanlar, daha ekonomik olacak şekilde sadece HEPA filtre içeren üniteler ve diğer farklı çözümlerimiz konusunda yakın zamanda piyasaya yeni ürünler sunacağız.

Ar&Ge yatırımlarınız ve çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Son yenilikleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Form olarak Ar-Ge ve yerli üretime çok değer veriyoruz. Sektör tecrübemiz ve yerli üretime verdiğimiz değerle pandeminin etkilerini en aza indirgemek adına birçok yeni ürün ve hizmet ürettik. Bu ürünlerin en önemlilerinden biri NEFFES oldu. NEFFES Hava Temizleyici, UV-C dezenfeksiyon teknolojisi ve HEPA filtresiyle çifte koruma sağlıyor. 4’lü filtreleme teknolojisiyle bakteri, mantar ve zararlı mikroorganizmaları ortam havasından temizliyor.

Ek olarak müşterilerimize UV-C uygulaması hizmetini sunmaya başladık.

Bu alandaki diğer bir önemli yerli üretimimiz ise, Euroform Safelight Kanallı Tip UV-C Ünitesi. İklimlendirme sektöründe ilk kez VRF sistemlerde kullanılabilecek klima tipi UV-C ünitesi olan bu ürünümüz uygulama esnasında klimaya zarar veren delme, kesme gibi işlemlere gerek olmadan kanal tipi klimaların hava emiş kısmına monte edilebiliyor. Mitsubishi Heavy kanal tipi klimalara özel olarak geliştirilen ürün, ilk kurulum sırasında sisteme entegre edilebildiği gibi, halihazırda kullanılan Mitsubishi Heavy kanallı klimalarla da kullanılabiliyor.

Ar-Ge çalışmalarımızın meyvesi olan yeni ürünlerimizi ISK-SODEX fuarında sergiliyor olacağız.

Yeni pazar hedefleri ve yatırım planlarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Form olarak başta Gürcistan, Azerbaycan, Cezayir gibi yakın çevre ülkeler ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere pek çok ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Her geçen yıl geliştirdiğimiz ihracat faaliyetlerimizi 2021 yılı ve sonrasında da hem iç pazar hem de ihracat yaptığımız ülkeler kapsamında büyütmeyi hedefliyoruz.

Ayrıca pandemi nedeniyle hızlı aksiyon alarak üretimini gerçekleştirdiğimiz NEFFES Hava Temizleme cihazına da yurt dışından, özellikle de Avrupa ülkelerinden büyük bir ilgi söz konusu. Şimdiden bir çok yeni pazar için distribütörlük anlaşmaları imzaladık ve ihracata başladık.

Grup olarak önceliğimiz Ar-Ge, inovasyon ve üretime ağırlık verirken, satış ve dağıtım kanal yapımızı genişletmek ve ihracat çalışmalarınızı artırmak. Bu hedefleri desteklemek üzere İzmir’de bulunan 20,000 m2 açık alana sahip üretim tesisimize, 2020 yılının sonunda ek bir yatırım ile 5.000 m2’lik imalat alanı daha ekleyerek, üretim hacmimizi genişlettik.

2021 yılında ayrıca bayi ve servis ağımıza da yatırım yapmaya devam ettik. Form Mitsubishi Heavy Konsept mağazalarımızın sayısı 80’e yaklaştı ve artmaya devam ediyor. Servislerimiz de Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde faaliyet gösteriyorlar.

ISK-SODEX 2021 Fuarı’nda ne tür yenilikler sunmayı planlıyorsunuz?

29 Eylül-2Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ISK-SODEX fuarı, sektördeki son trend ve yeniliklerin yakından takip edilebildiği, sektör paydaşlarının etkileşimini artıran çok değerli bir etkinlik. Biz de, 56 yılı aşkın bilgi birikimimizle sektörün öncü firmalarından biri olarak, fuarın düzenlendiği ilk yıldan bu yana olduğu gibi bu sene de yenilikçi ürünlerimizi tanıtmak, yerli üretim tarafında genişleyen ürün gamımızı müşterilerimizin yakından incelemesine olanak sağlamak ve sektör paydaşlarımızla bir araya gelmek adına, 517 m²’lik stand alanımızla fuarda yer alacağız.

Bu fuarda hem kendi Ar-Ge’miz ile geliştirdiğimiz, yüzde 100 yerli üretim olarak piyasaya süreceğimiz yeni ürünlerimiz hem de işbirliği yapmakta olduğumuz firmalarımızın enerji verimli ve çevreci ürünleri standımızda sektör profesyonellerinin beğenisine sunulacak.

Form olarak yarım asrı aşan mühendislik tecrübemiz ve saha birikimimizle bir seneyi aşkın süredir Ar-Ge’si üzerinde çalıştığımız yeni ürünümüz, Form FKS Klima Santrali’ni de yine ISK-Sodex’de ilk kez profesyonellerle buluşturacağız. Eurovent müracatları yapılmış olan Form FKS Klima Santrali hem klasik merkezi sistem çözümleri hem de VRF (DX) sistem uygulamaları tarafında geniş kapasite aralıkları ve esnek üretim anlayışıyla çok daha müşteri ve ihtiyaç odaklı çözümler sunabilmemizi sağlayacak.

Montair firmasıyla gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde satışını üstlendiğimiz Hassas Kontrollü Klimalarımızı bu fuarda ilk kez sergiliyor olacağız. Hassas Kontrollü klimalar kütüphaneler, bilgi işlem merkezleri, müzeler vb. hassas iklimlendirme ve nem gerektiren ortamlar için en ideal çözümleri sunuyor.

2019 başlarında imzaladığımız lisans anlaşması kapsamında İzmir tesislerimizde Lennox markasıyla yerli üretimine başladığımız paket klimalarımızı da Sodex ‘te sergileyeceğiz. 2019 yılı boyunca üretimini yaptığımız 80 kW üstü kapasitelerde Lennox markalı paket klimalara, Mart 2020’den itibaren eklenen yeni kapasitelerle 20 kW’dan 250 kW’a kadar geniş bir yelpazede seri üretime geçilmişti. Flexair serisine ek olarak Baltic serisi Lennox paket klimalar da artık Form tarafından üretiliyor.

VRF Sistemler tarafında ortağı olduğumuz Japon Mitsubishi Heavy’nin yeni KXZ2 serisinin lansmanını da yine ISK Sodex fuarında gerçekleştireceğiz. Yeni KXZ2 serisi ürünler 3 borulu sistemlerden sonra 2 borulu sistemlerde de CHCC teknolojisi ile defrost koşularında dahi kesintisiz çalışarak konfor ve enerji kaybına son veriyor.

ISK-Sodex fuarında ayrıca daha önceki yıllarda olduğu gibi Split ve VRF soğutma grupları, fancoiller, ısı pompaları vb. tüm iklimlendirme grubu ürünlerimiz ve NEFFES Hava Temizleme cihazımız sektör profesyonelleriyle buluşuyor olacak.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER