Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriDemirDöküm Pazarlama Direktörü Bilge Kıran: “İklimlendirme pazarını, günümüz trendlerini ve sektör dışı...

DemirDöküm Pazarlama Direktörü Bilge Kıran: “İklimlendirme pazarını, günümüz trendlerini ve sektör dışı küresel gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz”

“Tüketici beklentilerinin çok hızlı evirildiği günümüzde beklentileri en kısa sürede gören, müşterisine anlamlı yeniliklerle giden markalar bugün de gelecekte de sektöründe ayrışmaya devam edecek, müşteri takdirini kazanacak.”

1954 yılında İstanbul’da kurularak ısıtma, su ısıtma ve iklimlendirme sektörlerinde faaliyet gösteren DemirDöküm; kuruluşundan bu güne geçen süre içerisinde Türk sanayisinin gelişimine katkıda bulunmuş, birçok yeni yatırımı hayata geçirerek tüketicisine üstün teknoloji sunmuş ve sektördeki kaliteyi her geçen gün yükseltmiştir. Her alanda ortaya çıkan dijital dönüşüm sürecinde de pek çok yeniliğin ilklerinden olmayı başaran firma, gerek üretim süreçlerinde, gerekse tüketiciye sunulan hizmetler noktasında geliştirdiği pek çok proje, ürün ve hizmet kanallarıyla sektördeki prestijli konumunu sürdürmeye devam ediyor.

Pazarlama noktasında gerçekleştirilen yenilikçi çalışmalar, ortaya konulan iddialı projeler ve varılacak yeni hedefler hakkında DemirDöküm Pazarlama Direktör Bilge Kıran ile bir söyleşi düzenledik. “İhtiyaçlara yönelik hızlı çözümler üretmemiz ve her koşulda müşterilerimizin yanında olmamız bugüne kadar oluşturduğumuz marka imajını daha da güçlendirdi. Bundan sonra gelecek olan post-pandemi döneminde de aynı çeviklik, kararlılık ve müşteri odaklı yaklaşımımızla yeni uygulamalar hayata geçirerek sektörün öncüsü olmaya devam edeceğiz.” sözleriyle kendilerine olan inancı ve çalışma azmini yansıtan Kıran, içerisinde bulunduğumuz bu değişim sürecinde gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Herhangi bir sektör fark etmeksizin görüyoruz ki her geçen gün kullanıcı için ürün ve hizmetlere erişim kolaylığı artmakta. Bu gelişmeler şirketler arası rekabette önemli ve geniş bir alanı oluşturmakta. Rekabeti bir bütün olarak ele aldığımızda, DemirDöküm’ün rekabetin bu önemli alanında yol haritasını neler oluşturmakta?

DemirDöküm olarak, öncelikli hedeflerimizden biri ürünlerden hizmetlere, müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşımak. İklimlendirme sektörünün öncü markası olarak 2016 yılından bu yana müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik önemli yatırımlar yapıyor; yeni uygulamalar devreye alıyoruz. Müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın hayatını kolaylaştırma amacıyla hayata geçirdiğimiz bu uygulamaların temelinde dijital dönüşüm stratejimiz yatıyor. Bu stratejilerin yanı sıra ürün gamımızı daha da genişleterek ve yatırımlarımızı arttırarak ısıtma ve soğutma sektörünün her alanında öncü duruşumuzu devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Firmanızın pazarlama hedeflerini ve hedef pazarlardaki pazarlama araçlarından biraz bahseder misiniz?

Öncelikle mevcut iş kollarımızda liderliğimizi pekiştirmekle kalmayıp yeni iş kollarında da büyüme elde etmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla 2020 yılında ürün gamımıza çok güçlü yeni ürünler kattık. DemirDöküm, bugüne dek Türkiye’yi ısıtma sektörünün ilkleriyle tanıştırdı. Bu öncü duruşumuzu önümüzdeki dönem de devam ettirmeyi önemsiyoruz. Geçen yıl pandemiye rağmen gerçekleştirdiğimiz yeni MaxiPremix kaskad cihaz yatırımı ile Türkiye’yi bu alanda grubumuzun üretim üssü yaptık. Bu üretim sadece Türkiye pazarı için değil, tüm ihracat pazarları ve grubumuzun faaliyet gösterdiği tüm diğer pazarlar için geçerli. Kion serisi klimalarımız da soğutma pazarında yoğun ilgi gördü. 2021 yılında ürün gamımızı genişletmeye, tüketicilerimizi en yeni teknolojiye sahip ve enerji verimliliği yüksek ürünlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

İş ortaklarımızla, müşterilerimizle yakın temasta olmayı, onların yanında olmayı önemsiyoruz. Dolayısıyla mükemmel müşteri deneyimi yaratmanın pazarlama hedeflerimizin başında geldiğini söyleyebilirim. Bu hedefi gerçekleştirme adına tüm iş süreçlerimizi dijital ortama taşıyoruz, paydaşlarımıza daha kolay ve daha iyi bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. DemirDöküm Akademi aracılığıyla düzenlediğimiz eğitimler, sadakat programımız DemirClub ile sağladığımız avantajlar sayesinde iş ortaklarımızı bizimle beraber gelişmeye teşvik ediyoruz. Onların hayatını kolaylaştıracak uygulamalar geliştirerek tek tuşla bize ulaşabilmelerini sağlıyoruz.

Yaşanan dijital dönüşüm tüketicilerin satın alma sürecinde de değişim yarattı. Bu kapsamda tüketicilerimizin tüm dijital kanallardan bize ulaşabilmelerini önemsiyoruz. Müşterilerimiz bize 7 gün 24 saat DemirDöküm Müşteri İletişim Merkezi’nden, WhatsApp uygulaması üzerindeki keşif destek hattımızdan ve sosyal medya mecralarımızdan kesintisiz ulaşabiliyor. Aynı zamanda yeni uygulamamız Görüntülü Keşif Hizmeti ile tüketicilere bilgisayarları ya da akılı telefonları aracılığıyla kombi keşfi için talep oluşturma imkânı sunuyoruz. Aynı zamanda geliştirdiğimiz akıllı ürünlerle tüketicilere cihazlarına uzaktan erişim ve kontrol olanağı tanıyoruz.

Bir diğer önemli nokta ise iletişim çalışmalarımız. Son dönemde iletişim kampanyalarımızda daha enerjik, dinamik, rasyonel faydayı daha renkli bir dünyayla anlatan bir kurguyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İki yıldır yoğun şekilde iletişimini yaptığımız “Tıkır Tıkır” kampanyasının iç görüsü; yaş aralığı Y kuşağından başlayarak Z kuşağına kadar olan tüketicilerin DemirDöküm ile kurduğu duygusal bağın azaldığı yönündeydi. Dolayısıyla kampanyamızı kurgularken hem kombi alacak herkese hitap etmeyi hem de genç nesille duygusal bir bağ kurmayı hedefledik. İkilemeleri ve çocukların da ağzına pelesenk olan akılda kalıcı jingle’ı ile Türk halkının markamızla çok ufak yaştan sıcak bir ilişki kurmasını sağlayan bir kampanyayı hayata geçirmiş olduk. Effie, Felis, Kristal Elma gibi birçok ödül aldığımız “Doğru Seçim” dijital reklam kampanyamızda da tamamen tüketicilerin samimi ve sıcak içerik arayışlarından yola çıktık. Bunu, DemirDöküm’ün yarattığı duygusal bağ ve tüketicinin kombi arama sürecindeki en temel iç görü ile birleştirdik. “Doğru seçim bir ömür sürer” mottosuyla yola çıkarak 50 yılı aşkın süredir bir arada olan gerçek hayattan çiftlerin hayatlarından bir kesit sunduk. “Doğru seçim” kombi arayışında da çok temel bir kaygı. Artık her konuda önümüzde çok fazla alternatif ve her alternatif ile ilgili de çok fazla bilgi var. Kombide de durum farklı değil. Bu nedenle en doğrusunu seçmek insanı hem yoruyor hem de geriyor. Buna karşılık doğru seçim yapılabildiğinde insan sadece performans, verimlilik gibi faydaları almakla kalmıyor; bu zamanda çok kolay yaşanmayan “kendini iyi hissetme” ve “kendine ve ailene bir iyilik yapma” duygusunun tatmini de yaşıyor.

Bu yıl içerisinde hedef kitlenize sunduğunuz ürün veya hizmetlerdeki geri dönüşleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Koronavirüsün pazarlama endüstrisinde değişimi, tüketicilerin tutumu ile başladı. Bu süreçte zorunlu bir dijital dönüşüm içine giren tüketiciler, şirketlerden de bu yaklaşımı bekledi. Milyonlarca tüketici bu süreçte e-ticaretle tanışırken sosyal medya kullanımları da hızla arttı. Sağlık, haber, e-ticaret ve video içeriklerinde ciddi tüketim artışları gerçekleşti. E-ticaret hacmi sadece geçen yılın 6 aylık döneminde yüzde 64 arttı. Tüketici, virüs endişeleri nedeniyle markalara dijital ortamda ulaşmaya gayret gösterdi. DemirDöküm olarak içinde bulunduğumuz ortamda hem çalışanlarımız hem tüketicilerimiz hem de iş ortaklarımız ile olan bağımızı kuvvetlendirmek, değer yaratmak, ihtiyaçlarını kolayca gidermek için birçok projeyi eş zamanlı hayata geçirdik. Uzun süredir dijitalleşme alanında yatırım ve dönüşüme devam ediyoruz. Bu kapsamda pandemi döneminde de dijitalleşmenin itici gücüyle satın alma öncesi, sırası ve sonrası için yeni bir deneyim platformu kurduk.

Halihazırda var olan uzaktan çalışma altyapımızı güçlendirdik, iş akışımız ve süreçlerimizde aksama olmadan hızlıca evden çalışma düzenine geçtik. Bizi sektörden ayrıştıran kendi çağrı merkezi operasyonumuzu online erişim ve paylaşım ağı altyapısı sayesinde saatler içerisinde evden çalışabilir hale getirdik.

Uygulamalarımızı pandeminin başında çok hızlı bir şekilde dijital platformlara taşımamızla ilgili hem müşterilerimiz hem iş ortaklarımızdan olumlu geri bildirimler aldık. İhtiyaçlara yönelik hızlı çözümler üretmemiz ve her koşulda müşterilerimizin yanında olmamız bugüne kadar oluşturduğumuz marka imajını daha da güçlendirdi. Bundan sonra gelecek olan post-pandemi döneminde de aynı çeviklik, kararlılık ve müşteri odaklı yaklaşımımızla yeni uygulamalar hayata geçirerek sektörün öncüsü olmaya devam edeceğiz.

Koşulların, ürünlerin ve pazarın sürekli değişkenlik göstermesi karşısında, pazarlama stratejinizdeki gelişim, değişim ve dönüşümün sürekliliğini hangi temel değerler çerçevesinde ele alıyor ve şekillendiriyorsunuz?

DemirDöküm olarak pazar araştırmalarına her yıl çok ciddi bir yatırım yapıyoruz. Müşteri deneyimi, müşteri memnuniyeti, tüketici ve yetkili satıcı sadakat araştırmaları, marka bilinirliğini kapsayan fakat sadece bu kategorilerle de sınırlı kalmayan çok fazla kalitatif ve kantitatif araştırma gerçekleştiriyoruz. Bu araştırmalar tüketicilere “Daha iyi nasıl fayda yaratabiliriz?” sorusuna da ışık tutuyor. Pandemi sürecinde kaliteyle birlikte tüketicilerin kendilerine değer katan markaları tercih etmeye başladı. Bildik, tanıdık, güvenilir markalara sadık kalma isteği Covid-19 sürecinde artış gösterdi. Tüketici beklentilerinin çok hızlı evirildiği günümüzde beklentileri en kısa sürede gören, müşterisine anlamlı yeniliklerle giden markalar bugün de gelecekte de sektöründe ayrışmaya devam edecek, müşteri takdirini kazanacak.

DemirDöküm olarak iklimlendirme sektöründe ilklerin markası olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Sektöre öncülük eden bir marka olarak iklimlendirme pazarını, günümüz trendlerini ve sektör dışı küresel gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Stratejilerimizi her yılın başında ileriye dönük potansiyelleri göz önünde bulundurarak belirliyoruz ve düzenli periyotlarda gözden geçirip koşullar doğrultusunda çok hızlı günümüze adapte edebiliyoruz. Bu bağlamda DemirDöküm olarak süreç odaklılıktan ziyade daha sonuç odaklı bir bakış açısına sahip olduğumuzu söyleyebilirim.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER