Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriDaikin VRV İş Geliştirme Danışmanı Turgay Yay: “BIM, daha iyi bir anlayış...

Daikin VRV İş Geliştirme Danışmanı Turgay Yay: “BIM, daha iyi bir anlayış ve etkili bir işbirliği ortamı yaratır”

Bunun yanında bilgi odaklı nesne yönelimli süreç yaratılırken, hızlı revizyon kontrolü sağlayarak geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı bir şekilde daha kısa zaman diliminde tasarımcıların elini güçlendirmektedir. Bu sayede projenin teslim zamanı geri çekilirken hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf sağlanmaktadır.

BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) kullanımı sektörde her geçen gün yaygınlaşıyor. BIM hizmetleri ile yapı sektörünün verimliliği sizce de artmakta mı?

BIM çözümü; proje müelliflerine, mekanik-elektrik-otomasyon işlerini yapan yüklenicilere ve tesisatçılara kapsamlı birer hizmet sağlarken, işin teslimi ve ilgili binadaki tüm sistemlerin devreye alımından sonraki süreçte bakım hizmeti sağlayıcılarına ve bu sistemleri yöneten teknik ekibe kadar çok geniş alanda cihazlarla ilgili ortaklarına kapsamlı bir hizmet sağlayabilir. Bu durum sayesinde yatırımcılar, yapı tasarımından imalat sürecine ve sonra da işletilmesi de dahil çok daha hızlı çözümler ve efektif müdahaleler için ciddi bir kazanım elde elderler.

Proje planlama, zaman ve maliyet açısından ne tür faydaları bulunuyor?

BIM ile birlikte bir tasarımcı bütünleşmiş bir uygulamaya geçiş ile verilerin tekrar tekrar manuel olarak girilmesinden kaçınarak proje dizaynında zaman kaybının önüne geçebilir. BIM, özellikle görselleştirme yoluyla daha iyi bir anlayış sunarken, daha etkili bir işbirliği ortamı yaratır. Bunun yanında bilgi odaklı nesne yönelimli süreç yaratılırken, hızlı revizyon kontrolü sağlayarak geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı bir şekilde daha kısa zaman diliminde tasarımcıların elini güçlendirmektedir. Bu sayede projenin teslim zamanı geri çekilirken hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf sağlanmaktadır.

BIM üzerinde ne zamadan beri yer alıyorsunuz? İş ortaklarınıza ve müşterilerinize bu platformdan ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

BIM çalışmalarımız, Daikin Avrupa merkezimizden yönetilmektedir. Tasarımcıların ihtiyacı olan ürünlerimizin 3 boyutlu görselleri ve BIM familyleri sistemimizde 6-7 senedir mevcut. Sektörde bu konuda önde olan bir iki firmadan biriyiz. Family dediğimiz konu, tüm ürünlerimizin ömrü boyunca ihtiyacı olabilecek; tasarımından, servis boşluğuna, montajına, bakım ve yedek parça ihtiyacına kadar tümünü karşılayan bir bilgi deposudur. Böylelikle ürünlerimiz ömür boyu ihtiyacı olan bilgileri BIM family sistemizde bulunmakta ve rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tasarımcılar bu sitemize rahatlıkla ulaşıp, istedikleri bilgileri almaktadır. Son 5 yıla bakacak olursak Türkiye’deki projeler hızla bu tasarım metodu ile yapılmaktadır. BIM programının yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen disiplinler arası superpoze ve zaman, revizyon hızı gibi avantajlarından dolayı hızla artmaktadır.

Çok fazla sayıda kullanıcının olduğu bu ortamda karşılaştığınız herhangi bir sorun oluyor mu?

BIM hizmetimizi Daikin Avrupa merkezimizden verdiğimiz için karşılaştığımız sorunlar, internete bağlı olan sisteme bağlanamama gibi az da olsa olabilmektedir. Ancak bunlar kısa süreli olduğu için olumsuz yansıması olmamaktadır.

Paydaşlarla ortak bir dil kullanımı işleyiş için çok önemli olsa gerek.  Bu süreçte rehberlik noktasında bir çözüm ortağınız bulunuyor mu? Ne tür eğitim ve/ ve ya teknik destek alıyorsunuz?

BIM kütüphanemiz ile sektörde en hazır firmalardan olduğumuzu söylemiştik. Ancak yurt içi yerli firmalarımız buna pek hazır değildi. Firmaların BIM familylerini oluşturması için, sektör vakfımız ISKAV destek vermektedir. Bunu yaparken devletimiz ile URGE projesi oluşturarak, hem maliyetleri azaltmakta hem de danışman firmaları organize ederek en ekonomik şekilde çözümlerine yardımcı olmaktadır. Bu destekler eğitim, family oluşturma ve BIM kütüphanesi oluşturulması ve bu familylerin, Eurovent ProbBIM uluslararası sitesisinde yayınlanmasını kapsamaktadır.

BIM kullanımının faydaları aslında uzun vadede daha net bir şekilde görülecek. Bu minvalde, sektör verimliliğinde nasıl bir ilerleme öngörüyorsunuz?

Sektörümüz her disiplininde kütüphaneye ulaşmış olacak. Family’si kullanılan firmalar hangi projelerde yer alabileceklerini görecekler, servis şirketlerimiz zamanında ihtiyaçları belirleyecek, düzenli periyodik bakım ile işletmeler enerji tasarruflu yönetilecek. Sonuç olarak sürdürülebilir verimli binalarımız olacak.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

BIM sektörümüzle birlikte tüm inşaat sektörünün önünü açaçaktır. Sektörümüz BIM’in önemini erken fark etmiş ve ISKAV Vakfımız bu konuyu önceliklerine taşıyarak, sektörümüzü inşaat sektörü içinde bu konuda önemli bir yere taşımıştır.

BIM’in faydalarını; tasarım sırasında %10, uygulama sırasında %30, işletme sırasında %60 olarak düşünebilir ve BIM ile tasarlanmış binalarımız arttıkça, bu konunun faydalarını daha çok göreceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER