Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriDaikin Türkiye Ceo'su Hasan Önder: “Çevreye duyarlı ürünler üretmek için Ar-Ge çalışmalarımıza...

Daikin Türkiye Ceo’su Hasan Önder: “Çevreye duyarlı ürünler üretmek için Ar-Ge çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Daikin, globalde 5 yıllık hedeflerle ilerliyor. Daikin Türkiye olarak biz de 2025 yılına kadar olan planlamamızı tamamladık. Bu doğrultuda üretmeye ve yeni değerler yaratmaya devam edeceğiz. Beş yıllık planlarımız doğrultusunda ana hedef 2025’te 750 milyon euro. Bunun 420 milyon eurosunu ihracattan bekliyoruz.

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Daikin, globalde 5 yıllık hedeflerle ilerliyor. Daikin Türkiye olarak biz de 2025 yılına kadar olan planlamamızı tamamladık. Bu doğrultuda üretmeye ve yeni değerler yaratmaya devam edeceğiz. Beş yıllık planlarımız doğrultusunda ana hedef 2025’te 750 milyon euro. Bunun 420 milyon eurosunu ihracattan bekliyoruz. 2021 yılında ihracat tahminlerimizin üstünde bir büyüme yakaladık ve hedeflerimizin üstünde bir ciro gerçekleştirdik. Geçen yıla kadar 101 milyon dolar tutarında yatırımımıza ek 53 milyon dolar daha yatırım yaptık.

CIS ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerde yatırımcıların yüksek teknoloji ürünü, yüksek verimli ve kaliteli cihazları tercih etmesi nedeniyle Daikin markasının bilinirliği son derece yüksek. Bu anlamda 2021 yılı içerisinde Türkmenistan ve Özbekistan başta olmak üzere bölgede sonuçlanan büyük projelerin hemen hemen tamamında Daikin imzasını görmek mümkün. Özellikle üst segment ve proje ürünlerinde pazar lideri olmak üzere kendimizi konumluyor, ‘volume-zone’ denilen alt-orta segmente de hitap edecek ürünlerle de marka bilinilirliğini artırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla hem ürün gamını zenginleştirmeye hem de yerel yapılanmamızı kuvvetlendirmeye öncelik vererek, bölgede yeni ürün lansmanlarımız üzerinde yoğunlaşıyoruz.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

105 bin metrekare kurulu alana sahip Sakarya Hendek’de bulunan üretim tesisimize geçen yıl 58 bin metrekare daha ekledik. Toplam 163 bin metrekare alanla üretim tesisimizi güçlendirdik.

Daikin olarak faaliyet gösterdiğimiz 15 ana ürün grubumuz var. Her ürün grubu için detaylı çalışmamız ve detaylı pazar analizimiz var. Özellikle 2021 yılında taze hava sağlayan klima santrali, hava temizleme cihazları ve split klima tarafında ciddi bir pazar büyümesi oluştu. 2022’de de bu trendin devam etmesini bekliyoruz.

Son 5 yıl içerisinde özellikle kombi ve kazanlarda yoğuşma teknolojisine sahip cihazlara bir geçiş yaşandı. Bu sayede tüketiciler, daha verimli ve çevreci cihazlara ulaşabiliyorlar. Ülkemizde bu ürünlerin gelecek 10 yılda değişim pazarı da dahil olmak üzere hakim teknolojiler olacağını ön görüyoruz. Fakat sektöre daha uzun soluklu baktığımızda fosil yakıt kullanımının azaltılacağını, karbon ayak izimizin düşürülmesine yönelik yeni düzenlemelerin de gelmekte olduğunu biliyoruz. Bu yeni düzenlemeler ile sektörde elektrik enerjisi ile çalışan ısı pompalarının yaygınlaşacağını ve belli bir süre sonra tamamen bu teknolojinin kullanılacağını söyleyebiliriz. Bu sistemlerin şebekeden bağımsız (fotovoltaik paneller) ile ürettiğimiz elektrik enerjisinin akülerde depolandığı sistemler) enerji çözümleri ile birlikte çalışabilmesi sayesinde merkezi yerleşim yerlerinden uzak alanlarda da konforlu yaşam mümkün olabilecek.

Bununla birlikte tüm kullanıcılarımızı doğru hava kalitesine ulaştırmak amacıyla 2022 yılında ve gelecek ürünlerimizin hemen hemen hepsinde “Flash Streamer” olacak. Flash Streamer teknolojisi yüksek hızlı elektronlar ile toz, polen, koku gibi istenmeyen faktörlerin moleküllerini ayrıştırarak yok edilmesi esasına dayalı olarak çalışıyor. Daikin’in mucidi olduğu bu teknoloji sayesinde partiküller daha ilk aşamada yok olmaya başlıyor.

Hava temizleme cihazlarımızda da yenilikler olmaya devam ediyor. Daha büyük metrekarelerde kullanılabilecek, 10 yıl boyunca filtre değişimi ihtiyacı duymayacak ürünler gelmeye devam edecek.

Önümüzdeki dönemlerde net sıfır karbon ayak izi hedefimiz doğrultusunda enerji verimliliği yüksek, çevreye duyarlı ürünler üretmek için Ar-Ge çalışmalarımıza devam edeceğiz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

Daikin Türkiye olarak Türkiye’den Rusya’ya en çok yerli üretim kombi ihracat yapan şirket unvanına sahibiz. Bununla birlikte İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından her yıl düzenlenen ve sektörün başarılı ihracatçılarının açıklandığı “İklimlendirme Sektörü Başarılı İhracatçıları” ödüllerinde, ‘En Çok Split Klima İhracatı Yapan Firma’ kategorisinde birincilik, ‘En Çok İhracat Yapan Firma’ kategorisinde ikincilik, ‘En Çok Klima Santrali, Rooftop, Fancoil, Paket Tip Klima İhracatı Yapan Firma’ kategorilerinde ise üçüncülük ödülümüz var. 

Daikin Türkiye olarak sadece ürün değil, hizmet de sunuyoruz. Daikin Türkiye ihracat ekibi, Daikin Global’in dünya çapındaki geniş satış ve servis ağını kullanarak yurt dışında iş yapan Türk müteahhitlerini de yalnız bırakmıyarak destek ve koordinasyon hizmetini vermekte, ülke ihracatının artmasına da destek olmakta. Yeni yatırımlarımız ve güçlü Ar-Ge’miz sayesinde bu sene de ülkeye katma değer sağlarken, büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz.

‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekomomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

Ülke içinde yapılan her türlü siyasi ve ekonomik revizyonlar yatırımlarımızı ve satış politikalarımızı elbette etkiliyor. Fakat geleceği planlamazsak yatırımlarımızı yönlendiremeyiz. Daikin 5 yıllık master planlarla ilerleyen bir firmadır. Normalde 6 aylık rolling budgetler yani yürüyen bütçeyle devam ediyoruz. Bu koşullarda değişken sayımız çok fazla. Bu nedenle planlarımızı 6 aylık bütçelerle revize edebiliyoruz. Japonya, Daikin Türkiye’ye her zaman çok güveniyor. Ülkemizdeki bir çok gelişmeye rağmen yatırımlarımızı asla durdurmamız da bunun en önemli göstergesi.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER