Cumartesi, Aralık 9, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriDaikin Türkiye CEO’ su Hasan Önder: “2021 yılında toplamda 3 milyar 100...

Daikin Türkiye CEO’ su Hasan Önder: “2021 yılında toplamda 3 milyar 100 milyon TL ciro hedefliyoruz”

“15 Milyon Euroluk yeni bir yatırım ile split klima üretim hattını genişleterek kapasite artıracağız. Dış ünitede 1 milyon 100 bin adet, iç ünitede 1 milyon 400 bin adet üretim kapasitemiz vardı. Şu an 700 bin adet dış ünite kapasite artışı sağlayacak yeni bir yatırıma girdik. Kuracağımız yeni hat Mayıs 2021’de hayata geçecek. Bu yatırımın bize 100 Milyon Dolarlık ihracat katkısı olacak.”

Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir oyuncusu olan Daikin Türkiye, son teknolojiyle üretim yapan tesisi, deneyimli ve uzman ekibiyle tüketicilerinin ihtiyaçlarına en uygun ve konforlu çözümleri sunmaya devam ediyor.

Daikin Türkiye CEO’ su Hasan Önder ile sektörün en hareketli olduğu bu dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar, bu yıl içerisinde pazara sunmayı planladıkları yeni ürünler ve Ar&Ge çalışmalarını konuştuk.

2021 yılı için hedeflerinizi nasıl temellendiriyorsunuz? Üretim ve satış stratejinizi nasıl kurguluyorsunuz?

Elbette 2020 yılına koronavirüs salgını damgasını vurdu. Ancak salgın sürecinde biz her zamanki gibi çalışmaya ve üretmeye devam ettik. Beklediğimizden daha iyi iş sonuçları alıyoruz. Bunun sonucunda da 2021 yılı için yeni yatırım planlarını devreye soktuk.  2021’de Türkiye’de toplamda 53 milyon dolarlık yatırımı hayata geçireceğiz. Böylece, toplam ihracatımızı 430 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2021 yılında toplamda 3 milyar 100 milyon TL ciro hedefliyoruz.

Bu yıl pazara sunacağınız yeni ürünleriniz olacak mı?

Özellikle bu dönemde Covid-19 hastalığının etkisiyle temiz havanın sağlık için ne kadar önemli olduğu ön plana çıktı. Havayı %99,9 oranında toz, polen, koku gibi istenmeyen partiküllerden temizleyen patentli teknolojilerimiz var. Tüketicilerin de artık bir klimadan beklentisi yalnızca soğutma-ısıtma olmayacak; bizim ‘doğru hava’ dediğimiz, sıcaklığıyla, nem oranıyla, temizliğiyle ideal iç ortam havasına yönelim artacaktır diye düşünüyorum.

Bizim gibi kaliteli, sağlığa etkisi olan özellikleri vurgulayan ve çevre hassasiyeti yüksek, enerji verimliliği yüksek ürünlere odaklanan markaların bu süreçte ön planda olacağını düşünüyorum. Online keşif ve satış konusunda sektörümüz şimdiden hızlandı. Ürünlerin uzaktan izlenmesini, kontrolünü ve tamirini sağlayabileceğimiz platformların da ilerleyeceğini düşünüyorum.

Online olarak tüketicinin her an yanında olabilmek, ulaşılabilir olmak çok önemli. Önceliğimiz bu sektörde de iklimlendirme açısından çözümlerimiz ve müşterilerimize önereceğimiz eşsiz yaklaşımlarla öncü olmak.

Ama daha da önemlisi AR-GE’de mevcut teknolojimizin daha geliştirilmesi ve filtre özelliklerimizin etkisini daha da arttırmaya odaklanmamız diyebiliriz.

İhracat noktasında çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

15 Milyon Euroluk yeni bir yatırım ile split klima üretim hattını genişleterek kapasite artıracağız. Dış ünitede 1 milyon 100 bin adet, iç ünitede 1 milyon 400 bin adet üretim kapasitemiz vardı. Şu an 700 bin adet dış ünite kapasite artışı sağlayacak yeni bir yatırıma girdik. Kuracağımız yeni hat Mayıs 2021’de hayata geçecek. Bu yatırımın bize 100 Milyon Dolarlık ihracat katkısı olacak. Çünkü split klimalarımızı ağırlıklı olarak Avrupa’ya satıyoruz.

Ayrıca 15 Milyon Euroluk bir diğer yatırım ile ülkemizde VRV sistemlerinin üretimine başlayacağız. 50 bin adetlik kapasite yatırımı yapıyoruz. Bunun 40 bin adetini ihraç edeceğiz. Böylece 100 Milyon Euroluk bir ihracat şansı yakalamış oluyoruz. Bu alanda Avrupa’daki fabrikamız sadece Avrupa için üretim yapacak. Hem lojistik avantajından hem de kolay yönetilebilirlik açısından Orta Doğu ve Afrika (MEA) bölgesine Türkiye’den gidecek. Bu yatırım ile bölge kayması da olacak. 100 Milyon Euroluk bir bölgenin Avrupa’dan Türkiye’ye kayacak olması bizim için gerçekten büyük bir şans olacak.

Ar&Ge ve İnovasyon çalışmaları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Türkiye’deki fabrika ve AR-GE Merkezi için de toplam 11 Milyon Euroluk 3 ayrı yatırım gerçekleştiriyoruz. Daikin Türkiye olarak pandemi sürecinde birçok yatırımcı pazardan çıkarken biz Sakarya Hendek’teki fabrikamızın arsa ve binasını da büyütmek üzere harekete geçtik. Bunun için 6 Milyon Euroluk bir maliyetle 30 bin metrekarelik kapalı alan yatırımı yaptık; bu girişimimizin inşaatı halen sürüyor. Halihazırda açık alanı 90 bin metrekare, kapalı alanı 45 bin metrekare olan bir tesisimiz vardı. Yeni yatırımımız ile açık alanımızı 105 bin metrekareye, kapalı alanımızı ise 75 bin metrekareye yükseltmiş olacağız. Bunun yanı sıra AR-GE merkezimize yaptığımız yaklaşık 2 Milyon Euroluk bir yatırımımız daha var. Ürün testleri için kullanacağımız ekstra laboratuvarlar geliştiriyoruz. Bir diğer yatırımımız ise fancoil, klima santrali, kombi gibi ürünlerimizi kapsıyor. Bu ürünlerin yeni model kalıpları ve dijitalizasyonu için 3 Milyon Euroluk bir yatırım gerçekleştirdik.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER