Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaİklimlendirme SistemleriArçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi: “En önemli avantajımız: İnovasyon ve Ar-Ge...

Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi: “En önemli avantajımız: İnovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerine gösterdiğimiz önem”

“2022 yılı için ajandamızda ev tipi klima cihazlarının pazar içerisinde rekabetçi hale getirilmesi ile ilgili bir projemiz bulunuyor. Ayrıca, VRS modellerinin yerlileştirilmesi ve Türkiye üzerinden ihracatının gerçekleştirilebilmesi adına da projelerimiz devam ediyor.”

Ürün grupları ve yeni ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Tüm dünyayı derinden etkileyen ve küresel bir salgın olan Covid-19 pandemisi, hiç şüphesiz dünya tarihine olduğu kadar bireysel yaşantımıza da iz bırakacak değişimler getirdi. Toplum olarak yepyeni rutinler edindik. Market alışverişlerinden, tatil alışkanlıklarına kadar hayatımızda birçok husus değişti. Bu değişimler farklı sektörlerde de kendini gösterdi. Havaların ısınması ile beraber özellikle iklimlendirme sektöründe önemli değişiklikler yaşandı. İklimlendirme sektörü dünya genelinde küçülürken, Türkiye’de gerek sıcaklıkların yüksek seyretmesi gerekse evden çalışan insanların yaşam alanlarındaki konfor seviyesini arttırmak istemesine bağlı olarak ev tipi klima pazarı 2020 ve 2021 yıllarında önemli büyüme sağladı.

Biz de Arçelik olarak pandemi sürecinde toplumun beklentilerini yakından takip ettik ve bu çerçevede hijyen odaklı bir ürün gamı oluşturduk. Özellikle kendi imalatımız olan iklimlendirme ürünlerimize Sağlık Bakanlığı onaylı hijyen gamı eklenmesi müşteri talebini arttırdı.

Döngüsel ekonomi anlayışıyla ne tür yatırımlar yapıyorsunuz? Bu konuda uzun vadede ne tür hedef ve beklentileriniz var?

Arçelik olarak 90’lı yılların başından beri iklimlendirme konusunda faaliyet gösteriyoruz. 2000 yılında Türkiye’deki ilk ev tipi klima üretim tesisimizi hayata geçirdik. Kurulduğu günden bu yana hala Avrupa’nın en yüksek kapasiteli klima üretim tesisimizde kendi Ar-Ge ekibimizle klimalarımızı tasarlıyor ve ihracatını yapıyoruz. Arçelik, Beko, Altus, Grundig gibi markalarımız ile 50’den fazla ülkeye de ihracat gerçekleştirdiğimiz tesisimizin yıllık üretim kapasitesi 1 milyon adettir.

Pandemi dönemini bir fırsat olarak değerlendirip, özellikle Ar-Ge alanında ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda, cep telefonları üzerinden de kontrol edilebilen bir iç hava kalitesi sensörü geliştirdik ve ürünü tüketicilerimize sunduk. Bunun yanı sıra, Türkiye’de ilk ve tek olarak Sağlık Bakanlığı onaylı klima soğutucu yüzeylerini ısı ile temizleyen ve virüsleri yok eden Aktif Hijyen ve Ultra Hijyen klima ürünlerimiz Ar-Ge ekiplerimiz tarafından geliştirilerek satışa sunuldu.

2022 yılı için ajandamızda ev tipi klima cihazlarının pazar içerisinde rekabetçi hale getirilmesi ile ilgili bir projemiz bulunuyor. Ayrıca, VRS modellerinin yerlileştirilmesi ve Türkiye üzerinden ihracatının gerçekleştirilebilmesi adına da projelerimiz devam ediyor. Yine, iç hava kalitesi üzerine CO2 sensörleri, CO2 yok edici hava temizleme cihazları üzerine çalışmalarımız devam ediyor.

Önümüzdeki dönemde sizi rekabette avantajlı duruma getireceğini düşündüğünüz ne tür projeleriniz bulunuyor?

Arçelik olarak en önemli avantajımızın inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerine gösterdiğimiz önem olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de bir ilk olan üretim tesisimiz  ve çevresel kriterleri dikkate alarak, bunları zorunluluk haline getirmeden, tamamen çevresel kaygılar ile üretim yapmamız bunun en güzel örneği. 2018 – 2019 döneminde Türkiye’de bir ilke imza atarak çevreci olan R32 soğutucu akışkanına yatırım yaptık ve ürünlerimizi bu soğutucu akışkan ile çalışır hale getirdik. R32 gazı kullanımı ile ürünlerimizin enerji verimliliklerini daha da arttırırken kompresör teknolojisinde yarattığımız avantajlar sayesinde ürünlerimizin kompresör garanti süresini 10 yıla çıkarttık. Üstelik bu garantiyi verirken rakiplerimizden farklı olarak hizmetlerimizin içine eski kompresörün demontajı, yeni kompresörün montajı ve gaz değişim bedelini de dahil ettik. Bu garanti Türkiye’de ürettiğimiz klima cihazlarımıza olan ne kadar güvendiğimizin bir kanıtı oldu.

Yine, Türkiye’de ilk olarak bulut tabanlı Wi-Fi kontrol sistemli klima cihazları üzerine yatırım yaptık. Cep telefonlarından kontrol edilebilen bu uygulamalarımız Homewhiz adını verdiğimiz Arçelik yazılımları üzerinden kontrol ediliyor. Bunun yanında, rakiplerimizden farklı olarak sadece IOS ve Android değil Windows tabanlı mobil cihazlar üzerinden de hizmet sağlıyor. Tüm bulut sistemleri de Arçelik tarafından yönetiliyor.

Türkiye’deki klima üretim tesislerimizin yeni dönem projeleri arasında ise salon tipi klima, kaset tipi klima ve değişken debili split klimalar bulunuyor.  Hali hazırda kısmen yerli olarak ürettiğimiz VRS klima cihazlarımızın katma değeri daha yüksek olan modüllerini de Türkiye’de üretmeye başladık. Ayrıca iç hava kalitesi üzerinde de önemli çalışmalar gerçekleştirdik.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER