Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaÇimento ve Hazır BetonMutasyon Prekast İş Geliştirme Müdürü Oğuzcan Kal: “Kaliteli ve yenilikçi uygulamalarımızla bu...

Mutasyon Prekast İş Geliştirme Müdürü Oğuzcan Kal: “Kaliteli ve yenilikçi uygulamalarımızla bu süreçte ve ileride projelerimize devam ediyor olacağız”

“Bu yıl sonuna kadar yeni ürünler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. AR-GE çalışmaları bizim için şirket stratejimizde önemli bir yer almaktadır, bu konuda sıvı halde suyu absorve etmeden yüzeyinden atan prekast panel üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.”

20 yılı aşkın inşaat sektöründeki deneyimiyle ülkemize katma değer katan Mutasyon Prekast, genç, dinamik ve çözüm odaklı ekibiyle sıradanlaşmış dış cephe görüntülerine karşı, tasarımda sınırları kaldıran çözümler sunmayı hedef edinmiş. Bu hedefle sadece üretici olmanın dışına çıkan firma, zengin ürün çeşitliliği ile gerçekleşen projelerde müşterilerinin çözüm ortağı olmayı amaçlamakta.

Mutasyon Prekast İş Geliştirme Müdürü Oğuzcan Kal ile, müşterilerine sundukları hizmetleri ve kendilerini rakiplerinden farklı kılan hizmetlerini konuştuk.

Sektördeki gelişmeleri şirketiniz adına nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnşaat Sektörü verilerini genel olarak ele almamız gerekirse, 2019 yılı 2. Çeyrek ve 4. Çeyrekte % 9 oranında küçülme gözlemlenmektedir. Köklü danışmanlık ve araştırma şirketlerinin verileri 2020 yılında büyüme beklentisi içerisindeydi, fakat Covid-19 salgını tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de beklentileri değiştirdi, bu noktada 2020 yılına düşük ivmeyle başlayan inşaat sektörü, gidişata paralel olarak hızını yavaşlatsa bile üretim noktasında aktifliğini korudu, yılın ortalarına doğru da 2019 yılı aktifliğine ulaşabildiği kanaatindeyim.

Spesifik olarak dış cephe kaplama sektöründe, GRC- Prekast dış cephe sistemlerine talep ve güvenin arttığını düşünmekteyim, gerek kamu projelerinde gerek ise özel firmaların gerçekleştirdiği projelerde prekast cephe sistemleri kullanım, dayanım ve yapısal tasarım felsefelerine uyumluluğu açısından tercih sebebi haline gelmiştir.

Mutasyon prekast iş geliştirme departmanı olarak, sektördeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz, yatırım ve operasyonlarımızı sektörel gelişmelere göre şekillendiriyoruz. İnşaat sektörünün ülke ekonomisindeki payı düşünülecek olursa, gelişime açık bir sektör olduğunu düşünerek, inovatif yaklaşımlarla çözüm ortağı olarak sektörün diğer paydaşlarına hizmet vermeye devam ediyoruz.

Pazarlama noktasında şu an sektörün üzerinizdeki en büyük baskı sizce ne? Bu noktada ne gibi tedbirler alınabilir?

Ülkemizde inşaat sektörü geleneksel değerlerden uzaklaşmadan hizmet verilmesi gereken bir sektördür. Ağırlıklı olarak birebir, B2B görüşmelerle şekillenen yerleşik bir pazarlama sistemi olduğundan pazarlama açısından sektör üzerindeki en büyük baskı bu dönemde olabildiğince birebir görüşmelerin kısıtlanmış olmasıdır, bunun dışında uluslararası fuarların ertelenmesi, yurtdışı müşteri potansiyeline ulaşım açısından elimizdeki en güçlü pazarlama yöntemini de sekteye uğratmıştır, her ne kadar dijital fuarlar düzenlense bile dijital fuarlara katılımın internet üzerinden olması katılımcıların çeşitliliğini arttırmış ve direk alıcıya ulaşma nokta sındaki verimliliği azaltmıştır.

Mutasyon Prekast olarak uzun dönem pazarlama stratejimizin en büyük ayağını dijital pazarlama oluşturmaktadır. Bu dönemde kısıtlanan pazarlama yöntemlerinin yerini dijital pazarlama ve dijital performans pazarlama stratejileri almıştır. Bu açıdan baktığımızda, inşaat sektörü olarak dijital performans pazarlama stratejisiyle potansiyel müşterilere ulaşmak, dijital ortamda müşterinin firma ve ürün bilgisi almasını sağlamak ve online olarak teklif aşamalarına müşteriyi getirecek altyapıyı ve yatırımı yapmak inşaat sektörü üzerindeki pazarlama baskısını azaltacaktır. İnşaat sektörü olarak yeniliklere açık olmak ve dijitalleşmeye fırsat vermek uzun vadede pazarlamada bizleri başarıya ulaştırır.

Yeni yıl yaklaşırken önümüzdeki süreç için ne gibi değişimler ön görüyorsunuz?

Önümüzdeki süreçte belirsizliklerin olduğunu göz önünde bulundurarak, sektörün aktifliğinin devam edeceği kanaatindeyim, büyüme eğiliminin devamlılığı da inşaat sektöründeki yatırımların artarak devam edeceğini göstermektedir. Durağanlığa fırsat vermeden çalışmaların hızlanarak devam edeceği, dijitalleşme ve iş yoğunluklarındaki azalma ile birlikte sektör olarak rekabet ortamının da artacağı bir dönem olacağını ön görüyorum.

AĞRI ELEŞKİRT CAMİİ

Şu an yeni ürün ya da yeni bir hizmet modeli üzerine çalışmalarınız var mı?

Bu yıl sonuna kadar yeni ürünler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. AR-GE çalışmaları bizim için şirket stratejimizde önemli bir yer almaktadır, bu konuda sıvı halde suyu absorve etmeden yüzeyinden atan prekast panel üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir. 3D yazıcılar ve CNC tezgahları ile entegre üretim hattı üzerinde çalışmalarımız devam edecektir. Egemen İnşaat – Toki yükleniciliğinde, yaklaşık 57 dönüm üzerinde planlanmış olan kentsel dönüşüm ve gelişim projesindeki tüm prekast cephe kaplama işlerini biz yürütüyor olacağız. Israil, İran, Irak ve Birleşik Arap Emirliklerinde devam eden projelerimizi bu yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflemekteyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

 Son olarak tüm sektör paydaşları olarak; gelişime ve yeniliğe imkan tanıyan, kaliteli, ve kentlerimize katma değer katan projeler ortaya çıkarmamızı temenni ediyorum. Ve Mutasyon Grup olarak kaliteli ve yenilikçi uygulamalarımızla bu süreçte ve ileride de projelerimize devam ediyor olacağız.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER