Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaCephe ve Çatı SistemleriAssan Panel Genel Müdürü Tolga Akar: “Kendimizi sektörde öncü olarak konumlandırıyor ve...

Assan Panel Genel Müdürü Tolga Akar: “Kendimizi sektörde öncü olarak konumlandırıyor ve bu role uygun adımlar atmaya devam ediyoruz”

“Sürdürülebilirlik kapsamında da farklı projelerde faaliyetlerimizi arttırmayı hedefliyoruz ve bununla ilgili çalışmalara başladık. Assan Panel kendi ürün gamı ile doğal yoldan sürdürülebilir binaların inşa edilmesine katkı sağlamakta. Ürünlerimiz insan sağlığına zarar vermediğini ve yeşil uygulamalarda kullanılabileceğini belgeleyen Greenguard Gold sertifikasyonuna Türkiye’de sahip olan tek firma konumundadır.”

Kibar Holding A.Ş.’nin bir kuruluşu olan Assan Panel, inşaat ve yapı sektörü firmalarının ihtiyaçları doğrultusunda yassı mamül ürün gruplarında mamülleri, müşteri taleplerine göre stoklarında bulundurarak müşterilerine hizmet vermekte.

Assan Panel Genel Müdürü Tolga Akar ile sektördeki yenilikler, ürün ve hizmet noktasında bu yılki stratejileri ve yatırım planlarını ele aldık.

  • Firmanızın pazardaki faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Assan Panel, Türkiye’nin öncü sanayi gruplarından Kibar Holding çatısı altında 1990 yılında kuruldu. 30. Yılımızı doldurduğumuz bugün dünyada sektörün önemli oyuncuları arasında yer alıyor, ürünlerimizi dünyanın 95 ülkesine ihraç ediyoruz. Sandviç panel sektörünün ülkemizdeki lider firması konumundayız. Aynı zamanda ülkemizi halen yönetim kurulu üyeliğini sürdürdüğüm Avrupa Panel ve Profil Derneği (EAPP)’nde temsil eden tek Türk firmasıyız.  Ürün gamımızda bulunan çatı ve cephe sandviç panelleri, yalıtım levhaları ve güneş panelleri ile uyumlu solar kepli panel gibi inovatif ürünlerimizle endüstriyel ve ticari binalara toplam çözüm sunuyoruz.

  • Sektördeki son gelişmeler ve beklentileriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Geride bıraktığımız 2020 yılı pek çok açıdan ezber bozan bir yıl oldu. Pandemi hem günlük yaşantımızı hem de iş yapış şekillerimizi hızla değiştirdi. Dünyada özellikle son yıllarda ivme kazanan dijitalleşme süreçleri bu dönemde daha büyük bir hızla ilerleme kaydetti. Pandemi, hemen her sektörü derinden etkiledi. İnşaat sektöründe durmalar yaşansa da yaz aylarında açıklar kapatıldı ve planların, hedeflerin sapmasının önüne geçildi. Assan Panel olarak bu süreçte iş ortaklarımıza, müşterilerimize, çalışanlarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek adına çok hızlı aksiyonlar aldık ve bu aksiyonları yine aynı hızla uygulamaya aldık. Bu sayede iş kaybı yaşamadan, çalışan ve toplum sağlığını merkeze alan uygulamalarımızla birlikte süreci başarıyla yönettik, yönetmeye devam ediyoruz.

Pandemi döneminde önemi her kesim tarafından daha net anlaşılan bir diğer konu sürdürülebilirlik oldu. Sürdürülebilirliğin ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla bütüncül bir yaklaşım ile ele alınması gerekiyor. Sektörümüzün sürdürülebilirliğe özellikle çevresel boyutta sunduğu katkıyı artırması, ekonomideki en büyük kayıplardan olan enerji kaybının önüne geçilmesi ile mümkün. Kendi enerjisini üreten, yalıtımı maksimize edilmiş ve üretimi doğa dostu yöntemlerle gerçekleştirilmiş ürünleri geliştirmemiz, bu ürünler üzerinde sürekli iyileştirme çalışmaları yapmamız gerekiyor. Assan Panel olarak özellikle bu alanda kendimizi sektörde öncü olarak konumlandırıyor ve bu role uygun adımlar atmaya devam ediyoruz.

  • Bu yıl müşterilerinize ürün, satış ve hizmet noktasında ne gibi yenilikler sunacaksınız?

Yüksek güvenlik standartlarında ve çevreye duyarlı üretim anlayışımızla, yangın güvenliği sağlayan; poliuretan, PIR (poliizosiyanurat), taşyünü yalıtım malzemelerini ürünlerimizde kullanarak sürdürülebilir binaların oluşturulmasına katkıda bulunuyoruz. Assan Panel olarak; kaliteli, güvenli, yangına karşı dayanıklı ürün gamını üretmenin yanında ürünlerimizin uygulama süreçleri için hassas süreçleri titizlikle yönetiyoruz.

Devamlı gelişim vizyonumuz kapsamında pek çok başarıya imza atıyoruz. Bu başarılara verebileceğimiz en sıcak örnek, 100 mm taşyünü dolgulu sandviç panel ile bugüne dek elde edilmiş en iyi yangın dayanım sonucu olan REI 180 değeri ile tüm global rakiplerimizi geride bırakarak büyük başarı elde etmemiz. Hem üzücü sonuçlar doğuran yangın olaylarının yaşanması hem de kazanılan bilinç, dayanımlı sandviç panellere olan eğilimi artırdı. Tüm dünya genelinde sigorta şirketleri ve yapı ruhsatı veren yerel yönetimler kaplama malzemelerinde yangın dayanımlı ürünlerin kullanımını zorunlu hale getirdi.  Daha önce PIR dolgulu panellerimiz ile boy sınırı olmaksızın FM Sertifikası alan tek yerli üretici olmuştuk. Taşyünü dolgulu panellerimize yaptığımız Ar-ge yatırımları sonucu, 100 mm dolgulu ürünlerimizde elde edilmesi güç bir skor elde ettik. Panellerimiz 3 saat 49 dakika boyunca yük taşıma kapasitesini, bütünlüğünü ve yalıtım fonksiyonlarını koruyarak REI 180 sertifikasını elde etti. Daha düşük panel kalınlıklarıyla daha uzun süre dayanım elde etmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Solar üreticileriyle iş birliği gerçekleştirerek kendi enerjisini üreten fabrikaların yaygınlaşması için çalışıyoruz. Bu alanda ciddi yol kat ettik, Assan Panel’in bu fabrikaların çoğalması için üstlendiği öncü rolün kapsamını genişletmek en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Hem yaşadığımız dünyaya ve bizden sonra gelecek nesillere olan sorumluluğumuz hem de ekonomideki kayıpların en aza indirgenmesine katkı sunma hedefimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarımıza hız kazandırdık. Assan Panel olarak yalnızca endüstriyel binalara, fabrikalara değil; bireylere de daha sürdürülebilir bir yaşam vadediyoruz. Bu doğrultuda yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarıyla Solar Kepli Panel ürünümüzü inşaat sektörünün kullanımına sunduk.

  • Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni yatırım ve projeleriniz var mı?

2020’de Mısır, Macaristan, KKTC gibi birçok farklı ülkede onlarca projeyi hayata geçirdik. Kuzey Irak’taki en büyük petrol rafinerisi projesi Kerbela Rafinerisi devam ediyor. Orta Doğu’daki en büyük sandviç panel üreticisiyiz, bölgede konumumuz çok güçlü. 2021 projeksiyonumuz ise yönümüzü Avrupa’ya dönmek. Avrupa’yı EPCM projelerinde doğal pazarımız konumuna getirmeyi hedefliyoruz.

Sandviç panelin yanı sıra yalıtım alanında tüm ihtiyaçlara toplam çözüm hizmeti sunuyoruz. Bu alanda büyüme hedefimiz doğrultusunda 2021 yılında pek çok yeniliği hayata geçireceğiz. Ürettiğimiz sandviç paneller ile ısı ve yangın yalıtımına liderlik eden Assan Panel olarak,  ürün gamımıza  yeni eklediğimiz AssanWool ve AssanBoard markalı yalıtım levhaları trapez arası, kenet sistem, kaset ve giydirme cephe sistemleri gibi yerinde uygulamaların yanı sıra akustik uygulamalar ve yangın kompartımanı uyguları gibi çözümler sunmaya başladık. AssanBoard yalıtım levhalarını düşük lamda değeri ile yapı ihtiyacına göre PUR ve ya PIR dolgulu olarak b.s1.d0 ve ya b.s2.d0 yangına tepki sınıflarında farklı yüzey alternatifleriyle üretiyoruz. AssanWool tarafında ise Assan Panel’in yüksek kalite standartları çerçevesinde A1 yanmazlık sınıfında ürün sağlıyor ve uyguluyoruz.

  • Son olarak eklemek istedikleriniz?

Dijitalleşme adına Türkiye’ de yalıtımlı panel sektöründe bir ilki gerçekleştirerek, projelerin tasarımını dijital ortamda yönetilmesini sağlayan BIM (yapı bilgi modellemesi) uygulamasını tüm ürün gamımız için uyumlu hale getirdik ve küreselde kullanımına açtık. Bu sayede BIM modellemesinde olan bir ürün, müşteriye dijital ortamda sergilendiğinde, müşterinin sizin ürününüzü kendi tasarımlarında kullanması, uygunluğunu ölçmesi ve size ulaşması kolaylaşmaktadır. Türkiye’ de panel sektöründe ürünlerini BIM dijital objesine dönüştüren tek firmayız.

Sürdürülebilirlik kapsamında da farklı projelerde faaliyetlerimizi arttırmayı hedefliyoruz ve bununla ilgili çalışmalara başladık. Assan Panel kendi ürün gamı ile doğal yoldan sürdürülebilir binaların inşa edilmesine katkı sağlamakta. Ürünlerimiz insan sağlığına zarar vermediğini ve yeşil uygulamalarda kullanılabileceğini belgeleyen Greenguard Gold sertifikasyonuna Türkiye’de sahip olan tek firma konumundadır. Taşyünü ve PIR sandviç panellerimizin ısı yalıtımı ve yangın dayanımı özelliğinin olması, polikarbonat ışıklık ürünlerimizin kullanıldığı binada gün ışığından maksimum derecede yararlanılmasını sağlaması, solar sistemlere uyumlu ve montajını kolaylaştıran solar kepli panelimiz ile sürdürülebilirliğe hizmet ediyoruz. Aynı zamanda şirketimizde ISO 14001 Çevre güvenliği ve ISO 9001 sertifikaları bulunmasının yanı sıra ürünlerimiz için küresel pazarlarda yangın güvenliği sağlayan Amerikan FM, İngiliz LPCB, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerinde talep edilen GOST- R kalite sertifikalarına sahibiz.

Assan Panel aynı zamanda sektörde Turquality marka destek programında olan yegâne Türk şirketidir. Önümüzdeki dönemde Assan Panel coğrafi büyümesine devam ederek, uzun vadeli partner olarak gördüğü müşterilerine toplam ve katma değer sağlayan çözümlerle ve yeni ürün kategorileriyle birlikte küresel pazarlarda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil eden güçlü markalardan biri olmak için stratejik gelişimini sürdürecektir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER