Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBoyaCubo Satış Ve Pazarlama Direktörü İsmail Helvacıoğlu: “2022’de ihracatımızı %40 arttırmayı amaçlıyoruz”

Cubo Satış Ve Pazarlama Direktörü İsmail Helvacıoğlu: “2022’de ihracatımızı %40 arttırmayı amaçlıyoruz”

“Hangi sektörde olursa olsun, bir markanın sürdürülebilirliğini sağlaması için üretim ve ihracat yatırımları büyük önem arz ediyor. Son birkaç yılda pandemi ile birlikte karşımıza çıkan yeni ekonomik oluşum, önemini daha da arttırdı.”

2021 yılı ihracat çalışmalarınız nasıl gerçekleşti? Yıllık hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Biz; ‘doğru ürünü, doğru kişilerle, doğru zamanda, doğru fiyat politikasıyla tüketiciye ulaştırabiliyor muyuz veya profesyonel kullanıcıya ulaştırabiliyor muyuz?’ konusuna dikkat ediyoruz. CUBO, iç pazardaki ve ihracattaki yapılanmasını henüz tamamlamış değil. Sürekli ve sistemli olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere 2020 yılı tüm dünyayı etkisine alan pandemi sebebiyle daha sık kapanmaların yaşandığı bir yıl oldu. Seyahat etme özgürlüğü kısıtlanmıştı. Bundan dolayı ihracatta bir daralma yaşadık. Ama 2021 yılında kısıtlamaların da kalkmasıyla ihracattaki pazarımızı genişlettik. 2020 yılında 12 ülkeye yaptığımız ihracatı, 2021’de 18 ülkeye çıkardık. Şu an 18 ülkeye düzenli ve sürekli ihracat yapan bir firma konumuna geldik.

Oran verecek olursak; yılı, bir önceki yıla göre % 74 büyüme ile tamamladık. Bu büyümede yaptığımız yeni yatırımlar büyük oranda etkili oldu. Büyüme ile orantılı ihracat payımızı da artırdık. 2021 yılı ihracatımız bir önceki yılın %37 üzerinde gerçekleşti.

Bu yıl için yeni pazar çalışmaları ya da mevcut pazarlarda derinleşme planlarınız var mı?

Ülkemiz ekonomisi için ihracat satış kanalının önemi yadsınamaz. Mutlaka bu alanda her yıl büyüme kat etmeliyiz. Bu bağlamda CUBO markamız ile ihracat payımızı artırmak için deneyimli ihracat kadromuz ve Ar-Ge mühendislerimizle her ülkenin ihtiyaç ve dinamiklerine uygun ürün geliştirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Firmamız global anlamda başta komşu ve iyi ilişkiler içinde bulunduğumuz ülkeler olmak üzere 18 ülkeye düzenli ihracat faaliyetini sürdürüyor. Tabii ki hedefimiz 2022 yılında hem yeni pazarlara açılmak hem de ihracat oranımızı daha da büyütmek. 2022 ve devam eden yıllarda ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasına 12 ülkeyi daha dahil etmeyi ve 2022’de ihracatımızı %40 arttırmayı amaçlıyoruz.

İhracatta en güçlü olduğunuz ürün ve ürün grupları hangileri? Bu noktada yeni ürün çalışmaları ve ihracata dayalı yeni yatırımlarınız olacak mı?

CUBO, sadece boya üreten bir firma değil. İnşaat ve sanayi boyaları, yapı kimyasalları, EPS ile ısı yalıtım ve su yalıtım ürünlerinin üretimini tek çatı altında birleştirmiş bir firma. %100 yerli sermayemiz ve son yıllarda gerçekleştirdiğimiz faaliyetler, sektöre sunduğumuz inovatif ürünlerle katma değeri yüksek ürünler geliştirip üretiyoruz. Birbirinden farklı kültürlere ve yaşam tarzlarına sahip 18 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu sebeple belli bir ürün grubunda güçlü olduğumuzu ifade etmemiz güç. Bu 18 ülkede var olmamızı sağlayan en önemli gücümüz oldukça zengin ürün gamına sahip olmamız. Dış pazarda da ülke ihtiyaçlarını gözeterek tüm ürün gruplarımızla varlık gösteriyoruz.

Sadece dış pazara değil iç pazara yönelik yeni yatırımlarımız var ve devam da edecek. Şu an başta Antalya olmak üzere ülkemizin dört şehrinde üretim tesisimiz bulunuyor.

 ‘Üretim ve İhracata Dayalı Büyüme Modeli’ olarak ortaya çıkan yeni ekomomik yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu noktada üretim ve pazarlama stratejinizde bir revizyon olur mu?

Hangi sektörde olursa olsun, bir markanın sürdürülebilirliğini sağlaması için üretim ve ihracat yatırımları büyük önem arz ediyor. Son birkaç yılda pandemi ile birlikte karşımıza çıkan yeni ekonomik oluşum, önemini daha da arttırdı. Biz de CUBO olarak, Yönetim Kurulumuzun 2015 yılında belirlemiş olduğu “Sektörün Lider Firması” projemizin sürdürebilirliğini sağlamak amaçlı tesis ve personel yatırımlarımızla pazarlama faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Pandemi süreci ülkemiz ve dünya ekonomisine sekte vurarak, daralma ve hareket kabiliyetini kısıtlamış olmasına rağmen, ülke ekonomisine değer katabilme motivasyonumuz ile üretim, istihdam ve ihracat yatırımlarımıza büyük bir güven ve özveri ile devam ediyoruz. 2019 yılında CUBO İSTANBUL, 2020 yılında CUBO ELAZIĞ Yapı Kimyasalları ve 2021 yılında CUBO ANKARA Yapı Kimyasalları fabrikalarımıza yaptığımız yatırımlarımıza 2022 yılında Karadeniz Bölgesi’nde devam ediyor olacağız. O bölgede 60.000 ton kapasiteli bir yapı kimyasalları fabrikası açmayı planlıyoruz.

Geçen yıl ayrıca çok başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bir reklam kampanyamız oldu. Ünlü bir isim ile gerçekleştirdiğimiz bu kampanya, ulusal kanallarda uzun soluklu olarak yayınlandı. Çeşitli alanlarda da desteklediğimiz reklam kampanyamız ile markamızın bilinirliğini artırmaya yönelik önemli bir başarı kaydettik. Tam 1 yıldır aralıksız devam eden bu kampanyamızı, 360 derece pazarlama faaliyetleri ile her yıl desteklenerek, markamız bilinirliğini artırmaya devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER