Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBoyaBi’boya’dan Yeni Yıla Renk Katacak Pratik Fikirler

Bi’boya’dan Yeni Yıla Renk Katacak Pratik Fikirler

Son yılların vazgeçilmez alışkanlığı haline gelen ‘kendin yap’ uygulamaları pandemi ile birlikte ülkemizde de popülerliliğini arttırdı. Evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başlayan insanlar, yaşam alanlarını güzelleştirecek dekorasyon fikirlerine kapılarını sonuna kadar açtı.

İlham veren dekorasyon fikirleriyle tüketicilerin yanında olan Bi’Boya, yaşam alanlarınızı bütçe dostu fikirlerle güzelleştirmek için tavsiyelerde bulunuyor. Siz de bu pratik fikirler sayesinde yeni yıla sevgi ve emeğinizle dolan yaşam alanlarıyla girebilir, küçük detaylar ile evinizi neşeyle dekore edip içerisinde keyifle yaşayabilirsiniz.

Boya yapma sürecini tüketiciler için karmaşık bir yapı olmaktan çıkaran Bi’Boya, sunduğu akıllı seçeneklerle de bu süreci çok daha kolay bir hale getiriyor. Bu noktada size düşen sadece neyi ve ne kadarlık bir metrekareyi boyamak istediğinize karar vermek. İsterseniz tek duvarlık boya alın, isterseniz de Zigon sehpanızı boyayın. Bi’Boya, web sitesinde yer alan seçeneklerde tüketicilere ‘Ahşap Boyama Setleri’, ‘Ev Boyama Setleri’ ve ‘Ev Temizlik – Tamir Setleri’ gibi seçenekler sunuyor.

Duvar çıtaları

Duvar çıtaları ile evlerinizde ilginç modeller yaratabilir hatta malzemelerini temin edip kendi sıra dışı tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz. Bunları da Bi’Boya’nın birbirinden güzel renkleri ile renklendirip, yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz.

Klasikten diyagonale hayranlık uyandıran tasarımlar

Yaşam mekanlarınızı yeniden tasarlayabileceğiniz birbirinden ilginç çıta uygulamaları genel olarak koridorlarda, yatak odalarında, salonların özel dekorasyon köşelerinde, hobi odalarında, mutfak ve yatak odalarında tercih ediliyor.

Yaratıcı tasarımlar için farklı stropiyer çıta modelleri ile koridor duvarında diyagonal desenler oluşturmak mümkün. Oluşturduğunuz diyagonal çizgilere led ışıklar yerleştirerek, sıra dışı ve hayranlık uyandıran bir koridor tasarımı yapabilirsiniz. Uzun koridorlarda renk tercihiniz koyu renkler yerine beyaz veya krem olmalı.

Klasikten vazgeçemiyorsanız eğer, sizin için en iyi seçenek; salonlarda, oturma odalarında ya da yine koridorlarda tercih edilen dikdörtgen, kare çerçeveler veya duvarları ortadan ikiye bölen bordürler. Yan yana oluşturulan dikdörtgen çerçeveler, üzerlerinde duvara monte edilmiş lambalarla

mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz. Model olarak da; bombeli, köşeli ve yuvarlık desenli tasarımları tercih edebilirsiniz. Ayrıca evinizde sakin ve dinamik bir ortam yaratmak için mavi ve sarı renkleri bir arada kullanarak, mükemmel bir psikolojik uyum yakalayabilirsiniz.

Mutfaklarda iştah açan ortamlar yaratın

Mutfak ve yemek odaları da yine çıta uygulamalarının en fazla tercih edildiği mekanların başında geliyor. Köşeli ya da farklı şekiller, güzel süslemeler ile mutfağınızda iştah açıçı bir ortam yaratmak mümkün. Mutfak duvarınıza, ortasına mumluklar yerleştireceğiniz, aşağı – yukarı bakan ve şekil olarak da birbirini tamamlayan 3 adet üçgen tasarım ile romantik bir yemek ambiyansı yaratabilirsiniz.

Çift renk boya yapmak
Aynı duvarın yarısını başka, diğer yarısını da bir başka renk yapmak, modası geçmeyen kendin yap uygulamalarından. Ek olarak birbirine uyan, eşyalarla da kombin olmuş iki renk uygulamasını karşılıklı duvarlarda da yapabilirsiniz. Önünde fazla eşya olan duvar daha açık, köşesinden birleştiği yan duvar ise nispeten koyu bir renk olabilir. 

Ayna ve çerçeveleri renklendir
Eskimiş aynaların ve duvar tablolarının çerçevelerini duvar boyalarıyla dilediğince boyayıp dekoratif biçimde duvara asmak da kolaylıkla uygulayabileceğin basit kendin yap projelerinden bir tanesi.

Stencil uygulaması
Kendin yap projelerinde özellikle resim yapmaya cesaret edemeyen kişiler tarafından çok kullanılan stenciller, duvar boyarken de mucizeler yaratabilir. Bunun için sadece stencil almak ve duvara yapıştırıp boyamak gerekiyor.

Renk kombosu yapmak
Yeni nesil duvar boyama örnekleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de boya kabına yan yana konulan, birbiri ile uyumlu üç farklı renge, rulo fırçasını bandırmak ve onu duvara rastgele sürmek. Çıkan sonucu görünce bunu kendinizin yaptığına inanamayacaksınız.

Süngerle desen yapmak
Evet bildiğimiz bulaşık süngeri ya da akvaryumlarda kullanılan, eskiden ayakkabı silinen büyük süngerlerden desen yapabilirsiniz. Süngeri duvar rengine zıt olarak seçtiğin bir renge batırıp, duvara rastgele baskı yapıyorsunuz.

Bant yardımıyla üçgenler yapmak
Desenli duvar boyama örneklerine bir kendin yap projesiyle daha devam edelim. Kalın kâğıt bantlardan alıp, duvarı baştan aşağı üçgenler oluşturarak bantlayın. Ardından, bant çerçevesinin ortasında kalan kısımları da rengarenk boyayın. Boya kuruduktan sonra bantları çekebilir ve kendi eserin olan muhteşem geometrik desenli duvarınla övünebilirsin. 

Ev gereçleriyle yaratıcı desenler
Kendin yap projelerinin yaygınlaşmasından dolayı, boyarken desen yapabilmek için üretilen aletler çoğaldı. Böyle aletlerin yoksa bile yaratıcılığını kullanarak evdeki eşyalarla birbirinden güzel desenlere sahip olabilirsin! Mesela tarak, desen aracı olarak kullanılabilir. Duvarı istediğin renge dümdüz boyadıktan sonra, tarağı başka renk bir boyaya batırıp, duvarda dalgalar çizebilirsin.

Duvarları süpürerek boyamaya ne dersin?
Bir kendin yap projesi de boyadıktan sonra duvarları süpürgeyle şekillendirmek. Bu sefer farklı bir boyaya da ihtiyacınız yok. Duvarı düz bir renge boyadıktan sonra, boya kurumadan üzerinden çalı süpürgesiyle geçin ve duvarınızda farklı bir tarz yaratın.

Duvara resim yapmak veya yaptırmak
Neden evinin duvarında sevdiğin bir artistin eseri ya da neden kendi şaheserin olmasın? Duvar boyasıyla duvarlara resim çizerek kendin yap projelerinin en büyüğünü ve en özelini gerçekleştirebilirsiniz. Duvarı kaplayan kocaman bir Cin Ali çizmek bile ruhunuza iyi gelecektir. Ama yine de bizce Cin Ali çizmeyin. Daha profesyonel bir şeyler için yeteneğinizin olmadığını düşünüyorsanız, sokak ressamlarından yardım alarak duvarlarını sanat eserine dönüştürebilirsiniz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER