Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBoyaAkçalı Boya Ceo’su M. Akın Akçalı: “Ar&Ge faaliyetlerimizi inovatif ve yenilikçi bakış...

Akçalı Boya Ceo’su M. Akın Akçalı: “Ar&Ge faaliyetlerimizi inovatif ve yenilikçi bakış açısıyla sürdürüyoruz”

“Akçalı Boya olarak halihazırda 25 ülkeye ihracat yapmaktayız. Önümüzdeki yakın dönemde ihracat ağımıza iki yeni ülke daha ekleme planımız var. Bununla birlikte 2017 yılında ilk ve tek Türk boya markası olarak girdiğimiz İngiltere pazarında da ciddi anlamda büyüme kaydettik.”

Kurulduğu 1984 yılından bu yana piyasanın değişen ihtiyaçlarını takip eden ve bu yönde kendini yenileyen Akçalı Boya, Ar-Ge alanında devamlı olarak çalışıyor. 260 adet ürün çeşidine sahip olan firma, uluslararası ürün kalitesini aşma hedefiyle yeni ürünler ve sistemler üretmeye devam ediyor.

Akçalı Boya Ceo’su M. Akın Akçalı yapmış oldukları çalışmalar üzerine bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

Gündeminizdeki konu başlıklarından biraz bahseder misiniz?

Tüm dünya için oldukça zorlu bir dönemden geçiyoruz. Bu sürecin en büyük zorluklarını geride bırakmış olsak da, pandeminin olumsuz etkileri devam etmekte. Boya sektörü olarak bu zorlu süreci birçok ülkedeki boya üreticilerine kıyasla çok daha başarılı geçirdik. Avrupa’da fabrikalar aylarca üretim yapamazken sanayicilerimiz pandemi şartlarına çok hızlı uyum sağlayarak üretim bantlarını aktif hale getirdi. Bugün geldiğimiz noktada Türk boya sektörü; 2020’yi yüzde 28’lik bir büyüme ve toplamda 1,11 milyar dolarlık ihracatla kapatan, 2021 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 58’lik büyümeye ulaşarak pandemide büyümesini sürdüren güçlü bir sektör olarak konumlandı.

Pandemi etkisiyle tüketici taleplerinde ciddi değişiklikler yaşandı. BOSAD olarak tüketici davranışlarına yönelik yaptığımız araştırmalarda da bu farklılıkları net bir şekilde gözlemledik. Artan sağlık ve hijyen hassasiyetiyle birlikte boya tüketiminde antibakteriyel boyalara tercihin arttığını gördük. Bununla birlikte; evlerde geçirilen sürelerin artmasıyla hobi ve sprey boyalara yönelimin yükseldiğini ve bir diğer tarafta da eline daha önceden hiç fırça almamış insanların pandemi sürecinde evlerini kendilerinin boyadığını kaydettik. Bu kapsamda boya üreticileri olarak bizler de; değişen tüketici taleplerine yanıt vermek üzere çalışmalarımızı şekillendirdik.

Ar&Ge yatırımlarınız ve çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Son yenilikleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Akçalı Boya olarak, Türkiye’nin ilk tavan boyasını sektöre kazandırdık. Permolit Tavan Boyası, halen sektörün en beğenilen ve en çok tercih edilen tavan boyası konumundadır. Akçalı, Motip, Carat markalı spreylerimizle de kategoriyi domine ediyoruz. Şehirlere/sokaklara kimlik kazandıran graffiti/mural sanatçılarının gözdesi olmayı başardık. Öte yandan tam bir DIY (Kendin Yap) ürünü olan ve fırça/rulo gerektirmeden her türlü eşya, obje ve yüzeyi boyama amaçlı da kullanılan sprey boyalarımız sayesinde nihai tüketicilerin de beğenisini kazandık.

AR&GE faaliyetlerimizi inovatif ve yenilikçi bakış açısıyla sürdürüyoruz.  Hibrid bağlayıcılı, elastomerik, core-shell teknolojili gibi yenilikçi ürünlerimiz sayesinde her kategoride yıldız ürünlere sahibiz. Bu sene Arge odağımızı konjonktür gereği ağırlıklı olarak antibakteriyel boyaları daha ekonomik fiyatlarla tüketiciyle buluşturmaya ve daha sağlıklı hobi boyaları geliştirmeye yönlendirdik. Geçmiş yıllarda da satışta olan antibakteriyel boyalara olan talep belirttiğim üzere pandemiyle birlikte ciddi anlamda artış gösterdi. Bugüne dek bu ürün grupları markaların Premium segmentlerinde yüksek fiyatlarla yer alırdı. Bu anlamda tüketicinin talepleri doğrultusunda geliştirerek, Sağlık Bakanlığı onayı aldığımız antibakteriyel Permolit iç cephe ve süper tavan boyalarımızı ulaşılabilir ekonomik fiyatlarla raflara taşıdık. AR&GE faaliyetlerimiz neticesinde geliştirdiğimiz Permolit Multi Surface hobi boyalarımızı da çocuk ve evcil hayvan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte, CE ve EN 71-3 standartlarında üreterek satışa sunduk.

Uluslararası çevre koruma ve çevre sağlığı ölçütlerini benimsiyoruz. Tüm üretim ve ArGe teknoloji süreçlerimizde uluslararası standartları dikkate alıyoruz. ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 yönetim sistemleri belgelerine sahibiz.

Yeni pazar hedefleri ve yatırım planlarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Akçalı Boya olarak halihazırda 25 ülkeye ihracat yapmaktayız. Önümüzdeki yakın dönemde ihracat ağımıza iki yeni ülke daha ekleme planımız var. Bununla birlikte 2017 yılında ilk ve tek Türk boya markası olarak girdiğimiz İngiltere pazarında da ciddi anlamda büyüme kaydettik. WRX markalı inşaat boyalarımız ve sprey boyalarımız İngiltere’deki profesyoneller ve  tüketiciler tarafından büyük beğeni topladı ve gelen taleple birlikte bugün 500’ün üzerinde seçkin noktada ve yapı markette satışlarımız sürüyor. İngiltere’deki ulaştığımız hızlı ve organik büyüme buradaki yatırımlarımıza daha da yoğunlaşmamıza neden oldu.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER