Perşembe, Aralık 7, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBanyo/MutfakÜretim ve Satınalmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Recep Kınay: “Marka değeri para...

Üretim ve Satınalmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Recep Kınay: “Marka değeri para kazanmaktan çok daha önemlidir düşüncesiyle hareket ediyoruz”

“Tüketicinin mutlu olması, aldığı üründen ve hizmetten memnun kalması kalite politikamızın tepe noktasıdır. Ürünlerimizin tasarımlarını yaparken tüketicinin ihtiyaç, beklenti ve önerilerini dikkate alırız. Üretim de insan sağlığına zarar vermeyen, suya dayanıklılığı yüksek ve çevreye duyarlı malzemeler kullanıyoruz.”

2014 yılında kurulan NPlus Banyo, Türkiye genelinde 100’ün üzerinde yetkili bayi ağına sahip. Geliştirdiği projeler ve geniş bayi ağı ile ürünlerini müşterilerine ulaştıran firma, 20’den fazla ülkeye de ihracat gerçekleştirmekte.

NPlus Banyo Üretim ve Satınalmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Recep Kınay ile değişen rekabet koşullarına karşı ortaya koydukları stratejileri, ürün çalışmaları ve sektöre dair kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ürün gruplarınız ve özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ekonomik ürünler tasarım ve fiyat açısından birbirine çok yakın olduğu için bu grupta üretim yapmayı  tercih etmiyoruz. Tüketiciye iyi ve kaliteli hizmet vermeyi hedefliyoruz. Sahip olduğumuz imkanları daha verimli kullanmak, fiyat politikalarını belirlemek ve gerekiyorsa ürünü farklılaştırmak için segmentasyon çalışmaları yapmaya özen gösteriyoruz. Tasarımlarımızda alt modül ve üst modüllerde kullanım rahatlığı sağlayacak açık raflı üniteler ve etajerler kullandık. Cam tezgahlar, tezgah üstü lavabolar, ledli aynalar her zaman olduğu gibi vazgeçilmezlerimiz arasında yerini aldı. Ürünlerimizin gövde ve kapaklarında MDF üzeri lake, MDF üzeri Termoform kaplama, MDF üzeri melamin kaplama, Polimerik High Gloss, Soft Gloss uygulamaları yaptık. Boyut, görsellik, işlevsellik ve ergonomiklik açısından alternatifler sunduğumuz modellerimizi çalışırken çok keskin olmayan yumuşak hatlar tercih ettik.

Kalite politikanız nedir? Yeni yatırımlarınız söz konusu mu?

Tüketicinin mutlu olması, aldığı üründen ve hizmetten memnun kalması kalite politikamızın tepe noktasıdır. Ürünlerimizin tasarımlarını yaparken tüketicinin ihtiyaç, beklenti ve önerilerini dikkate alırız. Üretim de insan sağlığına zarar vermeyen,  suya dayanıklılığı yüksek ve çevreye duyarlı malzemeler kullanıyoruz. E1 normlarında malzemeler kullanıyoruz.  Avrupa’da da geçerli olan standartların öngördüğü malzemeleri kullanmaya özen gösteriyoruz.  Çalışanlarımız bizim için değerlidir. Bu yüzden çalışma ortamının huzur ve düzenine önem veririz. Değişime direnmeyiz. Değişimi kabul eden ve sürekli kendini geliştiren bir markayız.

Banyo dolapları inşaat  sektörünün yan sanayilerinden sadece bir tanesidir. Endüstriyel üretim yapan fabrikaların her anlamda gelişmesi gerektiğini biliyoruz. Fabrika altyapısını  geliştirmek, üretim araçlarını artırmak, satış sonrası destek gibi. Fakat Korona virüs salgını dünya ekonomisini çok derinden etkiledi. Sektörlerin hareket alanı daraldı. Biz de planlarımızı revize etmek zorunda kaldık. Elimiz de ki maddi ve manevi kaynakları etkili, tasarruflu kullanmamız gerektiğini düşündük.

Dünyada ve Türkiye’debanyo mobilyalarında yeni trendler nelerdir?

Değişen trendleri yakalamak çok mümkün değil. Neredeyse her yeni güne yeni bir moda akımıyla başlıyoruz. Moda sadece giyim kuşamla ilgili olmayan bir kavram. Ev dekorasyonunda da  devamlı gelişen ve kendini yenileyen moda var. Evin en zor değişen ve bu değişikliğin kalıcı olduğu mekanı banyodur. Banyonuzu devamlı trendlere uygun hale getirmeniz çok mümkün değildir. Bu sebepten biraz özen gerektirir. Yeni banyo trendlerin de konfor ve rahatlık ön planda. Banyo mobilyalarında fonksiyonel, sade ama şık modeller tercih ediliyor. Pastel renkler, zamanı ve dönemi olmayan ahşap renkler tercih ediliyor. Doğa dostu tasarımlar, ferah ve kullanışlı banyolar hem dünyada hem de Türkiye’de herkesin ilk tercihi.

Ürünlerinizin hedef kitlesinden bahseder misiniz?

Genel olarak mobilya sektörünün hedef kitlesi kadınlardır. Ev dekorasyonunda salondan banyoya kadar kadınlar hem belirleyici hem de oldukça etkili oluyorlar. Özellikle banyo mobilyası alırken modern ve fonksiyonel olmasına dikkat ediyorlar

Türkiye de banyo mobilyaları sektörünü değerlendirir misiniz ?

Banyo mobilyası inşaat sektörünün önemli yan sanayilerinden biridir.  80’li yıllardan sonra ciddi anlamda inşaat sektörüne paralel olarak büyüme kaydetmiştir. Bugünü değerlendirecek olursak da uluslar arası arenada kalite, tasarım, fiyat gibi dinamiklerle rekabet edecek duruma gelmişti. Sektörde piyasaya yeni giren çok firma var. Öngörüsü yüksek olan, hedef ve amaçlarını doğru belirleyerek yola çıkanlar ilerleyen yıllarda başarılı olacaktır diye düşünüyorum. Bizim hedefimiz başarılı, uzun ömürlü ve kalıcı marka olmak. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de kendini geliştirenlerin kalıcı olacağına inanıyorum. Değişen teknoloji ve imkanlar tüketici alışkanlıklarını doğrudan etkiledi. Üretim, pazarlama ve satış stratejileri ile birlikte değişime ayak uydurmak zorundayız. Piyasanın hızına yetişmeli ve beklentileri karşılamalıyız. Tüketici tercihlerinde en önemli oyuncu markadır. Marka değeri para kazanmaktan çok daha önemlidir düşüncesiyle hareket.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER