Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBanyo/MutfakORKA Banyo İş Geliştirme Müdürü Gani Ergül: “İhracatımızı 100 ülkeye çıkarmak 2022...

ORKA Banyo İş Geliştirme Müdürü Gani Ergül: “İhracatımızı 100 ülkeye çıkarmak 2022 hedeflerimiz arasında olacak”

“2021 yılı içerisinde fabrikamızda Güneş Enerjisi Sistemi yatırımı tamamlanmış olup, günlük elektrik enerjisi ihtiyacının büyük bir bölümü sistem üzerinden karşılanmaktadır. SAP S4/HANA ERP sistem kurulumu tamamlanmış olup, üretim tarafında ise 2022 yılında makine yatırımlarına devam edilecek.”

ORKA Banyo çeyrek asrı aşkın süredir faaliyet gösterdiği banyo mobilyaları sektöründe, üstün teknoloji ürünleri ve sıra dışı tasarımları ile pratik müşterilerine çözümler sunuyor. Her bütçe ve mekana uygun geliştirdiği alternatif ürün gruplarıyla yaşam alanlarını şekillendiren firma, kalite ve satış sonrası hizmetleri ile de sektörde öne çıkıyor.

ORKA Banyo İş Geliştirme Müdürü Gani Ergül’ün ile yapmış oldukları çalışmaları ve yeni döneme dair planlarını ele aldığımız bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sektördeki gelişmeler ve bu gelişmelere paralel olarak gündeminizdeki konulardan biraz bahseder misiniz?

Tarihde örneği olmayan günler geçiyoruz. 2020 yılının başında başlayan pandemi sonrasında artan talepler ile yaşanmaya başlanan ham madde fiyatlarındaki artışlar ve uzun tedarik süreleri birçok firmanın ve üreticinin proaktif ve değişen şartlara çabuk adapte olmasını gerektiriyor.

2021 yılında Çin’den alım yapan dünyadaki birçok ülkenin pandemi nedeni ile özellikle Türkiye yakın Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Rusya pazarlarındaki müşterilerin ürün tedariklerini ülkemizden yapmak istemesi, iç pazardaki yoğun talepler ile birlikte ham madde  fiyatlarında meydana gelen artış, tedarik sürelerinin uzaması, ihracatta kullanılan konteynır, tır gibi techizatların navlun fiyatlarındaki artış sadece sektörümüzü değil global olarak dünya ticaretini olumsuz olarak etkilemiştir. Bütün zorluklara rağmen ORKA Banyo ailesi olarak meydana gelebilecek aksaklıkların önüne geçmek için müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz sürekli olarak işbirlikleri içerisinde bulunduk.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz proje ve ürün çalışmalarıyla ilgili birkaç örnek verebilir misiniz?

Pandemi ile insanlar evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başladılar. Bu yüzden evlerde banyonun önemi hijyen açısından daha fazla arttı. Pazarın talebi olacak Akrilik ve Compact Laminat gibi hijyenik malzemelerden tasarlanan Craft ve Cube gibi ürünleri Rate koleksiyonumuza dahil edildi. Rate Koleksiyonu lake tasarımlar ile zenginleştirilerek  UNICERA 2021 fuarında müşterilerimizin beğenisine sunulacak. Tasarımcı işbirlikçilerimiz  Amorf koleksiyonu içersinde yer alan Sezgin Aksu 2022 yeni tasarımları UNICERA fuarında ziyaretçileri ile buluşacak.

Ar&Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz? Ne tür çalışma ve yenilikler söz

konusu?

Tasarım merkezimiz ile banyo dolaplarında lake, farklı yüzey, desen ve malzemelerden oluşan ürünler tasarlandı. 2022 yılında farklı yüzeyli malzemelerin, teknolojinin kullanıldığı ve hedef yurtdışı pazarlarına göre ürün tasarımlarımız devam edilecek.

Yeni pazar çalışmaları ve pazardaki gelişmelerle ilgili bilgi verir misiniz?

2021 Yılı Mart ayında fuarların başlaması ile Mostbuild Moskova, Dubai Big 5, Cersaie 2021 Bologna fuarlarında 2020 ve 2021 tasarımlarımız  sergilendi.

Sektörümüzün   dünyadaki en büyük fuar etkinliği olan Cersai 2021 fuarına  banyo dolap üreticisi olarak katılan tek Türk markası olan ORKA Banyo standını ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin “İtalya’nın neresinde üretim yapıyorsunuz?” sorusu, bize ürünlerimizin İtalyan tasarım ve kalitesinde olduğunu  gösteriyor.

600’den fazla katılımcının ve 62.000 ziyaretçinin geldiği Cersai 2021 fuarında ABD, Kanada, Arjantin, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Malta, İsviçre, İsveç, Danimarka, Slovenya, Moldovya, Bosna Hersek, Romanya, Ukrayna, Rusya, Özbekistan, Pakistan, Irak, İran, Güney Afrika, Libya ülkelerinden gelen  ziyaretçilerin ürünlerimize göstermiş olduğu ilgi, yapmış olduğumuz işin dünya standartlarında olduğunu kanıtlıyor.

80’den fazla ülkeye olan ihracatımızı katıldığımız fuarlar ile 2022 yılı içerisinde 100 ülkeye çıkarmak 2022 hedeflerimiz arasında olacak. Amerika ve Rusya pazarı 2022 yılı için ORKA Banyo için öncelikli pazarlar olacak.

Yatırım planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

2020 yılı içerisinde başladığımız ve 2021 yılının Mart ayında tamamlanan 20.000 metrekare kapalı alanda yatırımını tamamladığımız lojistik depo, 30.000 set banyo dolap depolama kapasitesine sahip, 1.200 metrekare showroom ve ofislerimiz ile birlikte yeni bina yatırımı tamamlanmış ve faaliyete geçmiştir. Toplamda 100.000 metrekare üzerinde 40.000 metrekare üretim ve lojistik deposu ile Türkiye’nin en büyük kapasitesine sahip banyo dolap üreticisi olarak yolumuza devam ediyoruz.

2021 yılı içerisinde  fabrikamızda Güneş Enerjisi Sistemi yatırımı tamamlanmış olup, günlük elektrik enerjisi ihtiyacının büyük bir bölümü sistem üzerinden karşılanmaktadır. SAP S4/HANA ERP sistem kurulumu tamamlanmış olup, üretim tarafında ise 2022 yılında makine yatırımlarına devam edilecek.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

UNICERA 2021 fuarında her şeyden önce sağlıklı ve özlediğimiz müşterilerimiz ile bir arada olmamız dileğiyle.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER