Pazar, Ekim 1, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBanyo/MutfakMobilya Üretiminde Kadın Emeği Dikkat Çekiyor

Mobilya Üretiminde Kadın Emeği Dikkat Çekiyor

Banyo mobilyaları sektöründe Türkiye’nin en büyük üreticisi olan ORKA Banyo’da, erkek egemen bir meslek olarak bilinen mobilya üretimi kadınların hünerli ellerinde şekilleniyor. İş gücü gerektiren üretim kısmında mavi yakalılardan genel merkezdeki beyaz yakalı çalışanlara kadar kadın emeğiyle büyüdüklerini belirten ORKA Banyo Genel Müdürü Nalan Yılmaz, çalışma disiplinleri, temizlik ve kalite anlayışları, katılımcı ve sorumluluk sahibi yapıları sebebiyle kadın emeğinin firmaya büyük değer kattığının altını çiziyor.

ORKA Banyo Genel Müdürü Nalan Yılmaz

Kendi alanında yaklaşık 30 yılı aşkın tecrübesi ve güçlü üretim altyapısı ile sektör lideri olan ORKA Banyo, toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen istihdam politikalarıyla da sektöre öncülük ediyor. İş gücü gerektirmesi sebebiyle erkek egemen bir sektör olarak görünmesine rağmen ORKA Banyo fabrikasında tasarımdan üretime, montajdan boyahaneye, kaliteden sevkiyata ve aksesuar bölümüne kadar kadın emeği göze çarpıyor. Kurulduğu yıl olan 1992’den bu yana kadın yönetici tarafından yönetilen firma, güçlü büyümesini kadın emeğiyle destekliyor. ORKA Banyo Genel Müdürü Nalan Yılmaz, üretimden genel merkeze kadar kadın iş gücüne değer verdiklerinin altını çiziyor. Yılmaz, ‘Her ne kadar kadın iş gücünde global anlamda bir artış yaşansa da Türkiye’ye baktığımızda bu rakamlar gelişmiş ve gelişmekte olan diğer ülkelere kıyasla çok düşük. ORKA Banyo olarak biz, kadın istihdamını her zaman yükseltme hedefindeyiz. Sektörümüzde özellikle üretim kısmı daha çok erkeklerin çalışmasına elverişli gibi görünse de bu tezi yıkan ve üretim kısmında işinde çok da başarılı olan kadın çalışanlarımız var. Gururla söylüyorum ki forklift kullanan, montajda hünerlerini sergileyen, boyahanede özenle işini yapan, kalitede en ince ayrıntıya kadar dikkatini harcayan kadın çalışanlarımızın da emeğiyle bugün sektör lideriyiz. Kadınların yaptıkları işe kattıkları düzen ve nizamı, özeni önemsiyor ve kıymetini çok iyi biliyoruz.’ diyor.

Teknolojiyi tasarımla buluşturan lider Türk markası

Banyo mobilyası sektöründe geliştirdiği kaliteli, tasarım odaklı, çevreci ve fonksiyonel ürünlerle ORKA Banyo, üretim faaliyetlerini gerçekleştirdiği Düzce’deki 100 bin m2 açık alan içinde 40 bin m2’lik kapalı alana sahip ileri teknoloji fabrikasında 300 kişiyi aşan istihdamı, güçlü ihracat yapılanması ile alanında sektör lideri olarak hizmet veriyor. Yıllık ortalama 750 bin modül banyo mobilyası üretimi gerçekleştiren ORKA Banyo, Türkiye’de 81 ilde 500’den fazla satış noktası ile tüketicisiyle buluşuyor, 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor ve dünyada 1580 noktada yer alıyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER