Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBanyo/MutfakHafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun: “Yaşam konforunu artıran...

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun: “Yaşam konforunu artıran çözümler geliştiriyoruz”

“Mutfak sektörü özellikle çok hızlı büyüyen ve mevcut evlerdeki yenilemelerden daha da hızlı büyüme potansiyeli taşıyan bir sektör. Mutfakta işlevselliği, estetiği ve sağlamlığı yeni bir standarda taşıdığımız Häfele Concept iş fikrimiz ile önümüzdeki beş yıl içinde, her yıl çok hızlı büyüme öngörüyoruz.”

92 yıllık tecrübesi, 130.000’den fazla ürün çeşidiyle sektöre ilham veren Häfele, mobilya ve mimari donanımlar alanında yenilikçi fikirleri ve inovatif tasarımlarıyla sadece bugüne değil geleceğe de yön vermekte. Ar&Ge yatırımları ve geliştirdiği konseptlerle değişen ihtiyaç ve talepleri hızlı cevap veren marka, geleceğin yaşam alanları için şimdiden sistemler geliştiriyor.

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun ile geliştirdikleri sistem ve ürün çalışmaları, Ar&Ge yatarımları ve yeni iş fikirlerini konuştuk.

Sektördeki gelişmeler ve bu gelişmelere paralel olarak gündeminizdeki konulardan biraz bahseder misiniz?

Häfele olarak geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz “Gayrimenkulde 2020 ve Ötesi” araştırması sonuçlarına baktığımızda yeni konut alımının karar alma aşamasında en fazla önem verilen ilk dört kriterin mutfak, banyo, vestiyer ve gardıroptaki işlevsellik ve estetik, depreme dayanıklılık, lokasyon ve balkon olduğunu gördük. Alıcıların neredeyse tamamı pandemi sonrasında evin içinde çok daha yüksek beklentilere sahip. 25-29 yaş arası genç kitle daha fazla lokasyona önem verirken; 30-34 yaş arası yetişkin kitle ise evin balkonlu olmasını daha fazla önemsiyor. Bu değişim ve dönüşüm sadece Türkiye’de değil tüm dünyada trend oldu ve olmaya da devam edecek.

Tüm bu veriler bize konut sektörü için geliştirdiğimiz Häfele Concept’in önümüzdeki dönemde konutlarda aranacak standart haline geleceğini işaret ediyor. Häfele Concept’te biz evdeki tüm yaşam alanlarının ilk iş olarak konforlu ve işlevsel olmasının tanımlarını yaptık ve “her köşesi hayata hizmet eden evler” konseptini geliştirdik.

Bu gözle baktığımızda mutfakta yere yakın raflara ve köşe dolaplara ulaşmanın çok konforsuz olduğunu tespit ettik. Ayrıca her evde olan zeytinyağı ve sirke şişeleri için çözümün ihmal edildiğini, bunları çöp tenekesinin yanında depolandığını gözlemledik. Tepsiler için yer düşünülmesi gerektiğini algıladık. Bunun gibi her evde her gün duyulan ihtiyaçları ürünlerimiz üzerinden çözümledik. Bu kullanılan donanım ve aksesuarların estetik görünüme katkısını belirginleştirdik ve ortamın görsel algısını iyileştirdik. Kapı kolu, kilidi, menteşesi ile mutfağın kulpları ve armatürünü aynı renge getirdik. Banyolarda aynaların buğulanmamasından tutun da ışıklı makyaj aynasına, mobilyaya monte edilmiş müzik sisteminden çekmece içi organizasyon kutularına kadar herkesin her gün kullandığı çözümler geliştirdik. Vestiyerlerde 25 ayakkabının sığacağı yere 50 ayakkabı sığan sistemler ekledik. Gardıropta aksesuar çekmecesi, çorap çekmecesi, tek pantolonlar için pantolonluk, kravatlık, ışıklı askı boruları, acil durumlar için çekmece içinden çıkan ütü masaları gibi birçok kolaylık sağladık. Özetle, ‘her köşesi hayata hizmet eden evler’ konseptini geliştirdik. Bu çözümler, ev sahiplerine yaşam alanlarında hem kolaylık hem de konfor sağlıyor.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz proje ve ürün çalışmalarıyla ilgili birkaç örnek verebilir misiniz?

Evler ve kamu projeleri dışında ofisler için de çözümler geliştiren Häfele’nin çalışma konforuna yönelik sunduğu çözümler de bu dönemde ön plana çıktı. Herkesin evinde küçük bir ofis alanı oluşunca ofislerde kullanılan pratik ürünlerimiz evler için talep edilir oldu. Örneğin uzun süre ekrana bakarak çalışanlar için doğru yükseklik ve açıda ekrana bakmayı sağlayan ekran tutucu, uzun süre masa kullanarak çalışanlar için yükselip alçalan masa sistemleri, tüm kullanılan cihazların kablolarının düzenli bir şekilde durmasını sağlayan kablo tutucular, mobilyalara entegre olabilen ve USB girişi bulunan şarj istasyonları, akıllı mobilya kilit sistemleri gibi…

Ayrıca hem bu dönem hem de her zaman rağbet gören dijital çözümlerimiz de ofise dönüşen evlerimizi daha akıllı yapıyor. Häfele Connect çatısı altında sunduğumuz bu sistem ile mobilya aydınlatma sistemlerini, elektrikli kayar kapak sistemlerini ve TV lift gibi teknolojiyi birleştiren ürünleri mobil cihazlar aracılığıyla kumanda etmek mümkün. Bu sistem ile artık kontrol mekanizması tamamen sizde oluyor.  Häfele Connect, bugün için akıllı mobilyaları kontrol eden, ileride ise evleri de akıllı mekanlar haline getirecek bütünleşik bir sistem içeriyor.

Ar&Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz? Ne tür çalışma ve yenilikler söz konusu?

Teknolojiye sürekli yatırım yapmamız, yenilikçi ürünler geliştirmemiz, Ar-Ge yatırımlarına verdiğimiz önem ve tüm dünyadaki yenilikleri anında iş ortaklarımızın hizmetine sunma gayretimiz bizi diri tutuyor. Özellikle geçtiğimiz yıl IT bütçelerimizi çok hızlı artırdık. Bir önceki senenin 2 katını geçtik diyebiliriz. Altyapıya çok önemli yatırımlar yaparak kullandığımız teknolojileri güncel teknoloji seviyelerine çıkartıyoruz. Bununla beraber özellikle konut dekorasyon ve yenileme alanında bize çok büyük bir talep yöneldi.  Bu kapsamda Hafele Concept Üretici İş Ortaklarımız aracılığı ile son kullanıcıya daha işlevsel, daha estetik ve ilave özellikleri olan konut dekorasyonları üretiyoruz. Hafele olarak, biz şartnamesini yazıyoruz. Üretici İş Ortaklarımız uygulamayı yapıyor. Herkes tarafından algılanabilen; yaşam konforunu artıran çözümlerimiz ve IT altyapısı ile hatasız verebilme imkanı sağlıyor. Hazırladığımız modül altyapısı ile üretici iş ortaklarımız anlattığımız değeri müşterilerine kolayca ulaştırabiliyor. 

Öte yandan profesyonel kadrolar ile çekilmiş videolar, hazır koleksiyonlarımızın son kullanıcı tarafından kolayca algılanmasını ve yarattığımız farkın faydasının belirginleşmesini sağlıyor. Web sitemizdeki koleksiyon sekmesi altındaki yeni konut standartlarını son kullanıcılar ve sektör ile paylaşıyoruz. Geliştirdiğimiz IT altyapısı ve yazılımlar aracılığı ile alınmış ölçüye 15 dakikada mutfağı yerleştirerek bir tuşla tüm ürün listesini hazır verebiliyoruz. Bu da olası yanlışlıkları yok ettiği gibi, tasarım sonrası fiyat bulma işini 1 dakikaya indiriyor.

Yeni pazar çalışmaları ve pazardaki gelişmelerle ilgili bilgi verir misiniz? Yatırım planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Mutfak sektörü özellikle çok hızlı büyüyen ve mevcut evlerdeki yenilemelerden daha da hızlı büyüme potansiyeli taşıyan bir sektör. Mutfakta işlevselliği, estetiği ve sağlamlığı yeni bir standarda taşıdığımız Häfele Concept iş fikrimiz ile önümüzdeki beş yıl içinde, her yıl çok hızlı büyüme öngörüyoruz. Mutfaklar içinde tüm donanım ve aksesuar bizim ürünlerimiz ile yapıldığında, ürünlerimiz satış fiyatı içinde yüzde 8 ila 12 arasında yer alır. Toplam bütçe içinde payımızın çok az olmasına rağmen mutfağın tercih sebebi olmamız bize avantaj sağlıyor. Häfele Concept projesine başladığımız günden bu yana markalı mutfak üreticileri ve müteahhitler tercihlerini bizden yana kullanıyor.  Dolayısıyla, artan ve daha da artacak olan satışlarımıza karşılık yatırımlarımızı planladık ve birer birer hayata geçiriyoruz. Türkiye mobilya/mutfak ihracatında dünyada önemli bir merkez halini alacak ve üretim üssü olacak. Tasarım ve üretimde çok hızlı gelişen bir pazar. Biz de ürün geliştirmelerimiz ve ürün gruplarımıza yaptığımız yatırımların yanı sıra fiziksel anlamda depolama/lojistik alanına, bilgi teknolojileri alanına ve AI, MI gibi üst seviyedeki teknolojilere yatırımlar yapıyoruz.

Bununla beraber, dünyada satışına çok daha önceden başlamış olduğumuz eviye, lavabo, armatür, ocak, fırın ve davlumbaz Türkiye’de satışa açıldı ve çok rağbet gördü. Ayrıca yine bu sene sektörde özel bir konumu olan Genel Kataloğumuzu yenilediğimiz müjdesini vermek isterim. 3.000’e yakın yeni ürün ile iş ortaklarımızın karşına çıkacağız. Evlerde geçirilen süre arttıkça ve konfor ihtiyaçları çoğaldıkça herkes evlerinde bir değişime, tadilata gitti. Bu değişim ve dönüşüm sadece Türkiye’de değil tüm dünyada trend oldu ve olmaya da devam edecek.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2020 yılını bütçe üzerinde büyüme ile kapattık. 2021 yılı ilk yarıyıl yüzde 120 büyüme kaydettik, ikinci yarıyıl büyüme hedefimiz ise yüzde 200. Gayrimenkul sektörü için konutun büyüklüğüne, stiline ve bütçesine göre yarattığımız Häfele Concept büyük rağbet gördü. Konut içinde yaşayacak olanların bir mutfaktan neler beklemesi gerektiği konusunda yeni ve çok kıymetli bir standart oluşturduk. Markalı müteahhitlerin neredeyse hepsi Häfele Concept fikrini satın aldı ve projelerinde uyguluyor. Perakende kanalında ise Häfele Kalite Noktaları adı altında örgütlediğimiz üreticilerin showroomlarını Häfele Concept mağazalarına dönüştürmeye başladık. Yani gayrimenkul projeleri için geliştirdiğimiz konseptler üretici iş ortaklarımız sayesinde perakende kanalında mutfak yenilemelerinde hayata geçiyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER