Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBanyo/MutfakGeberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer: “Geberit’in global çaptaki vizyonunu daha geniş...

Geberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer: “Geberit’in global çaptaki vizyonunu daha geniş kitlelere yaymayı amaçlıyoruz”

“Değişen ve gelişen müşteri ihtiyaçlarına tam kapasite cevap vermek için çalışmalar yapıyoruz. Birçok ürünümüz Türkiye pazarında ilk olan ürünler. Geniş ürün yelpazemizi büyüyen showroom konseptimizle daha fazla kişiye ulaştırmak büyüme stratejimizin temelini oluşturuyor.”

Temelleri 1874 yılında atılan, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ilk rezervuarı çalışır hale getirerek 1912 yılında patentini alan ve dünya genelinde hizmet vermeye başlayan Geberit, sıhhi tesisat ve vitrifiye alanlarında özellikle merkez Avrupa’daki hemen hemen tüm ülkelerde sektör lideri olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Geberit, gömme rezervuar alanında Türkiye’ye giriş yapan ilk marka olma özelliğiyle bu pazara verdiği önemi gösteriyor. Duvar arkasındaki tecrübesini duvar önüne taşıyarak yenilikçi çözümlere imza atan marka, Türkiye pazarının dinamiklerini iyi bir biçimde analiz ederek bu doğrultuda ürün ve hizmet anlayışını kurguluyor.

Geberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer bu yıl içerisinde gerçekleştirdikleri çalışmalar, yeni yatırım planları ve sektöre dair öngörülerini kısaca bizlerle paylaştı.

Geberit, Türkiye’de neler yapıyor, ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Temelleri 1874 yılında atılan, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ilk rezervuarı çalışır hale getirerek 1912 yılında patentini alan ve dünya genelinde hizmet vermeye başlayan Geberit, sıhhi tesisat ve vitrifiye alanlarında özellikle merkez Avrupa’daki hemen hemen tüm ülkelerde sektör lideri olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Geberit, gömme rezervuar alanında Türkiye’ye giriş yapan ilk marka olma özelliğiyle bu pazara verdiği önemi gösteriyor. Duvar arkasındaki tecrübesini duvar önüne taşıyarak yenilikçi çözümlere imza atan Geberit, Türkiye pazarının dinamiklerini iyi bir biçimde analiz ederek bu doğrultuda ürün ve hizmet anlayışını kurguluyor. Geberit Türkiye’nin genel merkez ofisi İstanbul olmak üzere, İzmir ve Ankara’da toplam 3 bölge ofisi bulunuyor. Geberit Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla-Bodrum, Antalya, Samsun, Ordu, Konya gibi illerde bulunan showroom konseptleri de ürünleri son kullanıcılarla buluşturuyor. Bu sayede tüketiciler Geberit’in yeni nesil ürün ve teknolojilerini yakından tanıma fırsatına erişiyor.

Geberit Türkiye’nin büyüme stratejisinde öne çıkan başlıklar neler?

Yukarıda da belirttiğim gibi öncelikle Türkiye pazarının dinamiklerine oldukça hakimiz. Globaldeki gücümüzü ve vizyonumuzu yerele de iyi bir biçimde yansıttığımızı düşünüyoruz. Değişen ve gelişen müşteri ihtiyaçlarına tam kapasite cevap vermek için çalışmalar yapıyoruz. Birçok ürünümüz Türkiye pazarında ilk olan ürünler. Geniş ürün yelpazemizi büyüyen showroom konseptimizle daha fazla kişiye ulaştırmak büyüme stratejimizin temelini oluşturuyor.

Türkiye’nin yanı sıra sorumlu olduğumuz ihracat bölgeleri olan Gürcistan, Irak, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan, Pakistan ve KKTC’de müşteri sayımızı arttırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir bölgeyi diğerinden ayırmıyoruz. Bu da büyümemizde kilit rol oynuyor.

Pandemiyle birlikte hijyen ve temizlik insanların en öncelikli konuları haline geldi. Bu konuda geliştirdiğiniz özel ürünler var mı?

Herkesin bildiği üzere sosyal hayatımızda birçok değişikliğe şahit olduk, olmaya da devam ediyoruz. Hijyen kavramı hayatımızın bir parçası haline geldi. Su ile en çok temas ettiğimiz banyolarda kullanıcılar birçok farklı arayışa yöneldi. Böylesine olağanüstü bir süreçte fotoselli teknolojiler yoğun talep gördü. Özellikle okullar, AVM’ler, hastaneler, havaalanları, oteller, restoranlar gibi kullanıcı sayısının yoğun olduğu mekanlarda fotoselli bataryalar, kumanda kapakları, fotoselli gömme rezervuarlar ve fotoselli pisuvarlara ilgi önemli ölçüde artı. Bunun sonucunda pazar yüzde 100 büyüdü. Biz de Geberit Türkiye olarak yüzey temasını sıfırlayan fotoselli ürünlerimizle kullanıcılarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz.

Geberit olarak her dönem hijyen hassasiyetine odaklanarak stratejilerimizi bu doğrultuda yeniliyor ve geliştiriyoruz. Her yıl net satışlarının yaklaşık yüzde 3’nü AR-GE çalışmalarına ayıran bir marka olarak  sürekli teknoloji ve hijyen odağında bir çok yenilik geliştiriyoruz. Geberit Rimfree kanalsız klozetler de bunun en büyük örneği. Tamamen kanalsız olarak üretilerek kullanıcına birçok fayda getiren Rimfree’nin özgün tasarım dili,bakterilerin birikebileceği ve kokuların yayılabileceği kanalları barındırmayan teknolojisiyle banyolara en hijyenik çözümü getiriyor.

2021, Geberit Türkiye açısından nasıl bir yıl oluyor?

Geberit Türkiye olarak 2021 yılını oldukça başarılı geçirmekte olduğumuzu söyleyebiliriz. Mevcut ürünlerimizin yanında, vitrifiye ürünleri ve banyo mobilyalarımız ile pazarda etkili şekilde yer almaya devam ediyoruz. Büyümemizi sürdürülebilir kılan en önemli etkenlerden birisi ise Ar-Ge destekli inovatif çalışmalarımız. Bununla birlikte satış ve pazarlama stratejilerimiz ile oluşturduğumuz perakende çalışmalarımıza yönelik yatırımlar da pazarda büyümemizi ve yaygınlaşmamızı mümkün kılıyor. Özellikle teması sıfırlayan ürünlerimiz ve banyo mobilyası serilerimiz 2021’de de oldukça ilgi görüyor. Biz de bu ilgiyi karşılıksız bırakmamak için faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdürüyor, global trendleri iş süreçlerimize entegre ediyoruz.

Yeni dönemde belirlediğiniz mağazalaşma stratejisi kapsamında nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsunuz?

Bildiğiniz gibi ana faaliyet alanlarımızı boru ve banyo grubu olarak ikiye ayırıyoruz. Banyo bayilerimizde hayata geçirdiğimiz showroom konseptini Türkiye’de ve ihracat bölgelerimizde uyguluyoruz. Showroomların modern tasarımı Geberit’in üst düzey tecrübesiyle bir araya geldiği için konuyla ilgili olumlu geri dönüşler aldığımızı da rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun sürdürülebilirliği için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Mağazalaşma stratejisinde hedeflediğiniz bölgeler var mı? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere yatırım yapmayı planlıyorsunuz?

Ana hedefimizde Türkiye geneli ve tabii ki sorumlu olduğumuz ihracat bölgelerinin tamamı var. Az önce de bahsettiğim gibi bir bölgeyi diğerinden ayrı tutmadan Geberit’in global çaptaki vizyonunu daha geniş kitlelere yaymayı amaçlıyoruz.

Bayilerinizi belirlerken belirlediğiniz kriterler ve şartlar var mı? Bayilerden beklentileriniz nelerdir?

Yeni nesil Geberit ürünlerini nihai tüketicilere ulaştırabilme performansına sahip mevcut bayilerimizden ve potansiyeli olan yeni bayilerden talepler geliyor. Geberit Türkiye olarak geliştirdiğimiz stratejiler kapsamında bu talepleri sağlıklı bir biçimde analiz ediyoruz. En büyük amacımız Geberit’in anlatım dilini ve standart hizmet kalitesini eksiksiz bir biçimde geniş kitlelere yaymak. Bu kapsamda çalışmalarımız devam ediyor.

Önümüzdeki dönemdeki yatırım hedeflerinizi paylaşabilir misiniz?

2019 yılı sonunda Türkiye’de portföyümüze yeni eklenen ürünlerimizle birlikte ürün yelpazemizi sürekli genişlettik ve bu alandaki tecrübemizi kanıtladık. Geçtiğimiz yıl ve bu yılda da inovatif atılımlarda bulunarak sektörde fark yarattığımızı düşünüyorum. Öte yandan ihracatta bize bağlı olan ülkelerdeki bilinirliğimizi artırmak ve showroom konseptini genişletmek de planlarımız arasında yer alıyor.

Yeni nesil ürünlerimiz, alanında uzman ekibimiz ve showroom uygulamamızla büyüme hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bize güvenen sektör profesyonellerine ve tüketicilerimize kaliteli ve uzun ömürlü ürünler sunmaya devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER