Çarşamba, Aralık 6, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBanyo/MutfakCosentino Türkiye Ülke Direktörü Alper Şensan: “Yatırımlarımıza ve büyümeye devam ediyoruz”

Cosentino Türkiye Ülke Direktörü Alper Şensan: “Yatırımlarımıza ve büyümeye devam ediyoruz”

“Cosentino, global ölçekte hemen tüm pazarlarda çok hızlı büyüyor. Çok uzun zamandır günde 3 vardiya, 7/24 kesintisiz üretim yapıyoruz. Bu sebeple acil yeni üretim hatları yatırımları başladı. Dolayısıyla, yeni hatlar kurulup, kapasite artana kadar yeni pazarlar için acele etmiyor, mevcut olduğumuz yerlerde mevcut müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için gayret ediyoruz.”

Tasarım ve mimarlık dünyası için yenilikçi, yüksek değerli yüzeyler üreten Cosentino Grup, ilham veren tasarımlarıyla ön plana çıkıyor.

Kendi segmentlerinde öncü markalar olan Silestone, Dekton veya Sensa by Cosentino ile ev ve kamusal alanlar için teknolojik açıdan gelişmiş mekan ve yüzeyler oluşturan firma, sürdürülebilirlik konusunda da en fazla yatırım yapan şirketlerden.

Cosentino Türkiye Ülke Direktörü Alper Şensan ile geliştirdikleri ürünler, proje çalışmaları, satış faaliyetleri ve yatırım planlarını konuştuk.

Sektördeki gelişmeler ve bu gelişmelere paralel olarak gündeminizdeki konulardan biraz bahseder misiniz?

Türkiye, bizim için çok önemli bir ülke ve çok hızlı büyüyoruz. Büyümemizin itici gücü olarak bünyemizde bulunan Silestone, Dekton ve Sensa markalarımızın altyapısında bulunan yüksek teknoloji sayesinde yenilikçi, gelişmiş ve farklı yüzeyler elde edebiliyor olmamızı gösterebilirim. Türkiye’de bu tip yenilikleri talep eden, takip eden ve hemen benimseyen çok dinamik bir sektör yapısı mevcut. Pandemi süresince canlı kalan yapı sektörü bizi gelecek dönemde daha da hızlı büyümek için motive etti. Bu bağlamda dünyanın en büyük 17 şehrinde bulunan Cosentino City Center isimli çok büyük showroomlarının bir örneğini 2022 başında İstanbul’a da kazandıracağız.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz proje ve ürün çalışmalarıyla ilgili birkaç örnek verebilir misiniz?

Cosentino Group olarak 2021’de 350 milyon euro yatırım yaptık. Yatırımların yüzde 85’i Cosentino’nun İspanya’daki tesislerinde üretim kapasitesini artırmak, otomasyon ve robotik üretim sistemlerini geliştirmek için gerçekleşti. Cosentino olarak 120’den fazla şehirdeki satış depolarımız ve ofislerimiz ile 80 ülkeye satış yapıyoruz. 2021 yılında grup çalışanlarımızın toplam sayısı 68 farklı uyruktan 5 bini aşkın çalışana yükseldi. Cosentino olarak, 2021’de 640 yeni iş pozisyonu yaratarak istihdam planında da yıllık hedefimizi tutturduk.

Cosentino Grup olarak İspanya’da faaliyete geçirilen en büyük ve Avrupa’nın en büyüklerinden biri olacak olan fotovoltaik öz tüketim tesisinin inşaatına başladık. Şu an tamamen solar enerjiden sağlanan elektrik ile çalışan üretim tesislerimiz, 2022’nin ilk yarısında faaliyete geçmesi planlanan projemiz ile yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 25’ini kendimize ait solar enerji tesislerimizden sağlayacağız.

Bu yıl ilk kez Cosentino olarak mobilya serisinin ilk örneği olan Dekton Slim Capsule Koleksiyonu’nu tanıttık. Yeni konseptte kendilerine özgü tasarım stilleriyle 5 ayrı sanat eseri bulunuyor.

Ayrıca doğal taş endüstrisinde devrim yaratan markamız Silestone’un ilk Karbon Nötr koleksiyonu Sunlit Days’i tanıttık. Sunlit Days koleksiyonu tüm yaşam döngüsü boyunca karbondioksit emisyonlarını dengelemeyi taahhüt ediyor. Bu amaçla yönetmeliklere uygun, Gönüllü Karbon Piyasası çerçevesinde, gönüllü dengeleme projeleri gerçekleştiriyoruz. Bu girişimimiz aynı zamanda deniz tabanının korunmasına yönelik bir ortaklık programını da içeriyor. Koleksiyonumuzun üretim süreci, bileşiminde yüzde 99 yeniden kazanılmış su, yüzde 100 yenilenebilir enerji ve minimum yüzde 20 geri dönüştürülmüş hammadde kullanıyor. Mineral hammaddelerden ve geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşan hibrit bir formülle doğaya saygılı ürünleri müşterilere sunuyoruz.

Şirketimizin geliştirdiği HybriQ+ teknolojisinden de bahsetmek isterim. Geliştirdiğimiz teknoloji ile hibrit yüzeylerin imalatında cam gibi yüzde 20’si geri dönüştürülmüş malzemelerden üreterek çevreci bakış açısını ürünlerimizde kullanıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Türk mimarlığının Oscarı olarak adlandırılan TürkSMD 14’üncü Mimarlık Ödülleri’ne ana sponsor olduk. Bu yıl Cosentino Türkiye olarak da Trek Trakya Bisiklet Kulübü’ne sponsoru olduk.

Ar&Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz? Ne tür çalışma ve yenilikler söz konusu?

Cosentino’nun, doğal taş endüstrisinde devrim yaratan markası Silestone ve Dekton markalı yüzeyleri üretip insan hayatına değer katan çözümler sunuyoruz. Dünya genelinde ve Türkiye’de önemli inşaat projelerinin hemen hepsinde ürünlerimiz yer alıyor. Şirketimiz, yapılara estetik ve fonksiyonel açıdan değer katmaktadır. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlarla N-Boost, Xgloss gibi yüzey alanında çığır açan yeniliklerimizle, 100’ün üzerindeki rengi ve farklı yüzey dokularımızla yapılara estetik dokunuşlar yapıyoruz.

Ürünlerimiz mermer ve granitten çok daha fazla yüksek çizilme direnci, leke direnci ve uzun ömür sunuyor. Mutfak asitlerine ve darbelere karşı aşırı dayanıklı olması her geçen gün daha çok talep görmelerini sağlıyor. Doğal taşlar ile kıyaslanmayacak kadar çok renk ve desen imkanı ise tasarımcılara çok daha zengin alternatifler sunuyor.

Yeni pazar çalışmaları ve pazardaki gelişmelerle ilgili bilgi verir misiniz?

Cosentino, global ölçekte hemen tüm pazarlarda çok hızlı büyüyor. Çok uzun zamandır günde 3 vardiya, 7/24 kesintisiz üretim yapıyoruz. Bu sebeple acil yeni üretim hatları yatırımları başladı. Dolayısıyla, yeni hatlar kurulup, kapasite artana kadar yeni pazarlar için acele etmiyor, mevcut olduğumuz yerlerde mevcut müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için gayret ediyoruz.

Yatırım planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Cosentino Türkiye olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de açtığımız Cosentino Center’lar ile satış ağımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında, bu sene başında ülkemizin en büyük doğal taş firmalarından biri olan Doğa Grubu ile alt bayilik anlaşması yaparak, ülkemizin en önemli oyuncularından birini yanımıza aldık.  Bu süre zarfında sürekli ek istihdam yaratarak, daha fazla pazarlama ve tanıtım yatırımlarına ağırlık verdik ve sürekli pazar payımızı genişlettik.

2022 yılı başında İstanbul’da mimarlara ve son kullanıcılara ürünlerimizi yakında tanıtıp anlatabileceğimiz büyük bir showroom açmayı ve istihdamı artırmayı planlıyoruz.  Çalışmalarına şimdiden başladık.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Ülkemizin ekonomisi tarihsel olarak bakıldığında hemen her 4-5 senede bir dalgalanlamalar yaşıyor olsa da ana trendinin yukarı yönde olduğunu görüyor ve o doğrultuda uzun vadeli planlar ile ilerliyoruz.  Pandemi koşullarından olumlu yönde etkilenen nadir sektörlerden biri olan yapı malzemeleri sektörünün önemli bir oyuncusu olarak, yatırımlarımıza ve büyümeye devam ediyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER