Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaBanyo/MutfakAlbox Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Sağlam: “Biz inovasyona önem veren bir firmayız”

Albox Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Sağlam: “Biz inovasyona önem veren bir firmayız”

“Ürünlerimizin tasarımları kadar teknolojik işlevselliğine de önem veriyoruz. Bu anlamda 300 dereceye kadar yanmaz tezgahtan üzerinde hiçbir mikrop barınmasına izin vermeyen nanoteknolojik mutfaklara, patlamaz camdan üretilen mutfak dolabından boyunuza göre ayarlayabileceğiniz mutfağa kadar sürekli yeni ürünleri ürün gamımıza ekliyoruz.”

Klasik mutfaktan modüler mutfaklara, tüm ahşap ev mobilyasına kadar birden fazla alanda geliştirdiği ürün ve kreasyonlarla sektörün önemli oyuncularından olan Albox; ortaya koyduğu yeni tasarımlarla evlerdeki konfor alanını genişletiyor. Değişen ihtiyaçlara birbirinden renkli modellere sahip ürünlerle cevap veren marka, bu başarıyı performansı Ar&Ge ve inovasyon alanında yaptığı yatırımlarla temellendiriyor.

Albox Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Sağlam ile üretim metodları, yeni pazar arayışları, tasarım ve inovasyondaki yenilikler ve yatırım planları hakkında konuştuk.

Sektördeki gelişmeler ve bu gelişmelere paralel olarak gündeminizdeki konulardan biraz bahseder misiniz?

Sektörümüz sürekli büyüyor. Yakın bir zamana kadar marangozların yaptığı mutfaklar geçerliyken, şu an hazır mutfakta yepyeni bir döneme geçtik. Raylı dolaplardan dolap içi aydınlatmalara, ada mutfaklardan mutfakla eş zamanlı olarak gelişen elektrikli mutfak aletlerine kadar her şey günün trendlerine göre hızla gelişiyor. Bugün gündemimize baktığımız zaman artık yemek yeme alanından yaşam alanına çevrilen mutfaklardan maksimum konfor sağlayacak, keyifle vakit geçirilecek alanları oluşturmaya gayret ediyoruz. Tasarım kadar işlevsellik de önemli gündem maddelerimiz.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz proje ve ürün çalışmalarıyla ilgili birkaç örnek verebilir misiniz?

Pandemiyle birlikte erkeklerin de mutfağa girmesi bizleri inovasyona sürükledi. Mesela; erkekler büyük mutfaklarda çalışmaktan hoşlanıyorlar ve aynı zamanda her şey onların elinin altında olmalı. Dijital ekranlı kapaklarda bir yandan video’larını izlerken bir yandan da yemeklerini yapabilecekleri çok özel bir ürünümüzü piyasaya sunmak üzereyiz. Yılın ikinci yarısında mağazamızda bu çok özel ürünü görebileceksiniz. Aynı zamanda ofislerin evlere taşınmasıyla birlikte mutfak tezgahının altından çıkan çalışma masalarından nano teknolojisi sayesinde üzerinde mikrop barındırmayan, antibakteriyel mutfaklara kadar yepyeni modelleri ürün gamımıza dahil ettik. Özellikle Bozcada, Fethiye, Bodrum gibi yazlık bölgelere çok fazla iş yapmaya başladık. 2021 yılını da aynı tempoyla geçirdik diyebiliriz.

Ar&Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz? Ne tür çalışma ve yenilikler söz konusu?

Biz inovasyona önem veren bir firmayız. Ürünlerimizin tasarımları kadar teknolojik işlevselliğine de önem veriyoruz. Bu anlamda 300 dereceye kadar yanmaz tezgahtan üzerinde hiçbir mikrop barınmasına izin vermeyen nanoteknolojik mutfaklara, patlamaz camdan üretilen mutfak dolabından boyunuza göre ayarlayabileceğiniz mutfağa kadar sürekli yeni ürünleri ürün gamımıza ekliyoruz. Şu anda da çok büyük ses getireceğimiz bir projenin çalışmalarını yürütüyoruz. Şu an test aşamasında ve sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Şu kadarını söyleyecek olursak yakın bir zamanda artık mutfaklar da dile gelecek, siz ne derseniz onu yapacak.

Yeni pazar çalışmaları ve pazardaki gelişmelerle ilgili bilgi verir misiniz?

ALBOX olarak ana hedefimiz Avrupa ve ABD’deki pazar payımızı artırabilmek. Pandemi süreci yaşanan tedarik zincirindeki bozulmadan dolayı Türkiye’nin yıldızının parladığı bir dönem oldu ve mobilya sektörü de pastadan çok iyi bir pay aldı ve almaya da devam ediyor. Biz de bu anlamda mevcut pazarlarımızı derinleştirmek ve bu pazarlarda yerimizi sağlamlaştırmak üzere mağaza açma üzerine çalışmalarda bulunuyoruz.

Yatırım planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

İhracatımızı mağazacılık yoluyla hızlandırmak gibi bir hedefimiz var. Yurt dışındaki güçlü rakiplerimize rağmen Türk ürünlerine karşı kötü algıyı yıkıp hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Bursa, Antalya, Samsun, Konya, Şanlıurfa illerinde devam eden yetkili satıcılık görüşmeleri arasından tercihimizi yaparak 6 noktada ALBOX’ı açmayı hedefliyoruz. Yurt dışında ise 3 yeni nokta dahil olacak. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde fabrikamızı taşıyacağız. Hedefimiz 10 bin metrekarelik bir alanda 100 kişilik bir istihdamla yol alabilmek.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER