Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaAsansör/Taşıma SistemleriTK Elevator Türkiye CEO’su Artuğ Özeren: “Sürdürülebilirlik şirketimizin önem verdiği konuların başında...

TK Elevator Türkiye CEO’su Artuğ Özeren: “Sürdürülebilirlik şirketimizin önem verdiği konuların başında yer alıyor”

“TK Elevator olarak, şehirleri ve binaları daha akıllı ve yaşanılası yerler haline getirirken kentleşmenin zorluklarının üstesinden gelen yenilikçi mobilite çözümlerine yatırım yapıyoruz.”

Dünya çapında 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren TK Elevator, 1000’den fazla satış ve servis ofislerinde çalışan yaklaşık 50 bin çalışanıyla makine dairesiz asansörler, kentsel mobiliteyi artıran yürüyen merdivenler, yürüyen bantlar, gerçek zamanlı akıllı asansör sistemleri ve halatsız asansörler sektörlerinde dünyanın önde gelen firmalarından biri. Asansör üretimi, montaj ve bakım hizmetlerinden yürüyen merdivenlere, yürüyen bantlara, kaldırma platformlarına, ev ve merdiven asansörlerine kadar her türlü ürün ve hizmeti sunan firma, konut başta olmak üzere ulaşım, sağlık, AVM gibi çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor.

TK Elevator Türkiye CEO’su Artuğ Özeren ile bir röportaj çalışması gerçekleştirdik. “Toplu taşıma çözümlerimizle metrolar ve havaalanları için önemli bir çözüm ortağı oluyoruz ve bu alanlarda sorunsuz ve kesintisiz mobilite sağlıyoruz. Aynı zamanda konutlar, oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri, ofisler için özel çözüm ürünleri sunarak, bu yapıları geleceğin modern şehirlerine hazırlıyoruz.” şeklindeki ifadeleriyle çalışmalarını kısaca özetleyen Özeren; Türkiye’nin TK Elevator için oldukça önemli bir pazar olduğunun da altını çizdi.

Gündeminizdeki konu başlıklarından biraz bahseder misiniz?

Dünya çapında 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren TK Elevator, 1000’den fazla satış ve servis ofisi ile yaklaşık 50 bin çalışanıyla makine dairesiz asansörler, kentsel mobiliteyi artıran yürüyen merdivenler, yürüyen bantlar, gerçek zamanlı akıllı asansör sistemleri ve halatsız asansörler sektörlerinde dünyanın önde gelen firmalarından birisiyiz. Şirket olarak; asansör üretimi, montaj ve bakım hizmetinden asansörlere, yürüyen merdivenlere, yürüyen bantlara, kaldırma platformlarına, ev ve merdiven asansörlerine kadar her türlü ürün ve hizmeti sunuyoruz. Türkiye de TK Elevator için oldukça önemli bir pazar. Konut başta olmak üzere, ulaşım, sağlık, AVM gibi çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyoruz. Toplu taşıma çözümlerimizle metrolar ve havaalanları için önemli bir çözüm ortağı oluyoruz ve bu alanlarda sorunsuz ve kesintisiz  mobilite sağlıyoruz. Aynı zamanda konutlar, oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri, ofisler için özel çözüm ürünler sunarak, bu yapıları geleceğin modern şehirlerine hazırlıyoruz.

TK Elevator olarak, geçtiğimiz yıl hastanelerden ulaşıma kadar birçok kamu projesinde yer aldık. Bu da bize bu alanda oldukça fazla deneyim kazandırdı. 2021 yılında yine konut, hastane, metro ve havalimanı projelerine ağırlık vereceğiz. Elde ettiğimiz deneyimi daha fazla insana ulaştırarak, hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Bunlara ilave olarak, konut sektöründe hemen her segmentte daha aktif bir yapıya evrileceğiz. Bunların etkisi 2022 yılında daha fazla hissedilecek.

Ar&Ge yatırımlarınız ve çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Son yenilikleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

TK Elevator olarak, kesintisiz mobilite çalışmalarımız doğrultusunda, gerçek zamanlı, öngörülü bakım sistemimiz MAX’ın gelecek teknolojileri arasında olacağını düşünüyoruz. Microsoft ile birlikte geliştirilen ilk gerçek zamanlı, bulut tabanlı öngörülü bakım sistemi MAX’ın Türkiye’ye entegre çalışmalarımız başladı. Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümü ile gerçek zamanlı tanılama yoluyla hizmet dışı durumları azaltarak asansör kullanılabilirliğini önemli ölçüde artıracak. MAX, bakım sorunlarını ortaya çıkmadan önce tahmin ediyor, bileşenleri ve sistemleri yaşam döngüleri sona ermeden önce değiştirme ihtiyacını işaretleyerek servis hizmetlerini güçlendiriyor.

TK Elevator olarak, İstanbul’un geniş ve büyümekte olan metro sisteminin dikey taşıma ekipmanlarının teminine öncülük ediyoruz. Şirketimiz, metro hatlarında tutarlı ve bütünsel bir rol üstleniyor. İstanbul’un en kalabalık metro hattı olan Hacıosman-Yenikapı metro hattında asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bantlarımızla günlük ortalama 500 bin kişiye hizmet veriyoruz. Yine Avrupa Yakası’nın ilk sürücüsüz hattı M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında 225 yürüyen merdiven ve 108 asansör ile mobilite kazandırdık. 2 kıtayı denizin altından bağlayan, çok özel bir proje olan, İstanbul ve Kocaeli arasında hizmet veren Marmaray’da teknoloji ve çözümlerimizle yer alıyoruz. Yapımı devam eden Ataköy-İkitelli, Kirazlı-Bakırköy İDO ve Başakşehir-Kayaşehir metro hatlarında da imzamız yer alacak.

Yine sağlık tarafında geçtiğimiz yıl İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin yürüttüğü İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yeniden inşa edilen Prof. Dr. Süleyman Yalçın Göztepe Şehir Hastanesi ve Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde yer alan deprem izolatörlerinin olduğu kata inen asansörler sektöre kazandırdığımız önemli çözümler arasında yer alıyor. Covid-19 hastaları için de kullanılan, her iki hastanede toplam 23 asansör ve 6 yürüyen merdiven kurulumu ile tüm mobilite çözümlerini sağladık. Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını ile mücadele için büyük önem arz eden bu projede; asansör ve yürüyen merdivenlerimizi içinde bulunduğumuz zorlu süreçte tamamladık. Hastanenin açılmasında, salgınla mücadele için gerçekleştirilen bu önemli projede paydaşlardan biri olduk.

Yeni pazar hedefleri ve yatırım planlarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

TK Elevator olarak yeni momentum asansörlerimizi ile Türkiye dâhil olmak üzere Avrupa ve Afrika’daki yüksek hızlı bina segmentindeki pazarımızı genişletiyoruz. İki farklı yüksek hızlı, momentum 200 ve momentum 300 asansör, yüksek performans, enerji verimliliği ve proje ihtiyacına göre özelleştirme imkânları sağlamak üzere tasarlandı. TK Elevator’ın Alman mühendislik uzmanlığını temel alan asansörler, gökdelenler konusunda uzman kişilerden oluşan küresel bir ekip tarafından, gökdelenlerin hızla artan mobilite ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirildi. TK Elevator’un teknoloji merkezi Almanya’daki Rottweil Test Kulesi’nde test edilen momentum asansörleri, 7 m/sn’de sadece 8 mg’lik yatay ve dikey titreşim, düşük ses seviyesi ve yüksek asansör kuyu boşluğu verimliliği ile üstün yolculuk kalitesi sunuyor. Minimum karbon ayak izi ve ISO 25745-2 yönetmeliklerine göre enerji performansında A sınıfı derecelendirmeye ulaşan bu asansörler, gelişmiş sürdürülebilirlik standartları sunuyor.

Asansör ve yürüyen merdivenleri daha akıllı ve etkili hale getirmek üzere tasarladığımız yenilikçi asansör geliştirici ailesi AGILE’nin de çalışmalarını bitirdik. Bu teknolojimizle asansör trafik akışını ve asansör performansını geliştirirken aynı anda estetik bir görüntü sunuyoruz. Bir diğer teknolojimiz olan ve sektörde oldukça ses getiren MULTI ile asansörleri geleceğin şehirlerine hazırlıyoruz. MULTI, birden fazla kabini aynı kuyu boşluğunda yatay ve dikey olarak hareket ettirerek yeni mimari projelere kapı açacak.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

TK Elevator olarak, şehirleri ve binaları daha akıllı ve en yaşanılası yerler haline getirirken kentleşmenin zorluklarının üstesinden gelen yenilikçi mobilite çözümlerine yatırım yapıyoruz. Sürdürülebilirlik şirketimizin önem verdiği konuların başında yer alıyor. Sürdürülebilirliğin ayak izini azaltma konusunda olumlu bir etkisi olduğunu düşünüyoruz ve bunu farklı yönleriyle ele alıyoruz. Sürdürülebilirlik yolundaki ilerlememiz, toplumun ihtiyaçlarını, çevreyi ve aldığımız her kararda işimizi düşünmemize yardımcı oluyor. Tüm çalışanlarımızın sonraki nesiller için sürdürülebilir bir gelecek oluşturma konusunda bilinçli bir katkıda bulunmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Bu çerçevede TK Elevator, global kâr amacı gütmeyen çevresel kuruluş CDP tarafından kurumsal sürdürülebilirlik alanında lider seçildi. CDP, iklim değişikliğine karşı sağladığımız katkılardan dolayı şirketimizi seçkin isimlerin yer aldığı “A Listesine” aldı. Böylece şirketimiz karbon ayakizini azaltma, iklimsel riskleri hafifletme ve düşük karbon ekonomisini geliştirme alanlarındaki eylemleri küresel boyutta tanınmış oldu.

Ayrıca,Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UN Global Compact) imzalayarak dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifinin üyesi olduk. Sözleşmeyle birlikte bağımsız bir şirket olarak, sürdürülebilir bir gelecek, insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzluğa karşı küresel ölçekte verilen mücadeleye katkı anlamında kararlılığımızı da gösteriyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER