Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaAsansör/Taşıma SistemleriTK Elevator CEO’su Artuğ Özeren: “Ar-Ge çalışmalarımızla rekabetimizi desteklemeyi ve her zaman...

TK Elevator CEO’su Artuğ Özeren: “Ar-Ge çalışmalarımızla rekabetimizi desteklemeyi ve her zaman bir adım önde olmayı hedefliyoruz”

thyssenkrupp Elevator geçen yıl gerçekleşen bir satın almadan sonra isim değiştirerek TK Elevator olmuştu. Bu satın almayla bağımsız bir şirkete dönüşen TK Elevator şimdi yeni global markası olan TKE ile insan odaklı hizmet veren servis markası olarak asansör sektörünün en üstünde konumlanıyor.

TK Elevator CEO’su Artuğ Özeren ile son gelişmeler ışığında ortaya çıkan yenilikleri, geliştirdikleri projeleri ve önümüzdeki döneme dair planlarını ele almaya çalıştık.

Bu yılın ilk çeyreğini hemen hemen geride bırakmaktayız. 2021 yılı beklentileriniz doğrultusunda mı şekilleniyor? Kısaca neler söylemek istersiniz?

Ağustos 2020 tarihinde uluslararası özel sermaye şirketleri Advent International ve Cinven, thyssenkrupp Elevator’ı satın aldı. Bu satın almayla birlikte markamız ve şirket adımız değişti yolumuza bağımsız bir şirket olarak devam ediyoruz. Bu gelişmeler bizim için son derece heyecan verici. Bağımsız bir şirket olmanın bize daha da hız kazandıracağını ve bu hızın da elimizi güçlendireceğini söyleyebilirim.

Pandemiyle geçen 2020 yılı bizim açımızdan oldukça başarılı geçti. Ulaşım, sağlık ve alışveriş merkezi gibi oldukça önemli referans niteliğindeki projelerde yer aldık. Konut projelerinde de oldukça başarılı işlere imza attık.  2020 yılında İstanbul’un her geçen gün daha fazla büyüyen metro hattı ağına dikey ve yatay taşıma ekipmanlarımızla mobilite kazandırdık. Avrupa Yakası’nın sürücüsüz hattı M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattına, 225 yürüyen merdiven ve 108 asansörle mobilite sağladık. Günlük ortalama 500 bin yolcu kapasitesiyle en yoğun hatlarından olan Hacıosman-Yenikapı metro hattında, asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bantlarımızla hizmet veriyoruz. Yine İstanbul için oldukça önemli olan Marmaray’da teknoloji ve çözümlerimizle insanlara konforlu bir mobilite deneyimi yaşatıyoruz. Yapımı devam eden ve şehrin en önemli hatlarına dönüşecek Ataköy-İkitelli, Kirazlı-Bakırköy İDO ve Başakşehir-Kayaşehir metro hatlarında da yine TK Elevator imzası olacak. Sağlık tarafında da pandemiyle mücadelede önemli rol oynayan ve geçtiğimiz yıl yenden inşa edilen Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi ve Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’ne teknoloji ve çözümlerimizle mobilite kazandırdık. 23 asansör ve 6 yürüyen merdiven kurulumunu tamamlayıp, hastane projelerinin mobilite çözümlerini teslim ettik. Böylesine bir dönemde halk ve toplum sağlığı için son derece önemli bir projenin parçası olmak bizim için son derece gurur verici, işimizin önemini anlatan bir proje oldu.

Algorythm Moscow, Russia Moscow City

2020 yılında gösterdiğimiz başarılarımızın devamını 2021 yılının ilk çeyreğinde de sürdürüyoruz. Bu dönemde 2020 yılında satışını yaptığımız projelerimizin kurulumlarına devam ettik, birçok projemizin kurulumlarını tamamlayıp teslim ettik ve yeni projeler için yeni görüşmeler gerçekleştirdik. Şirket olarak, kamu projelerinde oldukça fazla deneyime sahibiz. Metro ve hastane projeleriyle de bu deneyimimizi pekiştirdik. Konut başta olmak üzere 2021 yılında yine hastane, metro ve alışveriş merkezi gibi projelere odaklanacağız. Bu alanlarda elde ettiğimiz deneyimi ve sürdürülebilir başarı ivmesini daha da yukarı taşıyacağız. Teknoloji ve çözümlerimizi kamu ve özel projelerle daha fazla insana ulaştırarak, hayatlarını kolaylaştıracak ve farklı bir mobilite deneyimi yaşatacağız. 

Önümüzdeki dönemde, rekabet gücünüzü nasıl artırmayı düşünüyorsunuz? Hangi ürün ya da hizmetlerinizle ön planda olacaksınız?

TK Elevator olarak, teknoloji ve ürünlerimize oldukça güveniyoruz. Bunun yanı sıra hızlı aksiyon alabilen, anlık gelişmelere çözüm üreten yapımız bizim her zaman bir adım önde olmamızı sağlıyor. Ayrıca güçlü ekonomik yapımız, tecrübeli insan kaynağımız ve güçlü küresel ağımızla geçmiş yıllarda olduğu gibi önümüzdeki dönemde rekabetimizde itici güç olacak. Yine şirketimizin en güçlü kaslarından olan Ar-Ge çalışmalarımıza rekabetimizi desteklemeyi ve her zaman bir adım önde olmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda da Ar-Ge yatırımlarımıza ağırlık verirken günün ihtiyaçları, çevre ve enerji tasarrufu gibi topluma ve dünyamıza değer katan alanlara yöneliyoruz. Pandemi nedeniyle her geçen gün kullanımı artan dijital, temassız teknolojiler ve nesnelerin interneti gibi alanlar yoğunlaştığımız konular arasında yer alıyor.

Fahrtreppe Fahrtreppen ThyssenKrupp Quartier

Bu doğrultuda TK Elevator olarak, Microsoft ile geliştirdiğimiz ilk gerçek zamanlı, bulut tabanlı öngörülü bakım sistemimiz MAX’ı Türkiye’ye entegre çalışmalarımızı başlattık. Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümümüz, gerçek zamanlı tanılama yoluyla hizmet dışı durumların önüne geçerek asansör kullanılabilirliğini önemli ölçüde artıracak. MAX, kestirimci yapısıyla bakım sorunlarını ortaya çıkmadan tahmin ediyor, bileşenleri ve sistemleri yaşam döngüleri sona ermeden değişim ihtiyacını işaretleyerek servis hizmetlerini farklı bir boyuta taşıyor. Böylece bina yöneticilerini ve kullanıcıları hizmet dışı asansörlerin oluşturduğu hayal kırıklığından ve rahatsızlıktan kurtarıyoruz. Kontrol dışı arıza ve kesintilerin önüne geçerek her an hazır ve güvenli bir mobilite sağlıyoruz.

Asansör ve yürüyen merdivenleri daha akıllı ve etkili hale getirmek üzere tasarladığımız, yenilikçi asansör geliştirici ailesi AGILE’nin çalışmalarını tamamladık. Bu teknolojimizle asansör trafik akışını ve asansör performansını geliştirirken aynı anda binaların estetiğini artıracağız. İnanlara asansör kullanımında teknolojiyle farklı bir deneyim yaşatacağız. Bir diğer teknolojimiz olan ve sektörde oldukça ses getiren MULTI ile asansörleri geleceğin şehirlerine hazırlıyoruz. MULTI, birden fazla kabini aynı kuyu boşluğunda yatay ve dikey olarak hareket ettirerek yeni mimari projelere izin veren bir kapı açacak.

Temassız asansörlerimizle kullanıcıların, asansör butonlarına temas etmeden asansörü çağırarak istediği kata gitmelerini sağlıyoruz. Asansörlerimizdeki bu yeni özelliğimizle kullanıcının yapması gereken tek şey; bulunduğu kattaki QR kod okuyuculu cihazının (akıllı telefon, tablet, vs.) kamerasına QR kodunu okutmak ve gitmek istediği katı seçmek. Tüm bu teknolojilerimizle sektöre yön vermeye ve insanların hayatına her alanda mobilite sağlamaya devam edeceğiz. 

Fahrsteig am Flughafen Dubai Moving Walk at Dubai Airport

Son Olarak Eklemek İstedikleriniz

Hayata mobilite kazandırırken çevremize ve çalışanlarımıza sorumluluğumuzu da her zaman yerine getireceğiz. Bu doğrultuda da Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UN Global Compact) imzalayarak dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifinin üyesi olduk. Sözleşmeyle birlikte bağımsız bir şirket olarak, sürdürülebilir bir gelecek, insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzluğa karşı küresel ölçekte verilen mücadeleye katkı anlamında kararlılığımızı da göstermiş olduk.

Ayrıca ürünlerimizin yanı sıra çevreye duyarlı atılımlarımızla da ulusal ve uluslararası arenada birçok başarıya ulaşıyoruz. Şirket olarak, global kâr amacı gütmeyen çevresel kuruluş CDP tarafından kurumsal sürdürülebilirlik alanında lider seçildik. CDP, iklim değişikliğine karşı verdiğimiz mücadeleden ötürü, şirketimizi seçkin isimlerin yer aldığı “A Listesine” aldı. Bu sayede, şirketimizin emisyonları azaltma, iklimsel riskleri hafifletme ve düşük karbon ekonomisini geliştirme alanlarındaki eylemleri tanınmış da oldu.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER