Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaAsansör/Taşıma SistemleriOtis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren: “Yeni normlara hızla adapte olduk ve...

Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren: “Yeni normlara hızla adapte olduk ve insanlara güven vermeyi hedefledik”

İnsanlara daha yüksek, daha hızlı, daha akıllı bir dünyada iletişim ve gelişim özgürlüğü vermeyi kendisine vizyon edinen Otis Türkiye, Emniyet, Etik ve Kalite’den ödün vermeden çalışmaya, üretmeye ve dünyayı hareket halinde tutmaya devam ediyor. Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren ile sektördeki yenilikler, bu yenilikler ışığındaki çalışmaları ve hedefleri üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

İnşaat sektöründeki son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Otis Türkiye olarak, insanlara daha yüksek, daha hızlı, daha akıllı bir dünyada iletişim ve gelişim özgürlüğü vermek vizyonumuzu sürdürüyoruz. Temel değerlerimiz olan Emniyet, Etik ve Kalite’den ödün vermeden çalışmaya, üretmeye ve dünyayı hareket halinde tutmaya devam ediyoruz. Servis hizmeti ya da yeni projelerin satış ve montajında tek bir önceliğimiz bulunuyor; müşterilerimizin, kullanıcılarımızın ve çalışanlarımızın her gün evine sağlıklı dönmeleri. Bu stratejimiz sayesinde pandemi dönemindeki yeni normlara hızla adapte olduk ve insanlara güven vermeyi hedefledik.

Bu ilkelerle yola çıkarak tüm dünyadaki güncel gelişmeleri takip ettik ve global ekiplerimizden destek aldık. Ofis çalışanlarımız uzaktan çalışmaya ve izole bir şekilde işlerini yürütmeye adapte oldular. Tüm müşterilerimiz de bu dönemde benzer modeli benimsediği için kolaylıkla işlerimizi yürütmeye devam ettik. Saha çalışmalarında ise, sahada kesintisiz tüm müşterilerimiz için çalışmaya devam ettik. Özellikle sağlık kuruluşlarında hiç durdurmadık. Hastane asansörlerinin ve sağlık personellerinin konakladığı hotellerin 24 saat kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağladık ve bu müşterilerimize özel ayrıcalıklı hizmetler sunduk. Üretim tesislerimizde yerel yönetimin uyguladığı yasaklara tam uyum sağladık ve tüm çalışanlarımız için maske, dezenfektan, günlük ateş ölçümü, siperlik, eldiven kullanımı gibi önlemlerle Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerini göz önünde bulundurarak çalışmaya devam ettik.

Bu gelişmeler ışığında sürdürülebilirlik ve müşteri memnuniyeti noktasında ne tür planlar geliştiriyorsunuz?

Pandemi döneminde saha çalışmalarımız hiç aksamadan devam etti ve özellikle sağlık çalışanlarının yanında olmaktan büyük gurur duyduk. Hastane ve benzeri sağlık kuruluşlarının 7 gün 24 saat aksamadan, kesintisiz hizmet sunabilmesi için bizler de elimizdeki tüm imkanları kullandık, kullanmaya devam ediyoruz.

Yeni sezon için hazırlamış olduğunuz trend ürünleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

İlk olarak asansörlerde;

–          kişi sayısı sınırlaması,

–          kabin tavanına Ultraviole-C aydınlatma montajı,

–          Kabin üstüne plasma fan montajı ile kabine giren havanın dezenfeksiyonu,

–          CompassPlus Akıllı Yolcu Yönlendirme Sistemi ile daha az temas,

–          eCall ile uzaktan asansör çağırma teknolojisi,

–          en önemlisi temassız çağrı butonu ile temassız yolculuk

yürüyen merdiven ve yollarda ise;

  • monte ettiğimiz UVC light sistemi, COVID-19’dan çok önce devreye alındı. İlk olarak 2011 Otis global mühendislik toplantısında gündeme gelen ve Ar-Ge kapsamına alınan bir konuydu. Otis olarak 2011’den beri üzerinde çalıştığımız ve global olarak 2018 yılında satışa sunduğumuz ürünlerimizden biri. 2018’den beri tüm dünyada kullanımda olan bir ürün. Elbette bu ve benzeri ürünlerin farkındalığı pandemi ile beraber arttı ve daha çok tercih edilmeye başlandı.

Özellikle yürüyen merdivenlerde kullanıcıların güvenle el bandına tutunmaya devam etmesini istiyoruz. Ani elektrik kesintileri gibi durumlarda, kullanıcı güvenliği için en önemli konulardan biri. UV-C ışığının virüs ve bakterilerin DNA’sına zarar verdiği bilindiği için el bandının etrafını saracak şekilde her turda bu ışığa maruz kalmasını sağlıyoruz. El bandı, 205 – 280 nm dalga boyundaki UV-C ışığa yaklaşık 3-4 cm mesafeden maruz kalıyor ve kullanıcılara hijyenik bir deneyim sunuyor.

–         Bunun yerine antibakteriyel malzemeden yapılan el bantları da bir opsiyon olarak sunuyoruz. BU el bantlarının antibakteriyel olduğunu el bandı üzerindeki logodan da kullanıcılar anlayabiliyor.

–         merdiven basamaklarında sosyal mesafe için basamak işaretleme gibi yeni normalde müşteri ve kullanıcı güvenli ve emniyetli seyahat için yeni ürün ve önerilerimiz bulunmaktadır.

Ve tabi ki tüm çalışanların maske ve diğer kişisel koruyucu donanımları kullanması, ürünlerin ve kullandıkları araçların dezefeksiyonu gibi Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği hijyen kurallarını uygulamaya aldık.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Özellikle temassız çağrı sistemi gibi kolay kurulum imkanı bulunan ürünlerin hızla tercih edilmeye başlandığını görüyoruz. Uzaktan asansör çağırma ve akıllı yolcu yönlendirme sistemlerinin ofis binalarıyla sınırlı kalmayıp hotel, alışveriş merkezleri ve konutlara da gireceğini düşünüyoruz. Akıllı yolcu yönlendirme sistemi, gitmek istedikleri katı asansör kabinine binmeden önce seçen yolculara, hangi asansörün atandığını seçim yaptıkları ekranda gösterir. Yolcular, kendilerine atanan asansör kabinine doğru yönelirler, kabine binerler, herhangi bir butona basmadan erişmek istedikleri katta duran asansör kabininden inerler. Akıllı yolcu yönlendirme sistemi, aynı ya da yakın katlara giden kişileri aynı asansör kabinine yönlendirir ve belirlenen sayı sınırı içinde akıllı bir gruplama yapar. Kullanıcı konforunu arttıran ve güven veren bu ürünlerin daha da yaygınlaşacağına inanıyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER