Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaAlüminyum SistemleriSaray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: “Yeni ürün ve sistemleri...

Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: “Yeni ürün ve sistemleri pazarla buluşturmayı sürdüreceğiz”

“Geleceğin metali’ olarak nitelenen ve karbon salımını ciddi oranda düşüren alüminyum, çevre dostu özelliklerinin yanı sıra hafifliği ve yüksek korozyon direnci ile de sağlam ve sağlıklı yapıların oluşturulmasına önemli katkıda bulunuyor. Dolayısıyla inşaat sektöründe alüminyuma olan talebin önümüzdeki dönemde aratarak devam edeceğini düşünüyoruz.”

Uluslararası kalite ve standart belgelerine sahip katma değerli ürünlerinin yanı sıra sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla da sektöre örnek teşkil eden Saray Alüminyum, çevreye duyarlı, yenilikçi çözüm ve hizmetler sunuyor.

Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici ile yeni ürün ve sistem çalışmaları, yatırım planları ve önümüzdeki döneme dair beklentilerini ele aldığımız kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanızın pazardaki faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Saray Alüminyum olarak 40 yılı aşkın süredir alüminyum kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, alüminyum kompozit panel, PVC kapı ve pencere sistemleri, SARAYROLL panjur ve kepenk sistemleri üretiyoruz. İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de, yıllık 3,5 milyon m2 alüminyum kompozit panel, 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil üretim kapasitesine sahip tesislerimizde yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlıyoruz.

Yıllık bütçemizin %5’e yakınını Ar-Ge’ye ayırarak katma değeri yüksek ürünlere imza atıyor, yeni teknoloji ve ürünlerin sektöre kazandırılmasında aktif rol oynuyoruz. Nano kompozit panel, B1 ve A2 yanmazlık sınıfı SARAYBOND kompozit panel, , alüminyum cotta dış cephe kaplama malzemesi gibi birçok yeniliği Türkiye’de ilk kez pazarla buluşturduk. Kompozit panel imalatında sadece PVDF esaslı boya kullanarak binalarda dış cephe dayanımını ve estetiği maksimum seviyeye ulaştırıyoruz.

Alüminyum sektöründe ihracat birinciliklerine sahip köklü bir şirket olarak ürünlerimizin %55’inden fazlasını Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Doğu bölgelerinde 60’ı aşkın ülkeye ihraç ediyoruz. 2019 yılında 65 milyon dolar olan ihracat rakamımız, 2020 yılsonu itibariyle 69 milyon dolara, ciromuz ise 1 milyar 33 milyon TL’ye ulaştı.

Türkiye’nin En Büyük 1000 İhracatçısı (TİM 1000) araştırmasında, bir önceki yıla göre %14 ihracat artışıyla 56 basamak birden yükselen şirketimiz, ülkenin en büyük 262. ihracatçısı konumuna geldi. İDDMİB İhracatın Metalik Yıldızları ödül programında ise “Alüminyum Çubuk & Profiller” ve “Alüminyum İnşaat Malzemeleri” kategorilerinde ilk 10 ihracatçı arasında yer alarak iki ödüle birden değer görüldük.

Sektördeki son gelişmeler ve beklentileriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Pandeminin neden olduğu belirsizliklere rağmen yeni koşullara hızla adapte olup üretimimize devam ettik. Uluslararası iş ortaklarımızla kurduğumuz uzun soluklu ilişkiler ihracat faaliyetlerimizi sorunsuz bir şekilde sürdürmemizi sağladı. Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmalarımıza da ara vermeden devam ettik.

Pandemi nedeniyle son dönemde hayatımızın çoğunu evlerde geçirmeye başladık. Hem bu sürecin hem de yakın zamanda yaşanan İzmir Depremi’nin etkisiyle, yapı malzemelerinin dayanıklılığı ve güvenilirliği tekrar gündeme geldi. ‘Geleceğin metali’ olarak nitelenen ve karbon salımını ciddi oranda düşüren alüminyum, çevre dostu özelliklerinin yanı sıra hafifliği ve yüksek korozyon direnci ile de sağlam ve sağlıklı yapıların oluşturulmasına önemli katkıda bulunuyor. Dolayısıyla inşaat sektöründe alüminyuma olan talebin önümüzdeki dönemde aratarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Bu yıl müşterilerinize ürün, satış ve hizmet noktasında ne gibi yenilikler sunacaksınız?

Daha önce olduğu gibi yurt içi ve yurt dışında oluşan yeni ihtiyaç ve talepleri yakından takip ederek, Ar-Ge çalışmalarımızı ve ürün geliştirme süreçlerimizi buna göre şekillendirmeye, inovatif ürünleri pazarla buluşturmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni yatırım ve projeleriniz var mı?

Son teknolojilere sahip üretim tesislerimizi yeni bir yatırımla daha rekabetçi hale getirmeyi planlıyoruz. Bu yılın başında anlaşmasını imzaladığımız ekstrüzyon presi ile ürün kapasitemizi artırmayı, yeni ürün ve sistemleri pazarla buluşturmayı hedefliyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER