Pazartesi, Haziran 5, 2023
E-Dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaAlüminyum SistemleriReynaers Aluminium Türkiye Pazarlama Müdürü Ebru Yalçın: “BIM, sektör verimliliğini artırmak adına...

Reynaers Aluminium Türkiye Pazarlama Müdürü Ebru Yalçın: “BIM, sektör verimliliğini artırmak adına önemli bir araç”

“BIM, projede kullanılan tüm malzemelerin fiyatına aynı anda ulaşmak gibi avantajlar sağladığı için total maliyete ulaşmak çok daha hızlı olmaktadır. Buna bağlı olarak süreci hızlandırmanızı ve belli bir iş için ayrılan vakitten tasarruf edip maliyeti düşürmenizi sağlar.”

BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) kullanımı sektörde her geçen gün yaygınlaşıyor. BIM hizmetleri ile yapı sektörünün verimliliği sizce de artmakta mı?

Evet, çünkü BIM hizmetleri hataları minimize eder ve farklı birimlerin birbirileriyle olan koordinasyonunu kolaylaştırır. Tüm inşaat elemanları aynı platform içinde çalışıldığı için tüm işler koordine bir biçimde ilerler. Böylelikle proje içerisinde yer alan farklı disiplinden grupların çalışmaları arasında ortaya çıkabilecek olası uyuşmazlıkların önüne geçilir. Materyallerin metraj bilgisinin ve projenin maliyetinin hesaplanmasında hızlı aksiyon alınmasını sağlar. Yapının enerji verimliliği noktasında kontroller yapmanıza da olanak tanır.

Proje planlama, zaman ve maliyet açısından ne tür faydaları bulunuyor?

BIM, projede kullanılan tüm malzemelerin fiyatına aynı anda ulaşmak gibi avantajlar sağladığı için total maliyete ulaşmak çok daha hızlı olmaktadır. Buna bağlı olarak süreci hızlandırmanızı ve belli bir iş için ayrılan vakitten tasarruf edip maliyeti düşürmenizi sağlar. Statik, mekanik, mimari gibi farklı birimlerin verileri aynı model içerisinde yer aldığı için karışıklıkların önüne geçip planlama aşamalarını da kolaylaştırmaktadır.

BIM üzerinde ne zamadan beri yer alıyorsunuz? İş ortaklarınıza ve müşterilerinize bu platformdan ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Reynaers Aluminium internet sitesi üzerinden ürün gamımızda bulunan sistemlerin BIM dokümanlarına ulaşmak mümkün. Herkesin indirebileceği bu dokümanlar sayesinde fitillere kadar varan detay ölçeğindeki hazır modelleri projelerinize entegre edebiliyorsunuz.

Çok fazla sayıda kullanıcının olduğu bu ortamda karşılaştığınız herhangi bir sorun oluyor mu?

Reynaers olarak kullanılacak sistemlerin projeye adaptasyonu aşamasında yer alıyoruz. Bu anlamda custom-design gerektiren çözümler söz konusu olduğunda elimizdeki hazır modüller yeterli olmayabiliyor ve yeniden çalışma yapılması gerekiyor.

Paydaşlarla ortak bir dil kullanımı işleyiş için çok önemli olsa gerek.  Bu süreçte rehberlik noktasında bir çözüm ortağınız bulunuyor mu? Ne tür eğitim ve/ ve ya teknik destek alıyorsunuz?

BIM doküman içeriklerimiz Belçika merkezimiz tarafından sağlanmaktadır.

BIM kullanımının faydaları aslında uzun vadede daha net bir şekilde görülecek. Bu minvalde, sektör verimliliğinde nasıl bir ilerleme öngörüyorsunuz?

BIM, oluşabilecek hataların erken aşamada tespitini ve önüne geçilmesini sağlar. Bu anlamda sektör verimliliğini artırmak adına önemli bir araç, kullanımın artmasıyla olumlu etkileri de daha büyük ölçüde olacaktır.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER