Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaAlüminyum SistemleriPMS Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Merve Önsever Çağlayan: “İnovasyon odaklı çalışmalarımızla küresel...

PMS Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Merve Önsever Çağlayan: “İnovasyon odaklı çalışmalarımızla küresel düzeyde markalaşmaya devam edeceğiz”

“PMS Alüminyum olarak, sektörümüzün geleceği için üzerimize düşen her türlü görevi yerine getiriyoruz. Yerli ve milli üretime verdiğimiz önem doğrultusunda ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Alüminyum profil ve levha üretiminde Türkiye’nin en büyük 3 üreticisinden biri olmayı hedefleyen PMS Alüminyum, sergilediği başarılı performansıyla her geçen gün hedeflerine daha da yaklaşıyor. PMS Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Merve Önsever Çağlayan ile şirket faaliyetleri, yatırım planları ve sektöre dair konuştuk.

Firmanızın pazardaki faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Alüminyum sektöründe 1988 yılından beri üretim yapan ve sektörün Türkiye’deki en önemli üreticileri arasında yer alan PMS Alüminyum olarak, otomotiv, savunma sanayi, havacılık, raylı sistemler, beyaz eşya, makine sanayi, solar enerji ve inşaat sektörlerine hizmet veriyoruz.

Yeni teknoloji yatırımlarımızla farklı sektörlerin alüminyum ihtiyaçlarını en kaliteli, hızlı ve güvenilir bir şekilde karşılıyoruz. Alüminyumun kullanıldığı her sektörde Türkiye’yi global olarak temsil ediyoruz.

Yıllık toplam 60 bin ton ekstrüzyon profil ve yassı mamul üretim kapasitesine sahibiz ve 25’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Mevcut üretimimizin yüzde 60’ı ihracata gidiyor.

Sektördeki son gelişmeler ve beklentileriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Isı iletkenliği, korozyon direnci, çevreciliği, kolay şekil verilebilirliği, çevreye duyarlılığı gibi özellikleri ile alüminyum geçmiş yıllara göre daha fazla önem kazanmaya başladı.

Artık alüminyum otomotivden beyaz eşyaya, hava, kara ve deniz taşıtlarından inşaat sektörüne kadar birçok alanda kullanılıyor. Özellikle son yıllarda alüminyum sektörü oldukça hızlı büyüdü. Önümüzdeki dönemde sektörün daha da değer kazanacağını düşünüyorum.

Sektörümüzde artık daha teknolojik ve karlı, katma değerli ürünler ortaya çıkıyor. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte alüminyumun gelişimi, kullanımı ve tercih edilebilirliği de arttı.

Ancak Türkiye alüminyum sanayinin dünyada söz sahibi ülkeler arasına girebilmesi için katma değeri daha yüksek olan ürünlere odaklanılması ve devlet tarafından sektörümüze yönelik destek ve teşviklerin arttırılması büyük önem taşımaktadır.

Bu noktada PMS Alüminyum olarak, sektörümüzün geleceği için üzerimize düşen her türlü görevi yerine getiriyoruz. Yerli ve milli üretime verdiğimiz önem doğrultusunda ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bu yıl müşterilerinize ürün, satış ve hizmet noktasında ne gibi yenilikler sunacaksınız?

Sektörel bazda pazar analizi yaparak, müşterilerimizin beklentilerini öngörüyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz.

Bu yıl TEKNOSAB’ta faaliyete geçireceğimiz yeni fabrika yatırımımız ile sektörümüzün en yetkin AR-GE altyapısına kavuşacağız. Yatırımımızın birinci etabını aralık ayı itibariyle devreye almayı planlıyoruz. Yeni makine yatırımlarımız ile birçok alanda faaliyetlerimizi genişleteceğiz.

Ayrıca dünya devi Danieli Breda firması ile güçlü bir iş birliğine imza attık. Bu kapsamda, yüksek magnezyumlu alaşımları üretmeye yönelik bir yatırımımız olacak. Türkiye’de ve dünyada eşi benzeri olmayan bir pres yatırımı yapıyoruz. Yeni fabrikamıza çok özellikli, 4 bin tonluk pres kuracağız. TEKNOSAB’taki yatırımımız tamamen bittiğinde 1000 kişi istihdam etmeyi hedefliyoruz.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni yatırım ve projeleriniz var mı?

AR-GE ve katma değerli üretim önceliğimizle pazar ihtiyaçlarına en hızlı ve etkin şekilde yanıt verebilmek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. “Geleceğe deneyim katıyoruz” sloganı ile büyüme yolculuğumuzu sürdürüyoruz.

Bu doğrultuda, yukarıda da bahsettiğim gibi TEKNOSAB’da 100 dönüm arazi üzerine 4. fabrikamızı etap etap inşa edeceğiz. 50 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçireceğimiz yeni tesisimizle tam entegre üretim yapısına sahip olmayı planlıyoruz. Yeni fabrikamızda AR-GE Merkezi de kuracağız.

Uluslararası pazarlara farklı iş modelleri sunmak adına profesyonel çalışmalarımız ile yepyeni projeler üretiyor ve ihracatımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de inovasyon odaklı çalışmalarımızla küresel düzeyde markalaşmaya devam edeceğiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER