Pazar, Aralık 10, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaAlüminyum SistemleriÇuhadaroğlu Fabrika Müdürü Hüseyin Bostan: “Tesislerin verimliliği çalışanların verimliliği kadardır”

Çuhadaroğlu Fabrika Müdürü Hüseyin Bostan: “Tesislerin verimliliği çalışanların verimliliği kadardır”

“Tesislerinizi en üstün teknoloji ile donatmış olun veya en değerli programlarla çalışıyor olsanız da sonunda bunları yönetecek ve kullanacak olan çalışanlarınızdır. Onun için iş sağlığı ve güvenliğini en üst noktada tutmak zorundasınız. Pandemide bunu yönetemeyen şirketler belirli bir dönem tesislerini kapatmak zorunda kalmıştır. Pandeminin bize öğrettiği en önemli konulardan biriside bu olmuştur…”

Metal, mimari ve endüstriyel profil sistemleri tasarım ve üretiminde müşterilerinin vazgeçilmez çözüm ortağı olan Çuhadaroğlu, yurt içi ve yurt dışında öncü marka olarak geniş ürün yelpazesi ve teknik hizmet yeteneği ile müşterilerine kapsamlı destek sunuyor. Sektörde her zaman güvenilir ve öncü bir kuruluş olmayı başaran firma, araştırma ve geliştirmeye sürekli yatırım yaparak yenilikçi ve çağdaş bir anlayış içerisinde faaliyetlerini sürdürüyor. Çuhadaroğlu Fabrika Müdürü Hüseyin Bostan ile üretim noktasında hayata geçirilen yenilikler, yapılan çalışmalar, son dönemdeki gelişmelere karşı alınan tedbirler ve yeni projelerini ele almaya çalıştık.

İnşaat sektöründeki son gelişmeler üretim faaliyetlerinizi nasıl etkilemektedir?

Alüminyum; hafifliği, kullanım kolaylığı, yüksek korozyon direnci sebebiyle birçok alanda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bunların alanların başında inşaat sektörü ve ulaşım gelmektedir. Ancak Covid – 19 salgını tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat ve ulaşım sektörünü de olumsuz etkilemiştir. İnşaat sektöründeki daralma, yurt içi talebin azalmasına ve özellikle mimari sistemlerin satışının inşaat sektörüne paralel daralmasına sebep olmuştur. Buda üretimlerimizi olumsuz etkilemiştir. 2021 Yılında salgının nispeten azalmasıyla, İnşaat sektörünün toparlanacağını üretimlerdeki mimari ürünlerin üretim artışından anlayabiliyoruz. Buna göre tüm çalışma planlarımızı hazırlıyoruz.

Üretim süreçlerinde son dönemde ne tür gelişmeler ortaya koydunuz?

Covid – 19 salgını nedeniyle almış olduğumuz tüm tedbirlere rağmen bazı çalışanlarımız bu hastalığa yakalanmışlardır.  Üretim süreçlerinde bir aksama yaşamayalım diye tesisler arasında eleman kaydırmaları yaparak bu süreçleri atlatmaya çalıştık. Daha önce yapmış olduğumuz bir düzenleme ile tesislerdeki tüm çalışanlarımız her bölümde çalışabilecek kabiliyete sahip olmaları için tesisler arası çalışabilme eğitimleri verilmişti. Bu dönemde bunun çok faydasını görmüş olduk. Böylece müşterilerimizi mağdur etmeden bu dönemleri verimli bir şekilde atlatmış olduk.

Firmanızda üretim süreçlerinde çevreci yeşil üretim için gerçekleşen adımlardan bahseder misiniz?

 Bu konu ile ilgili fabrikamızda çok detaylı ve verimli bir çalışma yapılmaktadır. Bunların başında fırın bacalarından çıkan sıcak gazların değerlendirilmesi olmuştur. Alüminyum Ekstrüzyon yapabilmek için hammaddeyi belirli bir sıcaklığa çıkarmak zorundasınız. Bunun gerçekleşebilmesi için tavlama fırınları kullanılmaktadır. Bu tavlama işlemi sırasında ortaya çıkan sıcaklığın belirli bir kısmı bacadan dışarıya atılmaktaydı. Bunun önüne geçmek için fırınların yanlarına özel bir tasarımla yeni bir kabin yapılmıştır. Sıcak baca gazı doğaya salınmadan bu özel kabine gönderiliyor. Alüminyum hammadde ile buluşturuluyor belirli bir dereceye kadar ön ısıtma yapılıyor. Buda daha az enerji kullanarak Alüminyum hammaddeyi istediğiniz değerlere ısıtmış oluyorsunuz. Bu yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık  % 8-10 Enerji tasarrufu sağlamış olduk.

Diğer bir çalışmamızda tesislerde bulunan eski verimsiz florasan armatürler aydınlatma otomasyonuna uygun (Dali uyumlu) Led armatürler ile değiştirilmektedir. Ayrıca armatürlerin çalışma şekilleri tekrar düzenlenmektedir. Bu kapsamda fabrika kısımlarındaki makinaların yerleşim yerlerine  göre aydınlatmalar bölümlenmektedir. Böylece ihtiyaç fazlası yerlerin yanmasının önüne geçilmektedir.Fabrikada makine revizyonlarında veya yeni yatırım yapıldığında makine üzerinde verimli tip motorlar olmasına dikkat edilmektedir.

Firma kendi enerjisini yenilenebilir kaynaklarda üreterek karbon ayak izini azaltmak adına çatıya monteli Güneş Enerji Santrali(GES) çözümleri için fizibilite hazırlamış olup uygulama aşamasına gelmiştir. Böylece enerjimizi bir kısmını güneşten sağlayarak doğayı kirletmeyeceğiz.Fabrikada enerji verimliliği kapsamında üretim süreçlerindeki motorlar incelenmekte ve üretim sürecine zarar vermeyecek olanlar tespit edilip motorlara inverter takılmaktadır veya daha düşük güçteki motorlar ile değiştirilmektedir.

Pandemi döneminde üretimde aldığınız önlemler hakkında değerlendirme yapabilir misiniz?

Covid- 19 salgını başladığı günlerde şirketimizin ilk yaptığı iş covid ile mücadele kurulu oluşturmak olmuştur. Bu kurul her hafta toplanarak gelişmelere göre çalışanların sağlığını en üst seviyede tutabilmek için gerekli görülen tüm kararları almıştır. Bunlara uygun servis düzenlemeleri, yemekhane oturma planları hazırlanmıştır.  Maske mesafe ve temizlik kurallarına titizlikle uyulması sağlanmıştır. Tüm çalışanlarımıza günde 2-3 maske dağıtılmış, tüm birimlere dezenfektan kutuları yerleştirilmiş ve kullanımı sağlanmıştır.

Aynı zamanda sağlık ekibimiz Sabah girişlerde tüm çalışanlarımızın ateş kontrollerini yaparak bir şikayetinin olup olmadığını kontrol etmiştir. Gerekli görülen çalışanlarımıza fabrika içerisinde PCR testleri yapılmıştır. Hasta olan çalışanlarımızın ve temaslı olan diğer arkadaşlarımızı ücretli izine çıkartarak evlerinde takipleri yapılmıştır. Bu önlemler ışığında çok fazla fire vermeden üretimlerin devamlılığı sağlanmıştır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Aslında söylenecek çok şey var. Bu sektörde 30 senesini geçirmiş bir birey olarak şunun bilinmesini isterim. Tesislerinizi en üstün teknoloji ile donatmış olun veya en değerli programlarla çalışıyor olsanız da  sonunda bunları yönetecek ve kullanacak olan çalışanlarınızdır. Onun için iş sağlığı ve güvenliğini en üst noktada tutmak zorundasınız. Pandemide bunu yönetemeyen şirketler belirli bir dönem tesislerini kapatmak zorunda kalmıştır.  Pandeminin  bize öğrettiği en önemli konulardan biriside bu olmuştur. Tesislerin verimliliği çalışanların verimliliği kadardır.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER