Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaAlüminyum SistemleriÇuhadaroğlu Alüminyum Gen. Md. Yardımcısı Çetin Gürdal : “Planlamak ve test etmek...

Çuhadaroğlu Alüminyum Gen. Md. Yardımcısı Çetin Gürdal : “Planlamak ve test etmek en önemli başarı parametrelerimiz arasındadır”

“Çuhadaroğlu ruhu öncelikle takım çalışmasına, dinamik bir ekip gücüne dayanmaktadır. Köklü ve güçlü bir aileyiz. Her proje için titiz bir planlama yapmaktayız. Projeyi ayağa kaldırmak, gerek mimari gerek uygulama gerek görsel anlamda tamamlama, işini seven, tecrübeli bir teknik kadronun başarısı ile olabilir.”

Projeye özgü çözümler üreten Çuhadaroğlu Alüminyum, yapının ihtiyaçlarını belirleyerek, kendine özel, üstün nitelikli ve ileri teknoloji gerektiren çağdaş çözümlerle müşterilerine hizmet sunmaya devam ediyor.

Çuhadaroğlu Alüminyum Genel Müdür Yardımcısı Çetin Gürdal ile gerçekleştirdik. Bu çalışmada sayın Gürdal’dan firma hakkında merak ettiğimiz soruların cevaplarını alırken kendilerini de daha yakından tanıma şansımız oldu.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1971 Kahramanmaraş doğumluyum, ilk-orta ve lise öğrenimlerimi İstanbul’da tamamladıktan sonra 1993 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum.

1999 yılına kadar inşaat sektörünün çeşitli branşlarında hizmet veren farklı firmalarda mesleki tecrübemin artması adına çalıştım.

Alüminyum Sektörüne dahil oluşum, halen çalışmakta olduğum Çuhadaroğlu’na 1999 yılında  başlamam ile gerçekleşti. 2021 yılı itibariyle Çuhadaroğlu’nda 22.yılımı tamamlamış bulunmaktayım.  teklif departmanıyla başladığım Çuhadaroğlu kariyerim, 2008 yılında Planlama Departmanı Müdürü, 2017 yılında Projeler Koordinatörü ve 2018 yılında da Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildim. Halen Genel Müdür Yardımcısı görevimde Çuhadaroğlu ailesinin içinde yer alıyorum.

Kısaca Çuhadaroğlu ve Çuhadaroğlu Alüminyum firmasının işleyişinden bahseder misiniz?

Çuhadaroğlu grup, Çuhadaroğlu Metal ve Çuhadaroğlu Alüminyum şirketleri olmak üzere iki ana yapıda sektörde hizmet vermektedir. Metal şirketimiz üretim merkezli bir yapıda, Çuhadaroğlu Grup şirketlerinden biri olan Çuhadaroğlu Alüminyum firması ise yapı sektöründe hizmet etmekte ve taahhüt hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Gerek yurt içi gerek yurt dışında prestij sağlayacağımız yapılara kimlik kazandıracağımız projelere imza atmaktayız. Bilhassa metropollerin silüetlerini oluşturan yüksek yapılarda özel çözümler üretmekteyiz. Bugün aynı parsel içinde yer alan Türkiye’nin en yüksek binası Merkez Bankası, Ziraat Bankası Podyumu, BDDK blokları yine güncel Çuhadaroğlu Alüminyum Projeleri arasında yer almaktadır. Bakü’deki Crescent Otel Projesi, KKTC’deki yeni terminal binası olan Ercan Havalimanı ilerleyen projelerimizden sadece bazılarıdır. Dış cephe, panel uygulamaları yanı sıra interwall markamız ile iç mekân bölmeleri ve interax markamız ile otomatik kayar kapı sistemleri ile de yine ofis, konut, plaza, avm,  gibi büyük projelerde mimari ve estetik çözümler sunmaktayız. Kocaeli, İzmir gibi şehir hastanelerinde de alüminyum sistemlerimiz kullanılmaktadır. 

Firmamızın kalitesi ve güvencesi bilinen konveksiyonel sistemler dışında, ana üretimimiz panel sistemleridir. Kompozit panel, sürme doğrama, levha, kaplama sistemleri çözüm ürettiğimiz sistemlerin bazılarıdır.

Proje akışımız teklif departmanı ile başlamaktadır. İlk İş akışı bu bölüm tarafından yapılmaktadır. Projenin ihtiyaç duyduğu talepler yapı fiziği kurallarına uygun olarak çıkartılmaktadır. Mimari sistemlerin gerek müşteri ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikle olması gerek mimari bütüne uyum sağlaması dikkat ettiğimiz hususlar arasındadır. Yapı fiziği ve statik hesapları tamamlanan ve uygunluk alınan projeler testleri yapıldıktan sonra, imalat ve şantiye süreçleri başlatılmaktadır.

Çuhadaroğlu yurt içi projeleri yanı sıra hangi ülkelerde projelere imza atıyor? Bazı proje isimlerini öğrenebilir miyiz? Üretim Kapasiteniz?

Sadece yurt içinde değil, yerli üretim kapasitemiz ve kalite anlayışımız ile yurtdışında prestij sahibi projelerde tercih edilen bir firma olmaya çalışıyoruz. Fransa, İngiltere, Almanya gibi, birçok Avrupa ülkesi yanı sıra, Amerika, Türki Cumhuriyetleri ülkelerinde de sayısız projelerde Çuhadaroğlu imzasını binalarda görmektesiniz.  Bakü’deki Olimpiyat Stadı, Tunus ‘daki Enfidha Havalimanı, Bakü’deki Crescent Otel Projesi, Fransa Campus de Jussieu, İngiltere’deki City Road, bunlara verebileceğimiz projelerimiz arasındadır. Yaklaşık olarak, her yıl iki yüz bin metre kare civarlarında üretim yapıyoruz.

Çuhadaroğlu’nun 66 yıl deviren sırrı nedir peki? Yapı sektöründe sizi diğer kurumlardan ayıran nitelikleriniz  hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de yapı mimari sektörü ekonomimizin büyük bir diliminde yer almaktadır. Her ne kadar ülkemiz ekonomik anlamda dar bir boğazın eşiğinde olsa da yerli üretim, üretimin nitelikli iş ve iş gücü ile sürdürebilir olması bu sürecin kolaylaştırıcı olması adına ümit vaat etmektedir.  Bizler, yurt içinde bilhassa metropol kentlerde yükselen binalarda sistemlerimizle çözümler üretmekteyiz. Kendi alanımızda yüksek metrajlı projelere imza atan öncü ve köklü bir kurumun ailesiyiz. Çuhadaroğlu’nun sektör tecrübesi Türkiye ‘deki şirketlerin yaşam ortalamalarına baktığımızda, oldukça uzun. 66 yılı geride bırakıyoruz.

Çuhadaroğlu ruhu öncelikle takım çalışmasına, dinamik bir ekip gücüne dayanmaktadır. Köklü ve güçlü bir aileyiz. Her proje için titiz bir planlama yapmaktayız. Projeyi ayağa kaldırmak, gerek mimari gerek uygulama gerek görsel anlamda tamamlama,  işini seven,  tecrübeli bir teknik kadronun başarısı ile olabilir.  Mimarlarımız, mühendislerimiz, ofis ve sahalarımızdaki, üretim tesislerimizdeki, şantiyelerimizdeki, tüm teknik personelimiz ile uzun yıllardır beraber, disiplin halinde çalışmakta, güzel işlere hep birlikte imza atmaktayız.

Pek tabi, tüm olumsuz gelişmelere rağmen, yapı sektörünün bugün gelişimine baktığımızda, gelişime ve değişime açık olduğu görülmektedir. Bizler de yıllar içinde bu değişimin sürekli ve olumlu halde kalması için emek sarf ediyoruz. Kullanılan teknolojinin yenilenmesi, ihtiyaç halinde müşteri tarafında sadakat duygusunun sürdürebilir olması en çok özen gösterdiğimiz konular arasındadır. Müşteri sadakatinin en güzel ödülü çok uzun yıllar sonrasında yine ve yeniden tercih ediliyor olmasıdır. Bunun en güzel örneğini bizler, Swiss Hotel’de yaşadık. Yıllar sonra yenilenen cephe sistemi ne mutlu bize ki, yine Çuhadaroğlu imzası ile yükselmekte. Bu elbette bize cesaret ve güven veriyor, işimizi çok doğru yaptığımızı hissettiriyor.

Gelecek yıllardaki hedeflerinizi kısaca özetlemek isterseniz, neler söyleyebilirsiniz?

Çuhadaroğlu Alüminyum ailesi olarak, şirket vizyonumuzda büyüme ve kalite odaklı hedeflerimizi kısa, orta ve uzun vadeli dönemler halinde planlamaktayız. Planlamak ve test etmek en önemli başarı parametrelerimiz arasındadır. Ulusal piyasa adına önem taşıyan işleri kaliteli bir şekilde bitirmek amacındayız. Orta vadede ise çalışmakta olduğumuz, sektör adına örnek teşkil edecek, yüz akı olacak yeni işlerimizin hazırlıklarını yapmaktayız. Bizler ilerleyen yıllarda projelere özgün olarak tasarlayacağımız sistemlerimizi, ürün ve hizmet kalitemizi daha geniş kitlelere ve ülkelere duyurabileceğimize inanmaktayız. En iyi tanıtım ve pazarlama aracımız, yurt içi ve yurt dışında yükselen, referans projelerimizdir. 

Uluslararası piyasada ise daha önce ve mevcutta kurduğumuz işbirlikleriyle daha geniş coğrafyalara uzanmak, Avrupa, Asya, Afrika gibi kıtalarda projelerimizle yer almak olacaktır.

Var ise eklemek istedikleriniz?

Son bir iki yıldır gerek dünya üzerinde, gerek ülkece etkisini gördüğümüz, inşaat sektörüne katkı sağlayan, ham madde üzerindeki artışlar,  alüminyum sektöründe yatırımcı maliyetlerinin artmasına neden olmuştur. Bu artış, inşaat projeleri ve yatırım süreçlerinin askıda kalmasına sebebiyet vermiştir. Yeni projeleri ayağa kaldırmakta zorlandığımız bu sürecin gelecek yıllarda  etkisini kaybedeceğine, üretimimizin milli ekonomiye katma değer kazandıracağı projelerle hem istihdama destek olacağına hem de ekonomiye girdi sağlayacağını ümit ediyorum. Pandemi dönemi  tüm insanlara sağlığın önemini bir kere daha hatırlattı.  Yeni normal dönemde herkese önce afiyet önce sağlık diliyorum.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER