Pazartesi, Ekim 2, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaDosyaAlüminyum SistemleriAkpa Alüminyum Proje ve Ar-ge Müdürü Mehmet Ali Uzun: “Başarıda önemli faktörlerden...

Akpa Alüminyum Proje ve Ar-ge Müdürü Mehmet Ali Uzun: “Başarıda önemli faktörlerden biri de gelecek odaklı olmak”

“Yenilikçi olma becerisi, marka değeri, pazarlama ve iletişim yetenekleri ile Akpa Alüminyum çok özel bir konuma sahip. İş ortaklarımızla birlikte yol aldığımız bu yolculukta bu gücümüzün farkındayız, birlikte güçlüyüz.”

Dünya’nın ve Türkiye’nin lider Alüminyum profil ve kompozit panel üreticilerinden biri olan Akpa Alüminyum, hizmet verdiği sektörlerin güvendiği çözüm ortağı olan bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Alüminyum profil ve kompozit panel üreticisi olan Akpa Alüminyum 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin ihracat ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynuyor.  Akpa Alüminyum Proje ve Ar-ge Müdürü Mehmet Ali Uzun ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sektördeki yenilikler ve gündeminizdeki konu başlıklarından biraz bahseder misiniz?

Bugün dünyanın her yerine güvenle ulaşan ve ana faaliyet alanımız olan alüminyum profil ürünlerimiz ve alüminyum kompozit panel markalarımız ve alüminyum aksesuarlarımızın tüm süreçleri; Çağlayan’da yer alan merkezimizde ve onunla tam entegre çalışan 105.000 metrekare alan üzerine kurulu tesisimiz ile 2 noktadan yürütülüyor. 5 yıl önce başlattığımız büyüme stratejisindeki hedeflerimizi adım adım yerine getirdiğimizi görüyoruz.  Alüminyum ekstrüzyon konusunda büyüme ivmemiz, 2021’de de devam ediyor. Sektörde büyüme nedeni olarak yapı sektörü için ürettiğimiz yeni ürünlerin uygulayıcılar ve kullanıcılar tarafından tam not almasını gösterebilirim.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan birkaç örnek verebilir misiniz?

Ar-ge olarak özel loft mini kayar, katlanır kapı sistemleri, sabit ofis bölmeleri, geniş ultra yalıtım değerlerine sahip, performanslı gizli kanatlı sistemleri, kış bahçesi, sundurma, cam balkon sistemleri üzerine ürün geliştirdik.

ICB40 Katlanır Isıcamlı Cam Balkon Sistemi yüksek ısı yalıtımıyla ön plana çıkmaktadır. Farklı açılarda uygulanabilir olması sayesinde çözümcü bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.  HVT67 – HVT77 Gizli Kanat Sistemi gizli menteşe uygulanabilme imkânı ile dikkat çekici bir ürün olma özelliği taşıyor. Oldukça kolay uygulanabilir bir ürün olmasının yanı sıra estetik ve modern bir görüntü sağlıyor.  PS90 Cam Saçak ve Sundurma Sistemi, 90 kilogram’a kadar yük taşıma kapasitesine sahip olmasının yanı sıra uzun ömürlü sağlam bir ürün olarak tanımlanabiliyor. Dekorasyon konusunda sade görünüme önem verenlerin tercih edebileceği kolay uygulanabilir bir ürün olması ile farkını ortaya koyuyor. Yan yana kullanarak daha uzun sundurmalar elde edilebiliyor.

Tasarım ve inovasyon yetkinliklerimiz sayesinde, markamızın ana çizgi ve stratejisini koruyarak, her pazara özel ürün ve çözümler geliştiriyoruz.

Ar&Ge çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Kısa vadede ne gibi yenilikler söz konusu?

Yapı ve inşaat sektöründe tercih edilen dış cephe giydirme sistemleri; yüksek katlı binaların dış cephelerinin tamamen cam ve şeffaf görüntü, konforlu, performanslı, tasarruflu talepleriyle doğan devamında farklı tasarımlarla yan ürün süslemeleriyle binayı görsel anlamda konuşturan kaplama giydirme işlemidir.

Son yıllarda inşaatı artan gökdelenlerin, yüksek katlı apartmanların dış cephesinde sıklıkla görmeye başladığımız camlı alüminyum kaplama sistemlerinin kullanımı, yapı cephesini en iyi şekilde korurken, aynı zamanda enerji verimliliğine de katkı yapmaktadır. Bizler cephe sistemleri konusunda projelere özel çözümler sunmaktayız.

Dekoratif kanat alternatifleriyle standart ve özel açılara uygun özel profiller ile dikkat çekici estetiğe sahip cepheler için FS50 Kapaklı cephe sistemimiz, yenilenen yapılarıyla dekoratif kapak alternatifleri ile görsel çeşitlilik taleplerini karşılayan FS0 yarı kapaklı cephe sistemimiz mevcuttur.  Cam cephe bütünlüğü sunan FS50 silikon cephe sistemimiz cephede kesintisiz cam görüntüsü olanağı sağlamaktadır.

Yeni pazar hedefleri ve yatırım planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Fabrikamız teknolojisi ve kapasitesiyle modern bir donanıma sahip. 105 000 metrekare alan üzerine kurulu; 42 000 ton/yıl kapasiteli, 6 adet ekstrüzyon pres, 30 000 ton/yıl kapasiteli eloksal tesis,15 000 ton/yıl kapasiteli dikey toz boya tesisi,1500 ton/yıl kapasiteli ahşap transfer boya ünitesi,4.500.000 m²/yıl Alüminyum kompozit panel üretim tesisi olmak üzere Sakarya’da üretim gerçekleştiriyoruz.

Üretimde  yıllık 15.000 ton  kapasiteyle çalışan boya tesisine ilave olarak, yıllık 25.000 ton kapasite ile çalışabilecek yeni boya tesisi için çalışmalarımız devam ediyor.

8.100 mm maksimum uzunlukta ve 90kg/adet profil boyayabilme özelliğine sahip olacak yeni boya tesisinin 2021 yılının ikinci çeyreğinde faaliyete başlamasını planlanıyoruz. Yenilikçi olma becerisi, marka değeri, pazarlama ve iletişim yetenekleri ile Akpa Alüminyum çok özel bir konuma sahip. İş ortaklarımızla birlikte yol aldığımız bu yolculukta bu gücümüzün farkındayız, birlikte güçlüyüz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Başarıda  önemli faktörlerden biride gelecek odaklı olmak, bugünün dünyasında ne yaptığımız ve bizden sonrakilere nasıl bir dünya bıraktığımızla ilgili bir konu. Başta şirketin çalışan ve müşterileri olmak üzere, attığı her adımda insanların yaşayacağı deneyimi düşünen, kendini onların yerine koyarak ürün, hizmet ve deneyim tasarımı yapabilmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER