Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıTaksim Camii’nin iklimlendirme çözümü Daikin’den geldi

Taksim Camii’nin iklimlendirme çözümü Daikin’den geldi

Kalitesi ve benzersiz teknolojisiyle iklimlendirme sektöründe trendi belirleyen Daikin, yüksek performansa sahip ürünleriyle projelerin aranan markası haline geldi. Bugüne kadar otel, plaza, fabrika, hastane ve büyük konut projelerinin gözdesi olan Daikin, şimdi de İstanbul Beyoğlu’nda yapılan Taksim Camii’nin iklimlendirme çözüm ortağı oldu. Yapımına 2017 yılında başlanan camide kullanılan Daikin ürünleri üstün teknolojisi, markanın gücü, dayanıklılığı, sessiz çalışması ve güçlü teknik destek nedeniyle tercih edildi.

Sur Yapı tarafından yapımına 2017 yılında başlanan Taksim Camii, yaklaşık 15 bin metrekare  kapalı alana, bin 500 metrekare de namaz alanına sahip. Mimari projesini Şefik Birkiye’nin hazırladığı Taksim Camii’nin ana girişle birlikte toplam 4 girişi bulunuyor. 9 metreyi aşan yüksekliği ile Türkiye’deki en yüksek mihraplardan birine sahip olma özelliği taşıyan caminin iklimlendirme çözümünü ise Daikin üstleniyor.

Kullanıcılarına sağladığı yüksek konforun yanı sıra marka gücü, ürün-parça kalitesi, servis ulaşılabilirliği gibi etkenlerle projelerde tercih nedeni olan Daikin’in Taksim Camii projesindeki en büyük avantajı dayanıklılığı ve ürünlerinin düşük ses seviyesi oldu. Yapımında 100 yıl dayanabilen beton kullanılan projede klima tesisatının da aynı şekilde uzun ömürlü, kaliteli ve dayanaklı olması gerekiyordu. Bu bağlamda dayanıklılığı büyük projelerde defalarca test edilmiş bir dünya markası olan Daikin ürünleri öne çıktı. Daikin markasının seçiminde Türkiye’de yatırımının olması da en büyük etkenlerden biri oldu.

HANGİ DAIKIN ÜRÜNLERİ KULLANILDI?

Yaklaşık 15 bin metrekare alana sahip olan Taksim Camii’nde bay, bayan namaz kılma alanları, vakıf ofisi ve cami giriş alanlarında Daikin ürünleri kullanıldı. İç ünite ve BS kutularının ses seviyelerinin mekânın özelliğine uygun olarak düşük seviyelerde olması proje için büyük önem taşıyordu. Bunun yanı sıra Daikin Türkiye’nin sağladığı montaj kalitesi, projeye uygun çözümler üretebilmesi ve sürekli ısıtma teknolojisine sahip olması markayı öne çıkaran özellikler oldu. Tercih edilen 8 adet REYQ-U, 1 adet RYYQ-U, 8 adet RYMQ-U, 4 adet FXDQ-A3, 72 adet FXSQ-A, 6 adet FXNQ-A, 3 adet HXHD125A8, 4 adet HXHD200A8, 1 adet I Touch Manager ve ilave adaptör, 35 adet BS kutusu aynı anda 2 bin 250 kişinin namaz kılabildiği caminin iklimlendirmesinde büyük bir konfor sağladı.

Daikin VRV sistem dış üniteler defrost sırasında bile ısıtma sağlayan gerçek sürekli ısıtma teknolojisi ile mükemmel konforu kesintisiz sağlar. VRV IV+ heat pump RYYQ-U tekli ünite sistemlerinde benzersiz bir ısı depolama elemanı kullanılır. Sadece Daikin’da bulunan bu ısı depolama elemanı-(PCM tankı) faz değiştirebilen Daikin’e patentli özel bir malzeme ile doludur. Bu malzeme defrost işlevi sırasında iç ünitelerde kesintisiz ısıtma sağlayarak konforu sürekli hale getirir. Dış ünite eşanjörü defrost işlevi ısı depolama elemanında toplanan enerjiyle sağlanır. Böylece iç ortamda kesintisiz konfor sağlanır. Çoklu dış üniteli VRV IV+ heat pump RYMQ-U ve VRV IV + ısı geri kazanımlı REYQ-U modellerinde ise sürekli ısıtma teknolojisi sıralı defrost ile sağlanır. Aynı anda yalnızca 1 dış ünite eşanjör için defrost işlevi uygulanır, diğer dış üniteler ısıtmaya devam eder. Dış ünitelerin sıralı olarak defrostu çözme teknolojisi sayesinde ısıtma süreci boyunca iç ortamdaki konfor kesintisiz olarak devam eder.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER