Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıSS Yapı 12 metre yüksekliğindeki kolonların imalatını Özler’in Rapido kalıp sistemi ile...

SS Yapı 12 metre yüksekliğindeki kolonların imalatını Özler’in Rapido kalıp sistemi ile çözdü

Özler’in Rapido Panel Kalıp Sistemi kurulumu ve sökümü çok pratik olduğundan imalat sürecinde kolaylık sağlamaktadır.

SS Yapı, Mekas Kablo’nun zayıf akım kablo üretim ve depolama tesisi fabrika şantiyesinde Özler’in Rapido kalıp sistemini tercih etti. Tesis tamamlandığında 7.500 m² bir alanı kaplayacak. Bodrum, zemin ve asma kattan oluşacak yapı betonarme ve uzay çatıdan oluşacak. Burada 12 metre yüksekliğindeki kolonlar ön plana çıkmakta. İmalat sürecinde ise bu kolonların tek seferde dökülmesi planlandı. Sahada yapılacak 12 metre yüksekliğindeki kolon imalatlarının tek seferde dökülebilmesi için, üzerine gelecek olan beton basıncını tek başına karşılayabilecek dayanıklılıkta kalıp sistemlerinin kullanılması gerekmektedir.

Yüksek kolon imalatlarının oluşturabileceği zorluklar oldukça fazladır. Bu durumlardan bazıları montaj – demontaj sırasında yüksekte çalışma durumu, kullanılan kalıpların başka kullanılacak alanlara taşınması, kalıbın şakulünü ayarlama olarak örneklendirilebilir. Bunların yanında kalıp yüzeyine gelecek beton basıncı oldukça fazla olacağından yapılacak olan imalatlar yüksek risk grubuna girmektedir.

Bu tür imalatlarda montaj-demontaj, deplasman kolaylığı ve yüksek beton basıncına karşı dayanım kullanılacak olan kalıp sistemlerinin olmazsa olmazıdır. Özler’in kendi fabrikalarında ürettiği Rapido panel kalıp sistemleri bu tarz imalatlarda aranan şartların tümünü fazlasıyla yerine getirmektedir. Bu sebepten dolayı en çok tercih edilen kalıp sistemlerinin başında gelmektedir.

RAPIDO

Kalıp işçiliği süresini azalttığı gibi kalıp sirkülasyon süresini de düşürür. Bunun için özel montaj gerektirmez. Zamandan ve işçilikten kazanç sağlar. Kalıp kurulumu hızlı ve kolaydır. Esnek bir sistemdir. Tüm ebatlardaki perde, kolon ve tek taraflı perde imalatlarında aynı tip paneller rahatlıkla kullanılabilir.

Rapido vinç ile taşınan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli panel kalıp sistemidir. Sistemin ana çerçevesinde Welser profil tarafından dizayn edilmiş burulmaya karşı mukavemet değeri yüksek özel şekillendirilmiş S355 MC çelik profil kullanılmaktadır. Panel yüzeylerinde 21 mm birch plywood kullanılmaktadır. Panel genişlikleri, 30-45-60-75-90-105-120-240 ve yükseklikleri ise, 60-90-120-150-180-210-240-270-300-330 cm olarak üretilmektedir.

Rapido-uni panellerde kullanılan 5 cm de bir delinmiş perfore profiller sayesinde her ebat perde ve kolon kalıbı kolayca ayarlanıp dökülebilir. Rapido kalıp sistemi 80 kN/ m² taze beton basıncına göre dizayn edilmiştir. Üretimlerimizde robotik kesme, delme ve kaynak prosesleri uygulanmaktadır. Paneller fırın boya işlemine tabi tutulmadan önce kumlama yapılarak yüzeyindeki kimyasal yağlardan arındırılır. Ayrıca talep halinde ürünlerimiz TS 914 EN ISO 1461 standartlarına göre daldırma galvaniz kaplanabilir.

Soner Çetin – SS Yapı

Soner Çetin – SS Yapı

“Biz SS yapı olarak Mekas Kablo fabrika inşaatını yapıyoruz. Fabrikamızda imalatı zor olan 12 metrelik tek seferde dökülmesi gereken kolonlarımız vardı. Bu 12 metrelik kolanları imalatı ilk etapta bizi korkuttu. Hemen Özler’le iletişime geçtik. Özler de çok basit bir şekilde hemen sorunumuzu çözdü. Özler’in panel kalıp sistemi şantiyemize geldiğinde korkumuzu giderdiği gibi işimizi de çok hızlı bir şekilde ilerletti. Kurulumu ve sökümü çok pratik. İşçilerimiz çok güvenli bir şekilde çalışıyor. Rapido panel kalıp sistemi maliyet açısından çok uygun olduğu için bizim de işimize geldi. Bize bu sistemi sağladığı için Özler’e çok teşekkür ediyoruz. “ dedi.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER