Salı, Şubat 27, 2024
E-dergi OkuE-dergi Oku
E-dergi Oku
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıPERI, İSTİM Projesinde Kullanılan Kalıp ve İskele Sistemleri İle Projeye Maksimum Güvenlik...

PERI, İSTİM Projesinde Kullanılan Kalıp ve İskele Sistemleri İle Projeye Maksimum Güvenlik ve Ekonomik Çözümler Sağlıyor

İstanbul’un Tuzla ilçesinde inşaatı gerçekleştirilen, İSTİM – İstanbul Sanayi ve Ticaret Merkezi Projesinde PERI kalıp ve iskele sistemleri tercih edilmiştir. Birçok önemli projede yer alan UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş. tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin en modern sanayi sitesi projesinde, iki ayrı blokta kullanılan PERI kalıp ve iskele sistemleri şantiyede güvenlik ve maliyet açısından çok büyük avantaj sağlamaktadır.

Proje: İSTİM – İstanbul Sanayi ve Ticaret Merkezi

Yer: Tuzla/İstanbul

Alt Yüklenici: UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş.

Firma Sahibi: Mert Arslan

Proje Müdürü: Atilla Gülcü

İnşaat Süresi: 30 Ay

Servis: PERI İstanbul Bölge Müdürlüğü

İSTİM, Şekerpınar gişelerine 6 km mesafede, E5 Karayoluna 400 m cephesi olan bir sanayi ve ticaret merkezidir. Sahil ve marinaya 5 km, Pendik Ro-Ro limanına 10 km, Eskihisar-Topçular İskelesi’ne 12 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 20 km uzaklıktaki, En az 2 noktadan E5 bağlantısı olan İSTİM’e giriş ve çıkış çok kolay olacaktır. İSTİM ayrıca çalışanlara da ulaşım açısından çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

İstanbul Anadolu yakasında, Tuzla ilçesinde yer alan İSTİM projesinin birinci etabı, toplamda A = 370.000 m2 kapalı alandan oluşmaktadır. Projenin birinci etabına, 2019 yılının 2. çeyreğinde başlanmış olup, 2021 yılının sonuna kadar bitirilmesi hedeflenmiştir.

Projenin ikinci etabı da yaklaşık olarak, A = 350.000 m2’dir ve bu yıl içerisinde ayrıca ihale edilmesi planlanmıştır.

Bölgenin ve şehrin yeni bir sanayi ve ticaret merkezine duyduğu ihtiyaç doğrultusunda geliştirilen İSTİM’de dükkan ve ofisleri içeren 2 etapta (1 ve 2) toplam 777 bağımsız bölüm bulunmaktadır. 36 ofis ve 22 dükkanıyla A Blok ve hemen yanındaki 415 dükkan ve 1 depodan oluşan B Blok 473 bağımsız bölüme sahip 1. Etabı oluşturuyor. 2. Etapta ise 1 depo ve 303 dükkan bulunmaktadır.

Projenin bu karakteristiği, farklı yüksekliklere ve boyutlara sahip olmasını gerektirmiştir. Projede 4,0 m’den 12,50 m’ye kadar değişik yükseklikler vardır. (Dükkanlar, ofisler için h = 4,0 m. depolama alanları için h = 12,50 m. gibi )

İSTİM Projesinde farklı yüksekliklerin olması ve özellikle h = 12,50 m için yüksek dayanımlı perde-kolon kalıplarına ihtiyaç duyulması sonrası PERI mühendisleri ve UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş. arasındaki yakın işbirliği, proje başarısının sağlanması için ilk adım olmuştur. Yapılan çözümler proje gereksinimlerine uygun olarak ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır.

Yüksek katlardaki perde kolon kalıpları için TRIO Perde Kalıp Sistemi ile imalat için karşılıklı görüşmeler yapılarak, farklı metotlar ile en optimum çözüm bulunarak, kalıp ve iskele ile ilgili gerekli yönlendirmeler yapılmıştır. UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş.’nın projeyi optimum malzeme ve maliyet ile çözmek istemesi üzerine, PERI tarafından işin başından itibaren gerekli destek verilerek UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş.’ye talep ettiği tüm ürünler, zamanında ve en uygun koşullarda teslim edilmiştir.

Proje 2019 yılının 2. yarısında başlamıştır. Projenin düşük miktarda kalıp stoğu ile başlamasndan sonra, şantiyenin projeye aşina olması ile birlikte, talep edilen ilave kalıp setleri müşteriye hızlı bir şekilde ulaştırıldı ve müşterinin işin başında yaşayabileceği finansman sorunu çözülmüştür.

Projede TRIO Perde Kalıp Sistemi, TRIO TRS Kolon Kalıp Sistemi ve PD 8 Masa Kalıp İskele Sistemi kullanılmaktadır. 600 m2’lik TRIO Perde Kalıp Sistemi dış perde kalıpları ve iç bölgelerdeki şaft-merdiven perdeleri için, 4 Set h = 4,10 m, 6 Set h = 7,50 m ve 3 Set h = 12,50 m miktarındaki TRIO TRS Kolon Kalıp Sistemi ise ise kolon kalıpları için kullanılmıştır. Böylece projedeki değişik kat yükseklikleri, kolay bir şekilde, minimum ilave malzeme ihtiyacı ile çözülmüştür.

Diğer taraftan A = 2500 m2’lik ve h = 7,40 m’lik PD 8 Masa Kalıp İskele Sistemi yüksek taşıma gücü ve farklı yüksekliklere kolayca adapte edilmesi nedeniyle h = 7,40 m kat yüksekliği için verilmiş, gerektiği zaman da h = 12,50 m ve h = 4,10 m’de de kolayca kullanılabilmiştir.

Kullanılan ürünlerin farklı kat yükseklikleri uygun olarak kolay bir şekilde kullanılabilmesi, yüksek dayanımı ve daha az işçilik gerektirmesi nedeniyle projeye maksimum güvenlik ve eknonmik çözümler sağlamıştır.

PERI Kalıp ve İskeleleri, tecrübeli ve son derece bilgili ekibi ile bu özel projede yer almaktan son derece mutluluk duymaktadır. PERI projenin, birlikte çalışma imkanı elde edildiği bölümlerinde katkıları olan Sn. Mert Arslan ve Sn. Atilla Gülcü’ye çok teşekkür etmektedir.

UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş. tarafından inşaatı gerçekleştirilen proje aynı zamanda “Devam eden en iyi endüstriyel / lojistik yapı projesi (Sign of the City Awards 2019 Premium)” ödülünü kazanmıştır. 

UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş. Firma Sahibi Sn. Mert Arslan

Projenin başından itibaren, bizim için oldukça zor görünen bu yapının yapılmasında gerek teknik gerekse hızlı malzeme çözümleri vasıtasıyla, umduğumuz verimi elde ettik. PERI Kalıp ve İskeleleri’ne bu katkılarından ve desteğinden dolayı teşekkür ederiz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER