Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıPerde, Döşeme, Kolon ve Temel Kalıp İmalatları için DUO Çok Amaçlı Hafif...

Perde, Döşeme, Kolon ve Temel Kalıp İmalatları için DUO Çok Amaçlı Hafif Kalıp Sistemi

PERI, yıllardır polimer ürünlerin araştırma ve geliştirmesini yapmaktadır. Odak noktasında bu malzemelerin inşaat alanındaki uygulaması yer almaktadır. Bu araştırmalar sonucunda Ootaya çıkan malzeme, polimer ağırlıklı kompozit bir malzemedir. Tüm geliştirme faaliyetleri, bu polimerlerin kalıp ve iskele teknolojisinde somut uygulamalarına yöneliktir.

PERI, bu malzemeden üretilen yeni kalıp sistemi olan DUO’yu geliştirerek bu tarz polimerlerin kullanımında önemli bir adım daha atmış ve ek maddelerle birlikte DUO sistem elemanlarının malzeme özelliklerini en iyi hale getirmiştir

DUO Kalıp Sistemi düşük ağırlığı ve kolay kullanımı ile öne çıkmaktadır. Bu sayede DUO, küçük şantiyeler ve vinç kullanamayacağınız restorasyon çalışmaları için idealdir.

DUO ile perde, döşeme, kolon ve temel kalıplalarını imal etmek için minimum farklı sistem elemanı gerekmektedir. Bu sayede şantiyenin çalışma performansı ve maliyet verimi büyük ölçüde artmaktadır.

Ayrıca neredeyse tüm işlemleri ek bir alet kullanımına gerek duymadan yapabilirsiniz. Bu da sadece kalıp imalat sürecini basitleştirmekle kalmaz, aynı zamanda şehir içindeki şantiyelerde giderek daha da önemli hale gelmekte olan az gürültülü çalışma ortamını da sağlar. Kullanımın kolay ve çalışma adımlarının anlaşılır olması, az deneyimi olan çalışanların da DUO ile hızlı ve verimli bir şekilde çalışmasına olanak sağlar.

DUO tasarımı, olabildiğince çok sistem elemanının çok amaçlı bir şekilde perde, döşeme ve kolon kalıbında kullanılabilmesi fikrini esas almaktadır. Bu da yatırım maliyetinizi en aza indirir.

200 m2 perde yüzeyi ve 2,70 m yüksekliğinde dört kolon için gerekli toplam miktar düşünüldüğünde DUO’nun aynı zamanda döşeme kalıbı olarak da kullanılması halinde yatırım maliyetleri sadece yüzde 20 artmaktadır. Bu durumda DUO sistem elemanlarının üçte ikisinden fazlası tüm uygulamalar için kullanılmaktadır. (Örnek hesaplamaya DUO sistem elemanları  esas alınmıştır (ankraj elemanları, açılır-kapanır payanda ve döşeme dikmeleri, konsollar ve korkuluk dahil, tahta kalaslar ve levhalar hariçtir).

Buradan da anlaşılacağı gibi yatırım maliyetleri, üç farklı kalıp sistemin kullanılmasına kıyasla çok daha düşüktür.

Bu tasarım sürdürülebilirliği de desteklemektedir: Panellerin daha kısa sürede taşınması ve taşınan ağırlıkların çok daha düşük olması lojistik için gerekecek kapasitenin daha düşük olmasını sağlamaktadır.

DUO Coupler sayesinde çekiç kullanmadan sessiz ve hızlı bir şekilde kurulum

DUO’nun en büyük avantajı sistemin kolay uygulanabilmesidir. Farklı sistem elemanları sayısının az olması, basit ve hızlı bir montaj yapmanıza olanak sağlar.

Çoğunlukla aynı olan sistem elemanlarının kullanımı kolaydır. Bu nedenle kurlum ve söküm işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için çok az ek alete ihtiyacınız olur. Bu da kurulum sürecini hızlandırır ve yüksek üretkenlik sağlar. Böylece şantiye ekibi için eğitim giderleriniz de azalır. DUO Coupler, yalnızca tek bir montaj olanağına sahip, kolay kullanılabilen, çok amaçlı bir alettir. Çekiç kullanılmadan verimli ve az gürültülü bir şekilde panellerin birbirine ve diğer elemanlara bağlanmasını sağlar.

Vinç gereksini olmadan taşınabilir – Düşük ağırlık sayesinde yüksek üretkenlik ve ergonomik kullanım sağlar

Polimer malzemenin kullanılması, eleman ağırlıklarının çok düşük olmasını sağlamaktadır. Bu da bir yandan panellerin kullanmasını çok kolay hale getirmekte diğer yandan da örneğin restorasyon işleri gibi vinç kullanılamayan yerlerde çalışmaya olanak sağlamaktadır.

Hafif DUO paneller, az kuvvet harcayarak ve ergonomik bir şekilde çalışma imkanı sunmaktadır. Tüm sistem elemanlarının ağırlığı 25 kg’ın altındadır, son derece hafiftir ve kolay taşınır.

Bu nedenle DUO manuel olarak kullanımı mümkün olan bir kalıp sistemidir ve vinç kullanılmadan monte edilebilmektedir. Bunun sonucunda DUO ile kalıp imalatı daha az kuvvet gerektirir ve yormaz. Bu da verimi ve güvenliği artırır.

DUO elemanları, düşük ağırlıklarıyla öne çıkmaktadır. Paneller, 135 cm ve 60 cm olmak üzere iki farklı yükseklikte ve 15 cm’lik aralıklarla 15 cm ila 90 cm arasında değişen altı farklı panel genişliğinde mevcuttur. Bu panellerin en ağır olan 24,90 kg ve en hafif olanı ise sadece 2,43 kg ağırlığındadır.

DUO PanelAğırlık
DP Panel 135 x 90  24,90 kg  
DMP Çok Amaçlı Panel 135 x 75  22,90 kg
DP Panel 135 x 30  9,37 kg  
DP Panel 60 x 15  2,43 kg    

Kalıp yüzeyi kolay bir şekilde değiştirilebilir

DUO ile panel yüzeyi değişimi çok verimli bir şekilde gerçekleştirilir: Kalıp yüzeyi, şantiyede bile birkaç vidayla kolay ve hızlı bir şekilde elle monte edilebilmektedir.

Kalıp panel yüzeyi kullanıldıkça aşınmadan dolayı imalat sırasında beton yüzeylerinde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle her panel kalıp için kalıp yüzeyinin düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. DUO, size özel aletlere veya ek bir bilgiye gerek duymadan hızlı bir şekilde değiştirme olanağı sunmaktadır.

Sırasıyla; vidaları sökme, hasarlı kalıp yüzeyini sökme, yeni kalıp yüzeyini vidalayarak sabitleme işlemleri geçekleştirilerek yüzey değişim işlemi tamamlanır.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER