Pazar, Aralık 3, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıAvrupa Birliği & İKSD & İSG Hibe Projesi Töreni

Avrupa Birliği & İKSD & İSG Hibe Projesi Töreni

İskele Kalıp Sanayicileri Derneği (İKSD) ülkemizin kalkınması, uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüzün ve ihracatımızın arttırılması, sektörün sorunları, çözümleri ve sektörel iş birlikleri, eğitim sektörüne katkı sağlamak için üniversiteler ve meslek liseleri ile ortak projeler gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.
ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Türkiye’nin en potansiyelli öğrencilerini, en güncel bilgilerle donatmak, hem ülkemiz hem dünya geneli için problem çözücü, tasarım, uygulama, idarecilik, yaratıcılık gibi alanlarda en iyisini hedeflemektedir.


Bu iki kurumun amaçların birleşiminde, Türkiye’de üniversitelerle bir ilk olarak ODTÜ inşaat bölümü öğrencileri için son teknoloji kalıp ve iskele tekniklerinin örneklerini görmeleri, eğitimleri boyunca teknik donanımlarını geliştirebilmeleri için ortak bir proje hayata geçirilmiştir. ODTÜ İnşaat Bölümü’nün bahçesinde proje için tahsis edilen bir bölgede açık hava teşhir parkı oluşturulmuş ve duvar, kolon, kiriş, döşeme kalıpları, iskele ve bağlantı detaylarını da içeren sergi, İKSD üyelerinin değerli katkılarıyla oluşturulmuştur.
Proje açılış töreni 10 Aralık 2020 tarihinde ODTÜ İnşaat Bölümü proje alanında gerçekleştirilmiştir. İKSD ve ODTÜ İnşaat Bölümü yöneticilerinin ve üniversite akademisyenlerinin katıldığı törende ODTÜ İnşaat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet TÜRER İKSD Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay TÜFEKÇİ’ye dernek üyelerinin projeye katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etmiştir.
Proje teşhir alanında bulunan karekod üzerinden bilgisayar ve cep telefonu ile proje hakkında ve sektör hakkında yararlı bilgilere ulaşılabilmektedir.


İKSD AB İş Sağlığı ve Güvenliği Hibe Geliştirme Programı Proje İmza Töreni Gerçekleşti

İskele Kalıp Sanayicileri Derneği (İKSD), Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “AB İş Sağlığı ve Güvenliği Hibe Geliştirme Programı” ‘na “Safe Scaffolding for Safe Life” başlıklı proje ile 2019 yılında başvuruda bulunmuştu. İKSD AB projesi tüm onay süreci aşamalarını geçerek hibe almaya hak kazandı. İKSD Yönetimi ile T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı yetkilileri arasında 10 Aralık 2020 tarihinde proje imza töreni gerçekleşti.
AB Türkiye Delegasyonu tarafından onaylanan ve İnsan Kaynakları Geliştirilmesi Operasyonel Programı altında gerçekleştirilen bu ana proje; teknik yardım, hibe ve doğrudan hibe bileşenlerini içermekte ve özellikle hibe bileşeninin İSG alanı için ilk kez uygulanacak olması gibi konular İKSD misyon ve değerleri ile son derece örtüşmektedir.


Proje hakkında özet bilgiler


Projenin Sahibi: İskele Kalıp Sanayicileri Derneği
Proje Teklif Çağrısının Başlığı: Improving Occupational Health and Safety Grant Scheme (IOHS)
Proje Adı : “Safe Scaffolding For Safe Life” / Güvenli Hayat, Güvenli İskele
Projenin Uygulama Süresi: 14 Ay (2021-2022)
Projenin genel amacı; inşaat sektöründe güvenli iskele kullanımı özelinde iş sağlığı ve güvenliği koşullarını iyileştirmek ve konuyla ilgili tüm paydaşların bilgi ve farkındalığını arttırmaktır.
Bu genel amaç doğrultusunda; hedef grupların bulunduğu iş yerlerinde güvenli işyeri kültürü oluşturmak, inşaat firmalarının iskele güvenliği ve buna bağlı iş kazalarının önlenmesi konusunda kapasitelerini arttırmak özel amaçlardır.
Bu çerçevede çalışılacak birincil hedef gruplar; sektörde çalışan işçiler, işverenler ve bu grupların diğer aile bireyleridir. İkincil hedef gruplar ise üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğrenimine devam eden üniversite öğrencileri, sektöre ara eleman yetiştiren meslek lisesi öğrencileri, eğitimcileri ile sektörde faaliyet gösteren STK’lar, meslek kuruluşları ve şirketlerin yöneticileridir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER