Pazartesi, Mart 4, 2024
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıNormalleşmeye Doğru, Tms Group’tan Katar’da Yeni Proje

Normalleşmeye Doğru, Tms Group’tan Katar’da Yeni Proje

Katar – Doha’nın en prestijli destinasyonlarından biri olacak Abu Hamour semtinde bulunan “Abu Hamour Shopping Village” alışveriş merkezi projesi Orta Doğu’nun en büyük inşaat firmaları arasında yer alan Le Mirage Fit Out firması ile gerçekleşmektedir. Bu proje de Le Mirage Fit Out TMS Kalıp ve İskele Sistemleri’ni tercih etmiştir.

Projede 145 adet daire, 270 perakende mağaza, restoranlar, süpermarket, sağlıklı yaşam alanları içermekte olup proje toplam 160.000 m2 alanda proje yükselmektedir. Her biri 3 katlı 17 blok modern mimari yapısı olacak ve Abu Hamour bölgesine güzel bir koleksiyon oluşturacak tüm özellikleri barındırmaktadır. Proje alanı 5000 m2 ile 11.000 m2 arasında, kat yükseklikleri de 5 m. ile 6 m. arasında değişen toplam 10 etaptan oluşmaktadır.

ETAP – 1: 1 Blok (İnşaat Alanı =  5.850 m²)

ETAP – 2: 1 Blok (İnşaat Alanı =  5.850 m²)

ETAP – 3: 1 Blok (İnşaat Alanı =  4.650 m²)

ETAP – 4: 3 Blok (İnşaat Alanı = 10.650 m²)

ETAP – 5: 4 Blok (İnşaat Alanı = 15.660 m²)

ETAP – 6: 1 Blok (İnşaat Alanı =  3.600 m²)

ETAP – 7: 1 Blok (İnşaat Alanı =  3.000 m²)

ETAP – 8: 2 Blok (İnşaat Alanı =  3.810 m²)

ETAP – 9: 2 Blok (İnşaat Alanı =  5.550 m²)

ETAP -10: 1 Blok (İnşaat Alanı = 10.830 m²)

TMS’nin son yıllarda yapmış olduğu AR-GE çalışmaları ile müşterilerimize hız ve maliyet olarak ciddi kazanımlar sağlayan birçok sistem bu projemizde de kullanılmaktadır. Gerek şantiyede bulunan süpervizör ekibimiz ile gerekse Katar ofisimizde ve İstanbul merkezde bulunan teknik destek uygulama ekibimiz, projenin iş programına uygun bir şekilde ilerlemesi için koordineli olarak çalışmakta ve Le Mirage Fit Out proje ekibi ile birlikte durum değerlendirmeleri yaparak projenin hedeflenen süreden daha da önce bitirilmesi için çalışmalarına devam etmektedirler. Şu an bölgenin en prestijli projelerinden biri olan “Abu Hamour Shopping Village” projesinde bu profesyonel ekip ile birlikte her geçen gün yükselen yapıları görmekten mutluluk duyuyor ve projede kullanılan sistemler hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Projede kullanılan TMS Kalıp ve İskele Sistemleri ;

  • 120 Takım VINC’I® 80 Kolon Kalıpları (Toplam Kalıp Alanı : 2.335 m2)
  • 4 Takım VINC’I® 80 Şaft Perde Kalıpları (Toplam Kalıp Alanı : 1.415 m2)
  • 4 Takım VINC’I® 80 Dış Perde Kalıpları (Toplam Kalıp Alanı : 864 m2)
  • MK-H® Masa Döşeme Kalıpları (Toplam İskele Hacmi : 159.000 m3)
  • KAM’A® Çalışma ve Demirci İskelesi (Toplam İskele Hacmi : 3.842 m3)

VINC’I® 80 PERDE VE KOLON KALIPLARI

VINC’I® 80 Perde Kalıpları, vinç ile kullanılan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli pano kalıp sistemleridir. Panolar; özel şekillendirilmiş, burulmaya mukavim, yüksek dayanımlı çelik çerçevelidir. Enlemeler ise kutu profillerden oluşturulmuştur. Yüzeyler Finlandiya menşeili UPM marka 220 gr/m2 fenolik film kaplı Wisa Form Birch plywood kaplıdır. İsteğe bağlı olarak, kullanım ömrü daha yüksek olan plastik yüzeyli plywood UPM Elephant ile de kaplanabilir.

Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlanmıştır. Perde Pano genişlikleri 30, 45, 60, 75, 90, 120, 240 cm, kolon pano genişlikleri 75, 90, 105, 120 cm ve yükseklikleri ise 330, 300, 270, 180, 150,120 cm olarak seçilmiştir. Panoların köşeleri dolu olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmakta ve diğer yandan da panonun, bir levye veya inşaat demiri ile yer değiştirmesini sağlamaktadır. Bunun dışında bu köşelerdeki delikler kolay ve çabuk nakliye için kullanılmaktadır. Panolarda konik olarak açılmış ankraj delikleri DW15’lik tie-rod kullanımı için uygun olup 80 kN/m2’ye kadar beton basıncını karşılamaktadır.

MK-H MASA DÖŞEME KALIPLARI

MKH Sistemi; iskele ayakları, çapraz bağlantı elemanları, ayarlı ayak ve ayarlı başlıklar ile HT20 ahşap kirişlerden oluşan, masa döşeme kalıbı, ağır yük iskelesi veya merdiven kulesi olarak kullanılabilen çok yönlü bir iskele sistemimizdir. MKH sistem elemanları ile, ‘masa kalıbı’, ‘ağır yük iskelesi’ ve ‘merdiven kulesi’ oluşturabilmektedir. Masa Kalıbı olarak kurulduğunda, hızlı devir periyotları sağlayarak işçilikten ve vinç kullanımından tasarruf sağlar. Müstakil taşıyıcı kule veya mütemadi döşeme iskelesi olarak kullanıldığında ise, yüksek taşıma kapasitesi ile yüksek ve ağır döşeme kalıbı ihtiyaçlarına cevap verir. MKH sistem elemanları ile çok farklı boyutlarda masa kalıbı oluşturmak; değişken döşeme alanlarına ve taşıma kapasitelerine uygun dizaynlar yapmak mümkündür. MKH sistemi, ayrıca son derece emniyetli ‘Merdiven Kulesi’ sisteminin de ana elemanlarını oluşturmaktadır. Geniş uygulama yelpazesi ile köprü yapıları, yüksek binalar ve endüstriyel yapılarda güvenle kullanılır. TMS MK-H sistemimiz TS EN 12812 ve TS EN 12813 sertifikasına sahiptir.

KAM’A® İSKELE SİSTEMİ

KAM’A® İskele Sistemi; flanşlı/kamalı bağlantı noktaları ve ihtiyaca göre sıklığı ayarlanabilir yatay bağlantı detayları ile gerek cephe iskelesi, gerekse kalıp iskelesi olarak kullanılabilecek, çok yönlü, yüksek güvenlikli, örme iskele sistemidir.

TMS KAM’A®, BS EN 12810, 12811, 12812, 12813 standartlarına uygun üretilmekte olup ayrıca TSE sertifikasyonuna da sahiptir. Cephe iskelesi olarak kullanıldığında BS EN 12811 deki yük sınıflarından 4. sınıf (300 kg/m²) iş iskelesi standartlarını güvenle karşılar. Mobil iskele ve platformlar da KAM’A® elemanları kullanılarak kurulabilir. KAM’A® Sistemi: 1,00m den 3,00m ye kadar 5 farklı ölçüde dikmeye sahip olduğundan, çok esnektir. İskelenin genişliği akstan aksa KAM’A® 73’de 0,73m ve KAM’A® 105 de 1.05m’dir. iskele konsolları kullanılarak genişlik arttırılabilmekte ve böylece özel uygulamalara cevap Verilebilmektedir. TMS KAM’A®’nın bütün çelik elemanları daldırma galvanizlidir. Aynı zamanda, tüm ahşap elemanlar hava şartlarından korunmalı kaplamaya sahiptir. Bu sayede, yüksek emniyet standartlarına uygun olarak, güvenle, uzun süreli kullanıma imkan verir.

KAM’A® sistemi, düşer başlıklı döşeme kalıplarının, çalışma platformlarının, merdiven kulelerinin, gezer iskelelerin, seyirci tribünlerinin de alt iskelesi olarak kullanılabilmektedir. KAM’A® sisteminin bir çok eleman ve aksesuarı TMS in diğer iskele sistemi ile ortak kullanım avantajına sahiptir.

Sistem çözümleri ile verimliliği arttırdığımız “Le Mirage Fit Out – Abu Hamour Shopping Village” projemiz gibi farklı şantiye tanıtım yazılarımızda görüşmek dileği ile…

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER