Cumartesi, Eylül 23, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıKöprü ve Viyadük Projelerinin Tercih Edilen Çözüm Ortağı - İntek Kalıp ve...

Köprü ve Viyadük Projelerinin Tercih Edilen Çözüm Ortağı – İntek Kalıp ve İskele

Köprü, Viyadük, Alt-Üst Geçit, Tünel, Menfez, İstinat Duvarı gibi Sanat Yapıları, Karayolu ve Demiryolu projelerinde önemli bir yere sahiptir. Bu sanat yapılarında, özellikle köprü ve viyadük projelerinde ;

  • Yükseklikler, açıklıklar ve yükler genelde binalara göre çok daha büyük değerlerdedir.
  • Açık alanlarda yapıldıkları için kalıp ve iskeleler büyük rüzgar yüklerine maruz kalırlar.
  • Köprü ayaklarının ve tabliyelerinin kesitleri sıra dışı ve değişken formlara sahiptir.

Bütün bu özelliklerinden dolayı köprü ve viyadük projelerinin kalıp ve iskele çözümleri, yüksek bir mühendislik düzeyi ve uzmanlık gerektirir. İntek, kalıp mühendisliği konusunda uzman ve tecrübeli insan kaynağı sayesinde, Türkiye’de ve yurt dışında bir çok büyük projede başarılı bir çözüm ortağı olarak yer almış, köprü ve viyadük projelerinde tercih edilen kalıp ve iskele firması haline gelmiştir.

Geçtiğimiz 10 yılda İntek’in çözüm ortağı olarak yer aldığı bazı önemli köprü ve viyadük projeleri şunlardır;

Doğu-Batı Otoyolu – Cezayir

Başlık kirişlerinin yüksekliği 20 metreden küçük olanları, zemin üzerine kurulan HD 150 kalıp iskelesi sistemi ile desteklenirken, yüksekliği 20 metreden yüksek olan başlık kirişleri ise ayaklara asılan ve özel olarak tasarlanmış olan çelik konstrüksiyon konsollar tarafından desteklenmiştir.

Nissibi Köprüsü – Adıyaman – Türkiye

Pilon temelleri, pilonların arasında kalan perdeler ve yerinde dökme betonarme tabliyeler İntek kalıp ve iskele sistemleri ile çözülmüştür.

Gebze-İzmir Otoyolu – Türkiye

Projenin birçok farklı etabında İntek kalıp ve iskele sistemleri tercih edilmiştir.

Ayaklarda İnteva ahşap kirişli-çelik kuşaklı perde kalıpları ve 150 A tırmanma sistemleri, başlık kirişlerinde HD 150 kalıp iskeleleri, başlık kirişlerinin alın kalıplarında Panemax panel kalıp sistemi başarı ile kullanılmıştır.

Şile-Ağva Otoyolu – Türkiye

Elips şekle sahip orta ayaklar, TTD 200 tırmanma konsollarının oluşturduğu geniş platformların üzerinde tırmandırılarak yapılmıştır. Bir sonra dökülecek olan anonun donatı demirlerini bağlayacak olan demirci ekibinin çalışabilmesi için tırmanma konsollarına oturan ve kalıba bağlanan özel bir platform tasarlanmıştır. Bu platform sayesinde beton döküldükten sonra, kalıbı sökmeye gerek kalmadan bir üst anonun demirini bağlayarak ciddi bir zaman tasarrufu sağlanmıştır.

1915 Çanakkale Köprüsü – Türkiye

Projenin Asya Ankraj Blok Masif Ano ve Avrupa Ayak Kesonu yapılarında, İntek Kalıp ve İskele sistemleri kullanılmıştır.

Asya Ankraj Blok Masif Ano 56×80 metre boyutlarında, 16 metre yüksekliğinde, betonarme kütleden oluşmaktadır. Bu yapının önünde yer alan ve üçgen ayak olarak adlandırılan, eğimli bir döşemeye sahip olan sıra dışı yapı, HD 150 kalıp iskelesi ve İnteva ahşap kirişli-çelik kuşaklı pano sistemlerinin uyum içinde birlikte kullanılması ile başarılı bir şekilde çözülmüştür.

5C Koridoru Otoyolu – Bosna Hersek

Köprünün üst tabliyesinin alın kısımlarındaki parapetler, İNTEK tarafından üretilen özel “konsol askı” sistemi ve İNTEVA ahşap kirişli panoları kullanılarak çözülmüştür. Çelik perde kuşakları ve push pull payandalardan oluşan sistem, üst tabliyeye sabitlenerek döşemenin dışına doğru konsol olarak çıkar ve parapet kalıpları bu konsola asılır. 

Zaporijya Köprüsü – Ukrayna

166 metre yüksekliğindeki pilonların yapımında en önemli unsurlardan birisi, kalıpların tırmandırılmasında kullanılacak olan “tırmanma sistemi”dir. Değişken ölçülere sahip ve eğimli bir kulenin kalıplarının tırmandırılması işleminin, güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için vinçle taşınabilen “240 HR tırmanma sistemi” tercih edilmiştir. Bu sistem sayesinde, içi boşluklu olan pilonların dış yüzlerinde, kalıpların oturtulacağı ve işçilerin güvenle çalışabileceği geniş ve taşıma kapasitesi yüksek platformlar elde edilmiştir. 

Sremska-Raça-Kuzmin Otoyolu – Sırbistan

Darüsselam- Morogoro-Dodoma-Makuutupora Demiryolu Projesi – Tanzanya

Şehir merkezinden geçen köprünün kalıp ve iskele işleri yapılırken, trafik akışını sağlayabilecek şekilde büyük açıklıklı yol geçişleri bırakılmıştır. Bu yol geçişlerinde, büyük açıklıkları geçebilmek için ana taşıyıcı kiriş olarak yüksek mukavemetli NPI profiller kullanılmış, bu kirişlerden gelen büyük yükler MULTİTEK iskele sistemi ile zemine iletilmiştir.

Kampala Köprü ve Üst Geçit Projesi – Uganda

14 açıklıktan oluşan köprünün toplam uzunluğu 365 metredir. Tabliyelerin yükseklikleri 4 metre ile 11 metre arasında değişmektedir. Ağır döşemelerde ve büyük yüksekliklerde her zaman çok iyi sonuç veren İntek HD 150 kalıp iskelesi sistemi, bu değişken yüksekliklerde de başarı ile kullanılmıştır.

İntek, Avrupa standartlarında kaliteli ürünleri ve rekabetçi fiyatlarının yanı sıra, proje çözümleri ve kalıp eğitmenlerinin sahaya verdiği teknik destek ile müşterilerinin ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılamaya ve referans projelerin tercih edilen çözüm ortağı olmaya devam edecektir.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER