Pazar, Aralık 10, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıİBB Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinde ALDAĞ Marka Ürünler Kullanıldı

İBB Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinde ALDAĞ Marka Ürünler Kullanıldı

İBB Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi, günlük 3000 ton atık bertaraf kapasitesi ile kategorisinde Avrupa’nın en büyüğü olacak.

Tesisin devreye girmesiyle 78 MWh elektrik enerjisi ve 175 MWh ısı enerjisi elde edilecek. Kent nüfusunun yaklaşık %17’sinin atıklarını bertaraf edecek tesis 1.38 milyon ton sera gazının da azaltımını sağlayacak.

Tesiste üretilen enerji, 1.4 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip olacak.

İBB Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinin çevre dostu olabilmesi için tüm ekipman ve sistemlerin en yeni ve yenilikçi teknolojiler olmasına özen gösterildi. Örneğin en yeni teknolojiye sahip baca gazı arıtma sistemi ile tesisin emisyon değerleri, Avrupa Birliği limitlerinin altında olacak. Tesisin idari binasının iklimlendirilmesinde de Aldağ’ın ısı köprüsüzlük ve ısıl geçirgenlik kriterlerinde sınıfının lideri olan klima santralleri kullanılacak. Klima santrallerinin TB1, T2 sınıfında olduğu Eurovent tarafından belgelendirilen Aldağ bu tesis için 2.400 – 12.150 m³/h hava debisi aralığında, DX bataryalı, ısı geri kazanımlı, susturuculu, otomasyonlu klima santralleri üretecek.

İBB’nin bu yeni tesisinde Aldağ’ın ısı geri kazanım cihazları ve sıcak hava apareyleri de hizmet verecek. Aldağ AHRV ısı geri kazanım cihazlarında, dışarı atılan ve dışarıdan alınan hava birbiri ile temas etmez.

Zıt hava akımı ile havadan havaya ısı transferi yaparak dışarıdan içeri alınan havanın sıcaklığını ortam hava sıcaklığına yaklaştırır. Böylelikle çok daha az enerji sarfiyatı ile istenen ortam sıcaklığı sağlanır. %70 verimlilikteki ısı eşanjörü ile %30 enerji tasarrufu gerçekleşir. Enerjiyi verimli kullanan, yenilikçi teknolojilere sahip Aldağ cihazları, çevresel duyarlılıkları yüksek yapı ve tesislerin işletme dostu çözümleri olarak tercih ediliyor.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER