Salı, Aralık 5, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaÇözüm OrtağıDoka Kalıp İskele Sistemleri 2020 Yılında Yüzde 40 Büyüme Gerçekleştirdi

Doka Kalıp İskele Sistemleri 2020 Yılında Yüzde 40 Büyüme Gerçekleştirdi

Sektörünün köklü firmalarından Doka’nın kalıp ve iskele sistemleri, Türkiye ve dünyanın en prestijli projelerine çözüm oluyor. Uluslararası alanda gerçekleştirdikleri projelerin yanı sıra dijital teknolojilere de yaptıkları yatırımlarla 2020’de Euro bazında çift haneli büyüme yakaladıklarını söyleyen Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, pandemi sürecinde e-ticaret satışlarının yüzde 86 arttığını belirtti.

Doka’nın dijitale yaptığı yatırımlar sonucunda hizmete açtığı e-ticaret sitesine, pandemi sürecinde taleplerin arttığını ifade eden Ender Özatay, “Geçen sene Doka ülkeleri arasında, e-ticaret satışında ikinci olduk. E-ticaret satışlarımız yüzde 86 arttı. Bu sene de yüzde yüz artış bekliyoruz. 2020’de gerçekleştirdiğimiz büyüme de, e-ticaretin payı büyük. Bu da bizi operasyonel olarak çok rahatlatıyor” dedi.

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay

Dünyanın dört bir yanında inşa edilen önemli yapıların Doka imzası taşıdığını vurgulayan Özatay, “Kalıp ve iskele çözümlerinde dünyadaki ve Türkiye’deki tüm inşaat firmaları ve sektör paydaşları tarafından kabul görülen bir şirketi ülkemizde temsil diyoruz. Sadece Türkiye değil, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Irak pazarlarından da sorumluyuz. Bu çalışmaları Gebze’deki merkezimizden yürütüyoruz” dedi. Türkiye’nin her yerinde birçok projede yer aldıklarını söyleyen ve Doka’nın çözüm ortağı olduğu önemli projelerden bahseden Özatay, “Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi başta olmak üzere 7 tane şehir hastanesi, İstanbul Havalimanı, Osmangazi Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu (KMO) ve Kömürhan Köprüsü gibi mega projelerde çalıştık. Çanakkale Köprüsü projesinin yapımı hala devam ediyor. Bunların yanında, Maslak 1453 ve Skyland gibi çok yüksek yapı projeleri de Doka imzası taşıyor” açıklamasını yaptı. Türkiye’de yapımı devam eden dev projelere değinen Özatay, “Yeni başlayan T.C. Merkez Bankası projesi var. Burada otomatik tırmanır kalıp sistemini kurmaya başladık ve Avrupa’nın en yüksek binası olacak. Ziraat Bankası binası ve Vakıfbank binasının yapımı da devam ediyor” dedi.

Orta Asya’nın en yüksek binası Nest One Tower’ın çözüm ortağı

Yurtdışında gerçekleştirdikleri projelere ilişkin bilgi veren Ender Özatay, “Kazakistan’da yapımı devam eden pandemi hastanesi ve otel şantiyelerin de çözüm ortağıyız. Jawharat Baghdat Mall ve Irak Merkez Bankası projesi de devam ediyor. Tüm Orta Asya’nın en yüksek binası olan Özbekistan’daki Nest One Tower projesinde de otomatik tırmanır kalıp sistemimiz ile yer alıyoruz. Azerbaycan’da ise, Port Bakü’nün yapımında görev alıyoruz. Yine Irak’ta, Dubai hariç, Arap coğrafyasının en büyük alışveriş merkezinin yapımına devam ediyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin ve çevre ülkelerin en prestijli projelerinde çözüm ortağı olarak sorumluluk üstlenmenin başarılarını artırmadaki en büyük motivasyon kaynağı olduğunu dile getiren Özatay, kamu ve özel yatırımlarda özellikle güvenli bir iş ortağı olarak tercih edildiklerini kaydetti.

Doka Türkiye 2020 yılını Euro bazında çift haneli büyüme ile tamamladı

2020 yılını bir önceki yıla göre Euro bazında çift haneli büyüme ile tamamladıklarını ve TL bazında ise yüzde 40 büyüme gerçekleştirdiklerini bildiren Özatay, “2020 bizim için çok başarılı geçti. 2021’in ilk üç ayı da beklentimizden daha iyi geçti. Özel ve kamu projelerinden talep almaya devam ediyoruz. Bu yıl da, 2020’deki başarımızı tekrarlamayı hedefliyoruz” dedi. Özatay, her yıl şirket bütçesinin yüzde 2,5’ini Ar-Ge’ye ayırdıklarını ve istihdamı da kısa vadede yüzde 10 oranında artıracaklarını söyledi.

Üniversitelilere başarılı kariyerin ipuçları veriliyor

Üniversitelerin online kariyer günlerinde öğrencilerle bir araya gelerek, sektörel deneyimlerini paylaştıklarını belirten Ender Özatay, “Doka olarak, kariyer günlerinin önemli bir destekçisiyiz. Son olarak Yeditepe Üniversitesi’nin mühendislik ve inşaat mühendisliği öğrencileriyle online kariyer günleri etkinliğinde bir araya geldik. Öğrencilere, mezun olduktan sonra hangi alanlarda kariyer yapabileceklerini ve kendilerini nasıl geliştirmeleri gerektiğini ayrıntılı bir sunumla anlattık. Aynı zamanda, mezun olduklarında ne alanda kariyer yapmak istedikleri konusunda net bir karar oluşturmaları ve bu doğrultuda ilerlemeleri konusunda tavsiyelerde bulunduk. Kariyer günlerine katılmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER