Pazartesi, Aralık 4, 2023
E-Dergi Oku
Ana SayfaAyın KonuğuWilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek: “Değişimi, suyu ve geleceği yönetmek için...

Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek: “Değişimi, suyu ve geleceği yönetmek için var gücümüzle çalışacağız”

“Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla iklim değişikliğini önlemeye ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmaya katkıda bulunurken çok güzel bir gelişme daha yaşadık ve Avrupa’nın alanında en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Alman Sürdürülebilirlik Ödülü’nü almaya hak kazandık.”

Pompa endüstrisinin dijital öncüsü olan Wilo, tek bir kaynaktan entegre çözümler sağlamak için deneyim, kararlılık, ilham, yenilik getirme arzusu ile hareket etmekte. Teknik bina hizmetleri ve ekipmanları alanında tam hizmet sağlayıcı olarak faaliyet gösteren Wilo, özel olarak hazırlanan ve ağ düzeni içinde çalışan ürünler ve hizmetlerle müşteriye yakın olmayı yeniden tanımlamakta.

Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda; Salgın döneminde gerçekleştirdikleri yenilikler, Ar&Ge çalışmaları ve hizmet modellerinin yanı sıra, önümüzdeki yıl için üretim ve satış noktasındaki stratejileri ve öngörülerini ele aldık.

2021 yılı için hedeflerinizi nasıl temellendiriyorsunuz? Üretim ve satış stratejinizi nasıl kurguluyorsunuz?

Binalarda, endüstride ve altyapı uygulamalarında bulunan ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinin yanı sıra su temini ve atık su uygulamalarında da kullanılan pompa sistemlerinin öncü markası Wilo olarak, ileri teknolojiye ve enerji verimliliğine sahip akıllı pompaların yaygınlaşması için aralıksız çalışıyoruz. Türkiye’de 30. yılımıza doğru ilerlerken, 2021 yılında da temiz su temini alanında yeni ürün geliştirmek amacıyla Ar-Ge çalışmalarımıza hız vermeyi hedefliyoruz. Mevcut pazarlarımızı korumanın yanı sıra potansiyeli yüksek yeni pazarlara da giriş yapmayı planlıyoruz.  

Wilo olarak verimli binalar ve altyapı çalışmalarımız kapsamında su yönetimi ve endüstri alanlarındaki faaliyetlerimizi hızlandırarak Türkiye’deki liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızın temelinde verimli teknolojilerle çevre ve kullanıcı dostu ürünler geliştirmek yatıyor. Bu kapsamda 100 milyon insanın temiz suya erişimini sağlama hedefimiz doğrultusunda yenilikçi su çözümlerimizin büyüme hızını yüzde 7,5 artırmayı amaçlıyoruz. Akıllı su sistemlerimizdeki büyüme hedefimizi ise yüzde 35 olarak planlıyoruz. Çünkü bağlantı, operasyonel güvenilirlik ve maksimum verimliliğin gelecekte daha fazla kaynak tasarrufu için gerekli olan temel faktörler olduğuna inanıyoruz. İçme, tarım ve sanayi için kesintisiz temiz su temini, geleceğin en büyük zorluklarından biri olacak. Su altyapı sistemlerinin karmaşıklığı, yaşamın çeşitli alanlarını dijital ve akıllı yöntemlerle birbirine bağlayan bütünsel çözümler gerektiriyor. 2021 yılında da bu konuya odaklanarak bu zorluklara yenilikçi çözümler bulabilmek adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Yanı sıra geçtiğimiz yıl Dortmund şehrindeki üretim merkezimizi ‘Akıllı Fabrika’ kimliği ile yeniden şekillendirerek, 300 milyon Euro’luk bir yatırımla ileri teknoloji robotik sistemlerin kullanıldığı dijital bir üretim tesisi olarak hayata geçirdik. Markamızın tarihindeki en büyük yatırım olarak dikkat çeken Dortmund fabrikamız WiloPark’ın 2021 yılında bize ayrı bir güç ve ivme katacağına inanıyoruz.

Bu yıl pazara sunacağınız yeni ürünleriniz olacak mı?

Wilo olarak dünyada 149, Türkiye’de ise 29 yıldır enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı bir dünya için çözümler sunuyoruz. 10 bine yakın ürün çeşidimize yenilerini eklemek, ileri teknolojiye ve enerji verimliliğine sahip akıllı pompalarımızı yaygınlaştırmak için aralıksız çalışıyoruz. 2021 yılında Wilo-Atmos TERA-SCH, Wilo-EMU TRE 312 Dalgıç Mikser, Wilo-SCP ve Wilo-Rexa SOLID-Q gibi yeni ürünlerimiz portföyümüze eklendi.

Bu yıl temiz su temini alanında geliştireceğimiz yeni ürünlere odaklanacağız. Bu kapsamda, mevcut pazarlarımızı korumanın yanı sıra potansiyeli yüksek yeni pazarlara da giriş yapmanın da planlarını yapıyoruz. 2021 yılında da pandemi sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmak için hem çalışanlarımızın sağlığını hem de müşterilerimizin ihtiyaçlarını düşünerek hareket edeceğiz.  Güvenilir ve sağlıklı bir ortamda çalışabilmek için aldığımız tedbirleri sürdüreceğiz.

Önümüzdeki birkaç sene içerisinde yerel üretim anlayışımız kapsamında Türkiye’deki üretimimizi artırmayı hedefliyoruz. Bu zamana kadar faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda pazarı domine etmeyi ve takip edilen marka olmayı başardık. Bundan sonra da bunun bu şekilde devam etmesi için ileri görüşlü çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu doğrultuda değişimi, suyu ve geleceği yönetmek için var gücümüzle çalışacağız. Enerji çözümleri ve endüstri segmenti iş planlarımızın her zaman odağında olacak.

Ar&Ge ve İnovasyon çalışmaları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Ar-Ge ve inovasyon şirketimizin iş yapış süreçlerinden ürünlerine, tedarik süreçlerinden çözümlerine kadar her alanda ağırlıklı olarak yer alıyor. Bu kapsamda Wilo olarak, Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirketlerin başında geldiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Her yıl şirket gelirimizin yüzde 3,5’unu Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Pandemi koşullarında yaşamak ve çalışmak bize inovatif düşünmenin ve dijital yatırımlara ağırlık vermenin ne kadar önemli olduğunu da bir kez daha gösterdi. Bu kapsamda 2020 yılında inovatif iş yapış şekillerine ağırlık verdik ve dijital yatırımlarımızı daha da artırdık.

İş ortaklarımız ve müşterilerimizle sürekli iletişim halinde kalmak ve servis hizmetlerimize sorunsuz bir şekilde devam edebilmek adına 2020 yılı başında hayata geçirdiğimiz projelerimizi geliştirerek çok daha etkin şekilde kullanmaya başladık. Servis hizmetlerimizde kullanıcılarımıza hem online hem de fiziki olmak üzere iki ayrı şekilde hizmet veriyoruz. Hayata geçirdiğimiz mobil ve dijital çözümümüz olan Wilo-Live Assistant sayesinde kullanıcılar, pompa ve pompa sistemleri hakkında tüm soru ve sorunları için bulundukları noktadan kolaylıkla servis hizmetlerimize ulaşarak canlı ve gerçek zamanlı video iletişimi ile destek alabiliyor. Yanı sıra Wilo Social uygulamamızla kullanıcılara anlık bildirimlerle Wilo ve sektör hakkında güncel haberlere ulaşma, yeni ürün, referanslar ve eğitimlerden haberdar olma, canlı destek özelliği ile ihtiyaç duyulan her anda yardım alabilme gibi olanaklar sunuyoruz. Her yıl belirli aralıklarla düzenlediğimiz eğitimlerimizi de “eAcademy” ismiyle dijital platformumuza uyarladık. Pandemi nedeniyle iptal edilen IFAT 2020 Fuarı için tasarlanmış olan standımızı da sanal hale getirerek dijitale taşıdık. 2020 yılında pandemiye rağmen tüm çalışanlarımızla beraber hedeflerimizi gerçekleştirdik.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2020 yılı her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüz için de yoğun bir mücadele ile geçse de Wilo olarak bu zor süreçte tüm ekibimizle beraber hedeflerimizi gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Wilo olarak pandeminin ilk gününden itibaren salgının üretime olumsuz etki etmesini engellemek ve çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin güvenilir ve sağlıklı bir ortamda çalışarak sağlıklarını koruyabilmek için çok sıkı tedbirler aldık. Tüm bu tedbirlerimiz neticesinde sektörümüzde bir ilk olarak COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi almaya hak kazandık. Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu, sanayi kuruluşlarının çalışanlarını, ziyaretçilerini, tedarikçilerini ve bakım personelini damlacık veya temas yoluyla bulaşan COVID-19’a karşı korumak için gerçekleştirdiği hijyen uygulamalarını ve kontrol kriterlerini içeriyor. Bu kılavuz, sanayi kuruluşlarına salgınla mücadelede rehberlik ederek aynı zamanda salgın sonrası dönem için de “güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijyenik üretim” kriterlerine uygun üretim yapılabilmesi için yol gösterici olacak.

Sürdürülebilirlik ve iklimin korunması tüm dünyada pandemi ile daha da önem kazandı. Wilo olarak iklim değişikliği karşısında su yönetim sistemlerinin verimliliğini artırarak dünya çapında daha iyi yaşam standartlarına ulaşmaya destek oluyoruz. Ürünlerimiz, sistemlerimiz ve çözümlerimiz dünyanın her yerinden insanlara akıllı, verimli ve iklim dostu bir şekilde su sağlamaya katkıda bulunuyor. Bu katkımız sayesinde gerçekleştirdiğimiz eylem planları neticesinde Wilo olarak geçtiğimiz yıl dünya çapında faaliyet gösteren 49 diğer şirketle birlikte Birleşmiş Milletler ve Bloomberg’in “50 Sürdürülebilirlik ve İklim Lideri” adlı küresel sürdürülebilirlik ve iklim koruma girişimine katılmak üzere seçildik. Bu girişimin bir parçası olmak bizler için gurur verici.

Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla iklim değişikliğini önlemeye ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmaya katkıda bulunurken çok güzel bir gelişme daha yaşadık ve Avrupa’nın alanında en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Alman Sürdürülebilirlik Ödülü’nü almaya hak kazandık. Yalnızca sürdürülebilirliği iş modellerinin bir parçası haline getirebilen ve çalışmalarıyla sürdürülebilir bir dünya amacına hizmet eden şirketlere verilen Alman Sürdürülebilirlik Ödülü, 1000’den fazla aday ile Avrupa’da bu kapsamda verilen en büyük ödül olarak kabul ediliyor. Biz bu ödülle sanayi alanında faaliyet gösteren şirketlerin de iklimin korunması, su tasarrufunun sağlanması gibi süreçlere önem verebileceğini ve sürdürülebilir bir dünyaya hizmet edebileceğini gözler önüne serdik.  Bu ödül, bizim iklimi koruyan ve yaşadığı dünyaya değer veren bir şirket olduğumuzu gösteriyor ve diğer şirketlere de örnek teşkil edeceği için bizim için önemi çok büyük. Çünkü dünyanın artık iklim öncülerine ihtiyacı var. Wilo olarak yalnızca enerji verimliliği ve iklim konusuna destek vermekle kalmıyor aynı zamanda dijital alanda da öncü çalışmalar üstleniyoruz. Tüm bu çalışmaları dijital, akıllı ve enerji verimliliği sağlayan ürünlerin her zaman en doğrusu olduğu bilinciyle yapıyoruz. Dijital dönüşümün, enerji verimliliği ve ikliminin korunması ile yakın bir ilişki içinde olduğuna inanıyoruz.

- Sponsorlu -spot_img
İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİKKAT ÇEKENLER